Οι άπληστοι ταξιδιώτες του Μπαλζάκ

INTACTO

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αιγυπτος
Την ώρα που το αεροπλάνο πλησίαζε, το στρώμα από σύννεφα που απλωνόταν εις το διηνεκές, κάτω από έναν ουρανό απαραβίαστο, σιγοχόρευε στο μυαλό μου η σκέψη ότι ίσως η ζωή κάθε ανθρώπου αξίζει να έχει αυτή την κατάληξη. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα οι μουντές σκέψεις φωτίζονταν από το καθάριο φως της Αθήνας και η βουλιμία που έχουν και οι ήρωες του Μπαλζάκ έκανε πραξικόπημα στα μέσα μου. Οι πρωταγωνιστές στα βιβλία του είναι άπληστοι. Όταν κερδίζουν το πρώτο τους εκατομμύριο, σκέφτονται αμέσως τρόπους για να κερδίσουν το δεύτερο. Έτσι είναι και οι ταξιδιώτες. Όταν τελειώνει το ταξίδι, σκέφτονται το επόμενο… Ενώ τα ίχνη της άυπνης νύχτας είχαν αρχίσει να εμφανίζονται πάνω στο πρόσωπο μου, σχεδίαζα το επόμενο ταξίδι όταν στο πρώτο βλέμμα, ένιωσα αυτό το ανέμελο γαργαλητό στο στομάχι. Σαν να παρατηρείς μια γυναίκα με ανόθευτα σκιρτήματα απέναντι σου, έτσι ήταν και η πρώτη ματιά με το travelstories.gr! Love at first sight. Υπάρχει θα πει ο κατ’ επάγγελμα αμφισβητίας, με την αμφιβολία να φωλιάζει στο πρόσωπο του. Υπάρχει αλλά δεν διαρκεί. Όπως τα πάντα φθείρονται στο καθυστερημένο διάβα του χρόνου. Οι αναμνήσεις είναι αυτές που φθείρονται λιγότερο. Ακόμη και στα αχανή βάθη της ζωής μπορεί να μοιάζουν με παλιές ξεθωριασμένες φωτογραφίες αλλά κάνουν πραξικόπημα στο μυαλό σου. Ιδιαίτερα αυτές που προέρχονται από ταξίδια. Με την θέα που απολάμβαναν οι Θεοί από το Μάτσου Πίτσου να είναι ανεξίτηλη στο μυαλό μου σαν τατουάζ(καλά υπερβάλλω γύρισα πριν μια εβδομάδα, αν την είχα ξεχάσει, θα ήμουν στα ‘εγκαίνια’ του αλτσχάιμερ) σας βρίσκω…Θα τα πούμε.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.383
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ομορφη εισαγωγη στο φορουμ :lol: καλωσηρθες! Να εχεις ομαλη προσγειωση στην πραγματικοτητα μετα απο το Περου!
Σε καλοσωριζω και στους Λατινολατρες και ελπιζω οτι θα μοιραστεις τα ταξιδια σου μαζι μας :welcome:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Καλώς ήρθες, η εισαγωγή σου ήταν η καλύτερη που έχω διαβάσει στο forum μας. :)
 

Markos

Member
Μηνύματα
132
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ταϊλάνδη
Ταξίδι-Όνειρο
Τανζανία - Ζανζιβάρη
Συμφωνώ απολύτως!!!! Καλώς όρισες και από εμένα!!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
σύντομη -δυνατή -η εισαγωγή σου στο σάιτ ΙΝΤΑ.
ελπίζω να συνεχίσεις με την ίδια χροιά λόγου ....
καλώς όρισες .
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.371
Likes
6.868
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
καλως ηρθες στην ταξιδιάρικη μεγάλη παρέα!:clap:
με ακρως λογοτεχνικό αέρα!

Ευχαριστώ και μπράβο για την εισαγωγή που εκφράζει κάθε ψυχή
που τις αρέσει να περιπλανιέται παντού στη γή!:cool:
 

INTACTO

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αιγυπτος
Παιδια σας ευχαριστω. Να ειμαστε ολοι καλα και να ταξιδευουμε πανω από όλα...Ελπιζω να καταφερουμε να μοιραστουμε εμπειρίες και από κοντά...Χαιρετώ
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Καλώστον.
Πολύ ωραία η είσοδος, δικαιολογείται ομως , αφου εχεις μόνο μια βδομάδα που γυρισες απ το Περού.
Ειμαι σιγουρος οτι η πρώτη σκεψη σου το πρωί ειναι :
που βρίσκομαι σήμερα;
Περιμένουμε τις εντυπώσεις νωπές, λαχταριστές....
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Καλώς ήρθες INTACTO. Μάλλον δεν θα πρωτοτυπήσω λέγοντας ότι η εισαγωγή σου ήταν θαυμάσια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.810
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom