Νότια Χανιά!

maraki19846

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Καλησπέρα σας, είμαι απο Ηράκλειο Κρήτης αλλά εδώ και λίγο καιρό μένω και εργάζομαι Αθήνα. Θα πάμε με κάποιους φίλους Νότια Χανιά και Νότιο Ρέθυμνο για δέκα μέρες.

Λίγο, πολύ ξέρω την περιοχή και στις περισσότερες παραλίες έχω πάει, καθώς είμαι λάτρης της Κρήτης και του κάμπινγκ. Αυτή τη φορά, όμως θα μείνουμε σε δωμάτια.

Το ερώτημά μου, είναι το εξής: Ξέρει κάποιος απο εσάς αν υπάρχει οδικό δίκτυο που να συνδέει Παλιόχωρα-Γλυκά νερά και Σφακιά (παραλιακά), βάση του νότιου άξονα; Η διαμονή μας θα είναι οι εξής 5 μέρες Νότιο Ρέθυμνο(Δαμνόνι)ώστε να γυρίσουμε απο εκεί το Νότιο Ρέθυμνο και 5 μέρες Παλαιόχωρα ώστε να γυρίσουμε απο εκεί νότια και δυτικά Χανιά. Στους χάρτες όμως δε βλέπω να συνδέεται η Παλαιόχωρα με τα Σφακιά (Χανιά και τα δύο) παρά μόνο βάση του βόρειου άξονα...Δηλαδή να ανέβουμε στη χώρα των Χανίων και να ξανακατέβουμε Νότια.
Μέχρι Σφακιά πηγαίνει δρόμος απο Νότιο Ρεθυμνο αλλά το Ρέθυμνο έχει ήδη αρκετές παραλίες να δούμε για 5 μέρες και έχουμε ήδη κλείσει δωμάτια για τις επόμενες στα Χανιά.


Ελπίζω, κάποιος να ξέρει!!! Ευχαριστώ πολύ!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
απο παλαιόχωρο για σφακια και το ανάποδο, μονο με καραβάκι.
απο παλαιόχωρα υπάρχει δρόμος για σούγια καταπληκτικό μέρος.
μην παραλείψετε να πατε και ελαφονήσι αλλα οχι σκ!
 

maraki19846

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Είναι σίγουρο αυτό?? Ναί έχω πάει και στα δύο! Τώρα θα πάω τους υπόλοιπους για ξενάγηση! Δυστυχώς μας βλέπω να ακολουθούμε το βόρειο άξονα, τότε... γιατί δεν πάμε μόνο σε μία παραλία. Χρειαζόμαστε μαζί και αυτοκίνητο...!!

Σ ευχαριστώ!
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κοσμου
Καλησπέρα σας, είμαι απο Ηράκλειο Κρήτης αλλά εδώ και λίγο καιρό μένω και εργάζομαι Αθήνα. Θα πάμε με κάποιους φίλους Νότια Χανιά και Νότιο Ρέθυμνο για δέκα μέρες.

Λίγο, πολύ ξέρω την περιοχή και στις περισσότερες παραλίες έχω πάει, καθώς είμαι λάτρης της Κρήτης και του κάμπινγκ. Αυτή τη φορά, όμως θα μείνουμε σε δωμάτια.

Το ερώτημά μου, είναι το εξής: Ξέρει κάποιος απο εσάς αν υπάρχει οδικό δίκτυο που να συνδέει Παλιόχωρα-Γλυκά νερά και Σφακιά (παραλιακά), βάση του νότιου άξονα; Η διαμονή μας θα είναι οι εξής 5 μέρες Νότιο Ρέθυμνο(Δαμνόνι)ώστε να γυρίσουμε απο εκεί το Νότιο Ρέθυμνο και 5 μέρες Παλαιόχωρα ώστε να γυρίσουμε απο εκεί νότια και δυτικά Χανιά. Στους χάρτες όμως δε βλέπω να συνδέεται η Παλαιόχωρα με τα Σφακιά (Χανιά και τα δύο) παρά μόνο βάση του βόρειου άξονα...Δηλαδή να ανέβουμε στη χώρα των Χανίων και να ξανακατέβουμε Νότια.
Μέχρι Σφακιά πηγαίνει δρόμος απο Νότιο Ρεθυμνο αλλά το Ρέθυμνο έχει ήδη αρκετές παραλίες να δούμε για 5 μέρες και έχουμε ήδη κλείσει δωμάτια για τις επόμενες στα Χανιά.


Ελπίζω, κάποιος να ξέρει!!! Ευχαριστώ πολύ!
Oι παραλιες στο νοτιο Ρεθυμνο συνδεονται ολες μεταξυ τους, βεβαια το νοτιο οδικο δικτυο δεν ειναι και οτι καλλιτερο αλλα εχεις πολλες επιλογες,
Απο Αγια Γαληνη μεχρι τη παραλια στο Ροδακινο
Αν δεν εχεις παει στο Λουτρο επιβάλλεται να πας με καραβακι απο Σφακια και να γυρισεις αυθημερον
Ειναι πολυ πιο οικονομικες διακοπες απο το να πας στο βορρα, απο φαγητο και καταλυματα, και βεβαια πιο καθαρες παραλιες
Οτι αλλο θελησεις θα βρεις πληροφοριες αναλυτικα στην ενοτητα Κρητη ή αν ζητησεις κατι συγκεκριμενο εδω ειμαστε να βοηθησουμε
 

maraki19846

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Oι παραλιες στο νοτιο Ρεθυμνο συνδεονται ολες μεταξυ τους, βεβαια το νοτιο οδικο δικτυο δεν ειναι και οτι καλλιτερο αλλα εχεις πολλες επιλογες,
Απο Αγια Γαληνη μεχρι τη παραλια στο Ροδακινο
Αν δεν εχεις παει στο Λουτρο επιβάλλεται να πας με καραβακι απο Σφακια και να γυρισεις αυθημερον
Ειναι πολυ πιο οικονομικες διακοπες απο το να πας στο βορρα, απο φαγητο και καταλυματα, και βεβαια πιο καθαρες παραλιες
Οτι αλλο θελησεις θα βρεις πληροφοριες αναλυτικα στην ενοτητα Κρητη ή αν ζητησεις κατι συγκεκριμενο εδω ειμαστε να βοηθησουμε
Σ ευχαριστώ πολύ!! Ειδικά για Ρέθυμνο είμαι πού πληροφορημένη! Σπούδαζα εκεί!! Το μόνο μου πρόβλημα είναι αυτό με τα Χανιά, γιατί θυμάμαι οτι κάπου διακόπτετι ο δρόμος που συνδέει τις παραλίες. Απλά είπα μήπως υπάρχει κάποια διέξοδος που ξέρουν οι ντόπιοι...λίγο δύσκολο βέβαια γιατί έχει πολλά φαράγγια εκεί κοντά!! Θα τη βρούμε την άκρη!!!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.527
Likes
7.818
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
...κοιτα τωρα..απο Παλιοχωρα πας Σουγια, απο Σουγια με καραβακι περνας Σφακια και απο εκει πας Φραγκοκαστελο η μπορεις αν μεινεις Σφακια να πας Λουτρο, Μαρμαρα, Φοινικα, Ιλιγκα που ειναι ωραιες παραλίες..αν εισαι δε και της πεζοποριας , αλλα με αυτες τις θερμοκρασιες ειναι πικρα,μπορεις να περπατησεις μεχρι αυτες..( χρονος που χρειαζεσαι πανω απο 2-3 ωρες)
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
και για τα δρομολογια των καραβακιων που λεει η LULLU μπες στην σελιδα
www.anendyk.gr και θα μπορεσεις να προγραμματιστεις καλυτερα.
 

maraki19846

Member
Μηνύματα
10
Likes
0
Τώρα που το σκέφτομαι απο παραλίες είμαι πού ενημερωμένη αλλά όχι απο ταβέρνες!!! Αν ήξερε κάποιος νότια Χανιά και Ρέθυμνο, στα κοντινά χωριά, δλδ, όχι στα τουριστικά θα με βόλευε πολύ!!! Ρέθυμνο ειδικά που είναι και στενός ο νομός, ότι καλόφαγητό σε χωριό ξέρετε...πείτε το!!! Μέσα στο Ρέθυμνο, ξέρω τα πάντα, απλά ας πάμε λίγο παραέξω!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.054
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom