Γερμανία Ντίσελντορφ και πέριξ

paefstra

Member
Μηνύματα
12.997
Likes
40.896
Α, πολύ ωραίο. Συν του ότι η βαλτώδης τάφρος σίγουρα θα κρύβει κροκοδείλους.
Ουδέν πρόβλημα αν είναι ιδιωτική κατοικία, θα προσποιηθώ τον υποψήφιο για τη θέση του μπάτλερ.
Εγω θα ελεγα "γεια σου, μπαμπα" και θα προσποιουμουν την κληρονομο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.119
Likes
20.350
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Α, πολύ ωραίο. Συν του ότι η βαλτώδης τάφρος σίγουρα θα κρύβει κροκοδείλους.
Ουδέν πρόβλημα αν είναι ιδιωτική κατοικία, θα προσποιηθώ τον υποψήφιο για τη θέση του μπάτλερ.
Είναι το μόνο που θυμάμαι με τάφρο εκεί τριγύρω.....ε τι να σου κάνω, τα άλλα σου φαίνονται ψωραλέα :haha:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Merode Castle κοντά στο Άαχεν, αλλά δεν ξέρω πως θα πας εκεί χωρίς αυτοκίνητο.....Εκτός απο τη προσέγγιση του, αν θες να μπεις στο εσωτερικό, θα πρέπει να το δεις απο πριν γιατί είναι ιδιωτική κατοικία! Δεν έχω πάει, αλλά ψάχνοντας τη περιοχή το είχα βρει και μου είχε αρέσει!
View attachment 410854
Πιστεύω ότι τέλειωσες το θέμα "Κάστρα στη Γερμανία" :bleh:
 

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Αν έχεις αυτοκίνητο τσέκαρε αν σε παίρνει και το Cochem και το Burg Eltz.

(Εγώ πάλι θέλω να επισκεφτώ μια Γερμανική πόλη στην περιοχή που ψάχνει ο @Marios_Gr αλλά για Χριστούγγενα. Μάλλον θα διαβάσω άλλα νήματα γιατί μερικές πόλεις έχουν άλλες χάρες ανά εποχή)
 
Last edited:

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.023
Αν έχεις αυτοκίνητο τσέκαρε αν σε παίρνει και το Cochem και το Burg Eltz.

(Εγώ πάλι θέλω να επισκεφτώ μια Γερμανική πόλη στην περιοχή που ψάχνει ο @Marios_Gr αλλά για Χριστούγγενα. Μάλλον θα διαβάσω άλλο νήματα γιατί μερικές πόλεις έχουν άλλες χάρες ανά εποχή)
Ε όλες μαζί τις βλέπεις αυτές τις πόλεις, και τα Χριστούγεννα, που είναι μακράν η καλύτερη τους περίοδος. Όλες έχουν υπέροχες χριστουγεννιατικες αγορές, τοπ θεωρείται η Κολωνία.

Επίσης χριστουγεννιατικες αγορές πιο ιδιαίτερες έχουν και πολλά από τα κάστρα, συχνά ανοίγουν συγκεκριμένες μέρες ή μόνο σκ. Πχ στο Merode έχω παει στη χριστουγεννιατικη αγορά, ήταν παραμυθένιο. (Δεν είδα το κάστρο μέσα δεν ξέρω αν είναι επίσκεψιμο)

52217102-8D76-4AAD-81AD-135AD15C7739.jpeg
6EA17DCF-346E-4584-965E-B6AE0783E3C2.jpeg
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Ε όλες μαζί τις βλέπεις αυτές τις πόλεις, και τα Χριστούγεννα, που είναι μακράν η καλύτερη τους περίοδος. Όλες έχουν υπέροχες χριστουγεννιατικες αγορές, τοπ θεωρείται η Κολωνία.

Επίσης χριστουγεννιατικες αγορές πιο ιδιαίτερες έχουν και πολλά από τα κάστρα, συχνά ανοίγουν συγκεκριμένες μέρες ή μόνο σκ. Πχ στο Merode έχω παει στη χριστουγεννιατικη αγορά, ήταν παραμυθένιο. (Δεν είδα το κάστρο μέσα δεν ξέρω αν είναι επίσκεψιμο)

View attachment 411041 View attachment 411040
Όντως φαίνεται πολύ ωραίο. Αλλά όταν θα πάω εγώ το πολύ να έχουν κάποια αγορά με σαγιονάρες...

Έχεις γράψει κάποια ταξιδιωτική ιστορία για την επίσκεψή σου εκεί;
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
120
Likes
1.023
Όντως φαίνεται πολύ ωραίο. Αλλά όταν θα πάω εγώ το πολύ να έχουν κάποια αγορά με σαγιονάρες...

Έχεις γράψει κάποια ταξιδιωτική ιστορία για την επίσκεψή σου εκεί;
Όχι, δεν ήταν ταξίδι με την ακριβή έννοια του όρου 😊. Έμενα στην περιοχή μόνιμα (4 χρόνια) και είχα πάει στην Χριστούγεννιατικη αγορά μια Κυριακή. Θυμάμαι είχαμε πάει Άαχεν, πάλι για την αγορά 🎄, και μετά στο κάστρο.
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
520
Likes
2.572
Τώρα που έκλεισα τα εισιτήρια για Ντίσελντορφ με τις προσφορές της Aegean για την Black Friday (40 ευρώ λιγότερα γενικά δεν είναι πολλά, αλλά γιατί όχι εφόσον ούτως ή άλλως θα έκλεινα το εισιτήριο), να ρωτήσω προτάσεις για φαγητό και καφέ κυρίως στο Ντίσελντορφ, και σε Κολωνία και Βόννη δευτερευόντως.

Επίσης, για τη διαμονή, υπάρχει κάποια περιοχή στο Ντίσελντορφ που πρέπει να αποφύγω; Προσανατολίζομαι στο Carathotel, φαίνεται καλό και σε εξαιρετική τιμή με πρωινό. Παρόλα αυτά, είναι σχετικά κοντά στον Κεντρικό Σιδηροδρομικό Σταθμό της πόλης, αλλά από τις κριτικές δεν φαίνεται να είναι περιοχή υποβαθμισμένη ή επικίνδυνη.

carathotel Dusseldorf City | Hotel in Dusseldorf
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.626
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom