Καραϊβική Ντομινίκα στο κυνήγι του θησαυρού!

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν ειναι μυστικο οτι λατρευω την καραιβικη , ειτε εννοω τα νησια τηs , ειτε εννοω ολοκληρη τη θαλασσα που βρεχει τιs ακτεs τηs κεντρικηs Αμερικηs.
Απο τα μικρα νησια , τα πιο αγαπημενα μου ειναι η Μαρτινικα και η Ντομινικα. Αυτη τη φορα ο λογοs γινεται για τη Ντομινικα που αν και μικρο νησι , καταφερνει να φιλοξενει εννεα ενεργα ηφαιστεια , ενα απο τα τελευταια παρθενα δαση του κοσμου, θερμεs πηγεs , 300 ποταμια και αλλουs τοσουs καταραχτεs και τον υπεροχο υφαλο Champagne reef στη δυτικη πλευρα του νησιου κοντα στο Soufriere. Αυτα τα ολιγα μονο..
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Δεν ειναι μυστικο οτι λατρευω την καραιβικη , ειτε εννοω τα νησια τηs , ειτε εννοω ολοκληρη τη θαλασσα που βρεχει τιs ακτεs τηs κεντρικηs Αμερικηs.
Απο τα μικρα νησια , τα πιο αγαπημενα μου ειναι η Μαρτινικα και η Ντομινικα. Αυτη τη φορα ο λογοs γινεται για τη Ντομινικα που αν και μικρο νησι , κατφερνει να φιλοξενει εννεα ενεργα ηφαιστεια , ενα απο τα τελευταια παρθενα δαση του κοσμου, θερμεs πηγεs , 300 ποταμια και αλλουs τοσουs καταραχτεs και τον υπεροχο υφαλο Champagne reef στη δυτικη πλευρα του νησιου κοντα στο Soufriere. Αυτα τα ολιγα μονο..
Τι αυτο ητανε ολο????
Τωρα τελευταια με το τσιγκελι στα βγαζουμε..
Το κοινο περιμενει λεπτομεριες και ολοκληρομενες περιγραφες.
Τι εχεις να πεις για Γρεναδινες,αρουμπα,σεν μαρτεν,αγκουιλα,κλπ.:clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το κοινο περιμενει λεπτομεριες και ολοκληρομενες περιγραφες.
Τι εχεις να πεις για Γρεναδινες,αρουμπα,σεν μαρτεν,αγκουιλα,κλπ.:clap:
Αυτο ειναι το ευαισθητο σημειο μου...το κοινο μου
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_bowtie.gif
(εσυ ο εναs xenos) :haha::haha::haha: πεθαινω στα γελια να το λεω! Παντωs εννοουσα οτι αυτα τα ολιγα εχει το νησι , εγω μπορω να μιλαω μεχρι αυριο! Για τα νησια που λεs εχω να πω τα καλυτερα!! Στη συνεχεια κοινο μου!
awww.skyscrapercity.com_images_smilies_horse.gif
:haha::haha:
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Εε, κι εγώ θέλω περισσότερες λεπτομέρειες για Ντομίνικα!! Δώσε και ένα πλάνο για island hopping 2 εβδομάδων εκεί γύρω ώστε να μπει στη λίστα μελλοντικών προορισμών!

Νομίζεις ότι με λίγα ενεργά ηφαίστεια, κανά παρθένο δάσος ξεμπέρδεψες?? τσκ τσκ :bleh:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Οι τολμηροι που θα φτασουν στο βορειοτερο χωριο Borne τηs Ντομινικα θα πιστεψουν οτι εφτασαν στο βασιλειο του Τολκιν. Το χωριο συχνα το λενε πρωτευουσα τηs περιπετειαs τηs καραιβικηs αφου απο εδω ξεκινουν μονοπατια που προσφερουν μοναδικεs διαδρομεs σε απατητεs βουνοκορφεs και στο τελευταιο παρθενο δασοs του κοσμου.
Το Indigo Art Gallery & Bush cafe , κουρνιαζει εδω σε μια στενη βουνοπλαγια κρυμενο απο τον υπολοιπο κοσμο , στη διαθεση οποιου βγει για λιγο απο τον κεντρικο δρομο του Πορτσμουθ. Το καφε-εστιατοριο εχει απλη αλλα πεντανοστιμη κουζινα με το μαγειρεμα να γινεται σε υπαιθρια φωτια και τελειωs ρουστικ αλλα πανεμορφα δωματια.
Το καφε ειναι ολο κατασκευασμενο απο ξυλο και πετρα και διακοσμημενο με πανεμορφουs πινακεs με θεματα απο την καθημερινη ζωη τηs καραιβικηs , αφου οι ιδιοκτητεs ειναι και οι δυο καλλιτεχνεs.
Το καφε εγινε πιο γνωστο απο οταν ο Τζωννυ και ο Ορλαντο βρεθηκαν εδω στα γυρισματα του Dead man's Chest των πειρατων τηs καραιβικηs.
Καποια μερα θα δοκιμασω τιs κρεολεζικεs νοστιμιεs του καφε , θα δροσιστω με φρεσκουs χυμουs σε ενα τραπεζακι με θεα και διασκεδαση σε φοντο πρασινο. Οι ζωηροι πολυχρωμοι κατοικοι του δασουs βροχηs θα χαρουν να μοιραστουν τα μυστικα τουs μαζι μου , σε ενα μεροs που μαλλον θα ειναι πολυ ομορφο για να φυγω..ισωs μονο για μια βουτια στον υφαλο..
 

Attachments

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ο υφαλος αυτος εχει κατι διαφορετικο απο τους υπολοιπους. Το ονομα της σαμπανιας δεν του εχει δοθει τυχαια.
Οι θερμες πηγες που κατακλυζουν το νησι , υπαρχουν ακομα και κατω απο τη θαλασσα εκτοξευοντας φυσαλιδες με γλυκο νερο που βρισκει διεξοδο κατω απο τον υφαλο. Οι μπουρμπουληθρες ανεβαινουν στην επιφανεια προκαλωντας γαργαλημα στα ηρεμα νερα της καραιβικης και στους τυχερους σνορκελερς , ενω ταυτοχρονα προσελκυουν τους περιεργους μονιμους κατοικους του υφαλου και των γυρω περιοχων.

Κι αυτο δεν ειναι το μονο θαυμα που θα δει κανεις στη Ντομινικα που οχι αδικα την αποκαλουν ʽNature islandʼ. Ειχε την τυχη να το αποικισουν τελευταιο οι Ευρωπαιοι , σνομπαροντας το για το αγριο τοπιο , τη γη με το περιεργο αναγλυφο που δεν βοηθουσε στις καλλιεργειες ζαχαροκαλαμου και τους επικινδυνους υφαλους που το τριγυριζουν. Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να ζουν εδω ακομα και σημερα 3000 περιπου Καριβες. Γλυκυτατοι , φιλικοι , γενναιοδωροι , ετοιμοι να βοηθησουν και να μοιραστουν με τον καλεσμενο τους τις ομορφιες του νησιου τους.

Το νησι ειναι ιδιαιτερα αγριο , ατιθασο και παρθενο με τις καλυτερες παραλιες μαζεμενες καπου στα βορειοανατολικα παραλια , διπλα σε πολυχρωμα ψαροχωρια. Μπορει να μην ειναι ο γνωστος παραδεισος της καραιβικης με τις λευκες παραλιες και τα all inclusive resorts που αναζητουν οι συνηθειs τουριστες που κατακλυζουν αλλα νησια , αλλα ισως αυτο να το εχει σωσει.. Απευθυνεται οχι σε τουριστες που ηρθαν να δουν , αλλα σε ταξιδιωτες που ηρθαν να ψαξουν και να ανακαλυψουν ενα τοπο ευλογημενο που ανθρωποι και φυση ζουν σε πληρη αρμονια.
 

Attachments

Last edited by a moderator:

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Σιγουρα το μισο forum βγαζει εισητηρια για Ντομινικα.
Αυτα ειναι report, μετα πως να μην εχεις φανατικο :haha:κοινο!!!!!!!!:haha:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αυτός στην αριστερή φωτο είμαι εγώ. Απλά δε μου φαίνεται, με έχει φωτογραφήσει η Ζωή εν κινήσει και είναι κάπως θολό. :LOL:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το 1567 εξι σκαφη του Ισπανικου στολου φορτωμενα με πανω απο 3 εκατομμυρια σε πεσος (λενε) ναυαγησαν στους υφαλους βορεια της Ντομινικα. Οι επιζησαντες πιαστηκαν αιχμαλωτοι και φαγωθηκαν (λενε) απο ιθαγενεις. Λενε επισης οτι οι ιθαγενεις βρηκαν τους θησαυρους των σκαφων και τους εκρυψαν σε γυρω σπηλιες του νησιου μπορει και σε υποθαλασσιες σπηλιες , αρνουμενοι να αποκαλυψουν το μερος ακομα κι οταν τους απειλησαν με θανατο...δε βρεθηκε τιποτα απο το θησαυρο ποτε...αλλα μπορει να τον βρει καποιος απο μας.

Οποιος σκεφτεται να βγαλει εισιτηριο για Ντομινικα ας το προγραμματισει για 11-20 Ιουλιου αφου θα λαβει χωρα το 15ο dive fest! Η φιεστα εχει επικεντρο...υποθαλασσιο , αφου θα πραγματοποιηθει και φετος το υποβρυχιο κυνηγι θησαυρου Pirate treasure hunt , διαγωνισμος φωτογραφιας (xene τι να σου πουν εσενα! Οχι δε μπορεις να λαβεις μερος με τη φωτο της Ταυλανδης:haha:) και η αποκορυφωση ενα beach party με ντοπια μουσικη , χορο και φαγητα πανω στην αμμο!
Λενε οτι ο θησαυρος δε βρισκεται γιατι οποιος βουτηξει στα νερα της Ντομινικα τυφλωνεται απο την ομορφια!

Περισσοτερες πληροφοριες για τη Ντομινικα και για πειρατες www.piratesdominica.com
 

Attachments

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Να ενα κινητρο παραπανω.
Ζωη, ετοιμαζε βαλιτσες.
Εγω θα βαλω τον ανιχνευτη μεταλλων.
Καταδυτικο εξοπλισμο θα βρουμε εκει.
Μολις βρουμε το χρημα θα πεταχτουμε διπλα στα Κευμαν για καταθεση.
Αλλα και να μην βρουμε το θησαυρο,με τις φωτο που θα βγαλουμε απο τον βυθο,
θα τα κονομησουμε απο το National geographic γιατι,
αμα περιμενουμε απο το travelstories με κανα μπλουζακι θα την βγαλουμε παλι.
Σκεψου το η τυχη βοηθα τους τολμηρους!!!!!!!!:roll::rolleyes::cool::D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.527
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom