Ρουμανία Τσεχική Δημοκρατία Οδικώς Βουκουρέστι-Τρανσυλβανία ή Πράγα; Είναι ασφαλές;

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Είναι εύκολο και ασφαλές να πάει κανείς Βουκουρέστι-Τρανσυλβανία οδικώς από Καβάλα; Ή εναλλακτικά Πράγα; Ενδιαφέρομαι για περίοδο Πρωτοχρονιά-Φώτα. Αν έχετε εναλλακτικές προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες!
Ευχαριστώ!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Το πιο ασφαλές και άνετο είναι από Σέρρες- Προμαχώνας- Kulata από κει Σόφια, και μετά σύνορα Ruse- Gjiurgu για Ρουμανία. Στην συνέχεια Βουκουρέστι- Brasov Καρπάθια. Εναλλακτικά από Ορμένιο- Svilengrad. Από εκείνη όμως την διαδρομή υπάρχουν τμήματα υπό κατασκευή σε μαύρο χάλι. Αλλά ακόμα κι αν αποφύγεις αυτά τα τμήματα (η σήμανση είναι ικανοποιητική) ο δρόμος είναι ορεινός και δύσκολος. ΑΛΛΆ από εδώ θα περάσεις από την ομορφότερη πόλη της Βουλγαρίας, το veliko tarnovo.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.003
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Το πιο ασφαλές και άνετο είναι από Σέρρες- Προμαχώνας- Kulata από κει Σόφια, και μετά σύνορα Ruse- Gjiurgu για Ρουμανία. Στην συνέχεια Βουκουρέστι- Brasov Καρπάθια. Εναλλακτικά από Ορμένιο- Svilengrad. Από εκείνη όμως την διαδρομή υπάρχουν τμήματα υπό κατασκευή σε μαύρο χάλι. Αλλά ακόμα κι αν αποφύγεις αυτά τα τμήματα (η σήμανση είναι ικανοποιητική) ο δρόμος είναι ορεινός και δύσκολος. ΑΛΛΆ από εδώ θα περάσεις από την ομορφότερη πόλη της Βουλγαρίας, το veliko tarnovo.
Μα κι από το Sofia - Ruse να πας, πάλι περνάς από το Veliko Tarnovo an θες (οι διαδρομές από Pleven και από Veliko Tarnovo είναι περίπου ισοδύναμες τόσο σε χρόνο όσο και σε απόσταση)....
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Υπάρχει θέμα ασφάλειας να ταξιδέψει κανείς με ΙΧ στα ενδότερα της Βουλγαρίας; Μέχρι Σαντάνσκι έχω πάει χωρίς πρόβλημα.
 
Μηνύματα
12
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Apuseni Mountains
Οδικώς Βουλγαρία

Καλησπέρα Hariskar,

το έχω κάνει άπειρες φορές το δρομολόγιο και είναι πολύ καλό και άνετο.
Προμαχώνας-Σόφια-Πλέβεν-Ρούσε.Άμα σε σταματήσουν αστυνομικοί πάνω από 10 ευρώ μην δώσεις...για ταχύτητα....και συνήθως είναι στο κομμάτι Sofia -Pleven.
Επίσης όπως πηγαίνεις για Σόφια ...τρείς ώρες περίπου εφοσον έχεις περάσει τα σύνορα τα ελληνικά ...έχει ένα μεγάλο κοκκινο-άσπρο εστιατόριο στο αριστερό σου χέρι...έχει και φορτηγά σταματημένα στο δεξί σου χέρι ....
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Και αποφασίσαμε το Πάσχα να πάμε από Βουδαπέστη-Βελιγράδι Έβρο-καθότι η καταγωγή μου από κει-κι έχω πολλά χρόνια να κάνω αυτή τη διαδρομή-'90-άρα τι πρέπει να προσέξουμε?Έχω πάει μόνο μέχρι Φιλιππούπολη από Έβρο πρόσφατα...
 
Μηνύματα
12
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Apuseni Mountains
Sarah Καλημέρα,

πες μου ποιο δρομολογιο θα ακολουθήσεις για να σου πω...επειδή δεν πολυκατάλαβα...
 

SARAH

Member
Μηνύματα
221
Likes
27
Sarah Καλημέρα,

πες μου ποιο δρομολογιο θα ακολουθήσεις για να σου πω...επειδή δεν πολυκατάλαβα...
Συγγνώμη,τώρα βρήκα τον χρόνο και μπήκα στο φόρουμ...
Λοιπόν θα πάμε μεγάλη εβδομάδα Βουδαπέστη και μετά Βελιγράδι...για Πάσχα όμως θα πάμε Έβρο-οι μισοί,γιατί οι άλλοι μισοί πάνε Θήβα.Οπότε,λογικά θα πάμε μέσω Βουλγαρίας από Νις ξέρεις-οι του Έβρου.
Όμως έχουν περάσει χρόνια από την τελευταία φορά που έκανα αυτή την διαδρομή-Σερβία,Βουλγαρία,Έβρος...
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων:xmas_cheesygrin:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.826
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom