Νύχτα Μουσείων της Ευρώπης - 19 Μαίου

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Η 19η Μαίου θα είναι για φέτος η νύχτα μουσείων.
Τα μουσεία της Ευρώπης θα παραμείνουν ανοιχτά από τη δύση του ηλίου μέχρι και την ανατολή του. Η είσοδος θα είναι δωρεάν.

Η συγκεκριμένη εκδήλωση ξεκίνησε το 2005 με Γαλλική πρωτοβουλία και πραγματοποιείται κάθε χρόνο.

Από το pathfinder.gr: "Στη Γαλλία σχεδόν 1.000 μουσεία Τεχνών, Εθνογραφίας, Ιστορίας και Επιστημών δίνουν το παρόν στη φετινή διοργάνωση μαζί με 800 άλλα από 30 ευρωπαϊκές χώρες, όπως η Αυστρία, η Ελβετία, η Λετονία, η Ιταλία, η Γερμανία, η Δανία, η Ελλάδα, η Πολωνία, η Ουκρανία."

Οπότε, όπου και αν βρεθείται στην Ευρώπη, μπορείται να επισκεφθείται κάποιο ή κάποια μουσεία τη νύχτα της 19ης Μαίου.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ότι πρέπει για να επισκεφθείς κάποια αίθουσα μουσείου με δεινόσαυρους, μέσα στη νύχτα. Thriller Night!! :D
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Ότι πρέπει για να επισκεφθείς κάποια αίθουσα μουσείου με δεινόσαυρους, μέσα στη νύχτα. Thriller Night!! :D
Μου θύμισες ένα μουσείο κέρινων ομοιωμάτων της Βαρκελώνης. Είναι σχεδόν στο τέρμα της La Rambla κατεβαίνοντας προς τη θάλασσα αριστερά. Έχει ένα τμήμα αφιερωμένο στον τρόμο, με Φρανκενστάιν, φρικιαστικές μορφές χτισμένες στον τοίχο, με περίεργους ήχους και κατάλληλο φωτισμό κλπ κλπ. Θα είναι ιδανική μία επίσκεψη στις 00:00.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ααααα, τόχω δει, το θυμάμαι!! Είχε απέξω και ένα άγαλμα σε φυσικό μέγεθος κάποιου απ'αυτούς, έτσι δεν είναι? Νομίζω του Φρανκενστάιν ήταν. Δεν το έχω επισκεφθεί όμως!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.812
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom