Ζιμπάμπουε Μποτσουάνα Ναμίμπια Νότια Αφρική Νότια Αφρική, λίγη βοήθεια

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
καλο σου ταξιδι αρχικα... Να σου πω πως η Ναμιμπια ειναι υπεροχη κυριως στη ερημο στις Dune.., επισης να σου πω πως δεν θα δεις στη σκελετον κοστ τα καραβια γιατι απλα ειναι βαθια θαμενα στη ερημο που μονο αεροπορικως μπορεις να τα δεις..Οταν πηγα εγω υπηρχε ενα σαπιοκαραβο σε μια παραλία αλλα δεν υπηρξες αυτο το μυστηριο που μας δειχνουν οι φωτογραφιες στα περιοδικα και οδηγους...
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
καλο σου ταξιδι αρχικα... Να σου πω πως η Ναμιμπια ειναι υπεροχη κυριως στη ερημο στις Dune.., επισης να σου πω πως δεν θα δεις στη σκελετον κοστ τα καραβια γιατι απλα ειναι βαθια θαμενα στη ερημο που μονο αεροπορικως μπορεις να τα δεις..Οταν πηγα εγω υπηρχε ενα σαπιοκαραβο σε μια παραλία αλλα δεν υπηρξες αυτο το μυστηριο που μας δειχνουν οι φωτογραφιες στα περιοδικα και οδηγους...
Lullu ευχαριστώ,
ξέρω ότι σαπιοκάραβο δεν θα δω. Παρότι θα κατασκηνώσουμε στην Skeleton coast για να φτάσει κάποιος με το αεροπλάνο τα θαμμένα καραβάκια θέλει ένα αστρονομικό ποσό. Θα ζήσω και χωρίς αυτά. Μου αρκεί να κοιμηθώ κάτω από το σταυρό του νότου
 

STAV

Member
Μηνύματα
235
Likes
907
Επόμενο Ταξίδι
ΜΟΓΓΟΛΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δ.ΑΦΡΙΚΗ
Πόσο μακρυά είναι το κάμπιγκ, ξέρουμε; table οπωσδήποτε...αναλόγως τον καιρό βέβαια. Μπορεί να ξημερώσει μες το σύννεφο... οπότε δεν αξίζει σε αυτή την περίπτωση. Για το νησί κανόνισε εισιτήρια από πριν. Νομίζω ότι στη 1.5 μέρα δε σε 'παίρνει' για κάτι άλλο. Θα θες να κυκλοφορήσεις λίγο και στην πόλη... αν σου μείνει χρόνος, μπαίνεις και σε ένα hop on hop off και κάνεις καμία βόλτα. Κάπως έτσι.
Αντώνη ευχαριστώ.
Γιατί εισιτήρια πιο πριν για το νησί;;; Βρήκα κάτι budget guesthouse με 24 ευρώ το δίκλινο, μάλλον θα το προτιμήσω. Έχει αρκετά σε διάφορες περιοχές. Ποια προτείνεις;;;;
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Lullu ευχαριστώ,
ξέρω ότι σαπιοκάραβο δεν θα δω. Παρότι θα κατασκηνώσουμε στην Skeleton coast για να φτάσει κάποιος με το αεροπλάνο τα θαμμένα καραβάκια θέλει ένα αστρονομικό ποσό. Θα ζήσω και χωρίς αυτά. Μου αρκεί να κοιμηθώ κάτω από το σταυρό του νότου
... εγω εχω αποθημενο που δεν πηγα στο εγκαταλελλημενο χωριο διαμαντιων Λουτεριτς...ειναι λεει ολα διατηρημενα ετσι οπως τα αφησαν οι κατοικοι που εφυγαν διανυκτως μεσα φυσικα στη σκονη αλλα καταλαβαινεις το πως εκδιωχτηκαν οι κατοικοι αρον αρον...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αντώνη ευχαριστώ.
Γιατί εισιτήρια πιο πριν για το νησί;;; Βρήκα κάτι budget guesthouse με 24 ευρώ το δίκλινο, μάλλον θα το προτιμήσω. Έχει αρκετά σε διάφορες περιοχές. Ποια προτείνεις;;;;
Τότε που πήγαμε εμείς, θυμάμαι ότι γινόταν χαμός στην ουρά για εισιτήρια απο όσους δεν είχαν ήδη κλείσει και σκεφτόμουν ευτυχώς που είχαμε κλείσει απο πρίν. Εκτός των άλλων, αν δεν κλείσεις νωρίτερα, πρέπει να πάς εκεί νωρίτερα να χάσεις χρόνο συν του ότι ρισκάρεις το αν δε βρείς τελικά...; Ή αν δε βρείς την ώρα που θες και σου χαλάσει το πρόγραμμα;
Αν θές να ψάξω να δώ που έμενα, γιατί δε θυμάμαι τώρα. Ήταν ένα ωραιότατο διαμερισματάκι. Πάντως παίρναμε ταξί για να κατέβουμε waterfront, δεν ήταν δηλαδή τόσο κεντρικό σημείο, το ταξί είναι πάμφτηνο, οπότε μη σε φοβίζει και πολύ η απόσταση. Όσο για κίνδυνο δεν αισθανθήκαμε πουθενά, αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν κινηθήκαμε και σε περίεργους δρόμους και γιατί να το κάναμε αλλωστε. Σε όλα τα κεντρικά σημεία όμως, είναι γεμάτο αστυνομικούς, δεν υπάρχει πρόβλημα!
Επίσης, έστω στο ένα βράδυ σας να πάτε (με κράτηση) στο mama africa και γενικά για φαγητό στο εμπορικό κέντρο που είναι στο waterfront, σε ένα μαγαζί κάπως ocean-κάτι (ocean-basket νομίζω) το λένε, έχει θαλασσινά είδη, πολύ χαμηλές τιμές και απίστευτο γενικά!!!
 

chillysauce

Member
Μηνύματα
106
Likes
56
Επόμενο Ταξίδι
Ομάν, ωχ αμάν!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφγανιστάν,Ειρηνικός
θέλω για άλλη μια φορά τα φώτα σας..μιας και ποστάρω ποστάρω αλλά απάντηση δεν παίρνω στο δικό μου thread (έπρεπε να το πω το παράπονο δεν γινόταν...!)
Υπάρχε κάποιος που πήγε αυτόνομα,όχι οργανωμένα, σε αυτές τις χώρες? με ενδιαφέρει πολύ η ασφάλεια που διαφέρει πολύ από την λογική του νοικιάζω αμάξι/πληρώνω ταξί συνέχεια κλπ κλπ.. όποιες εμπειρίες ή και συμβουλές που ακούσατε από άλλους ταξιδιώτες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

No members online now.

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom