ΗΠΑ Ο Άγιος Φραγκίσκος της Καλιφόρνιας.

D

Delmem38110

Guest
Cable Car


Μια άλλη τουριστοπαγιδα σε πολύ μικρότερη κλίμακα από αυτή του Αλκατράζ θεωρώ ότι είναι το τουριστικό τραμ τους. Υπάρχουν διάφορες γραμμές. Εμείς πήραμε αυτή που συνδέει την πλατεία
Union με το Fisherman’s Wharf.

Μοιάζει με εκείνο της Λισσαβόνας και της Κωνσταντινούπολης αλλά τούτο εδώ είναι χωρισμένο σε δυο μέρη, ένα μικρό κλειστό χώρο πίσω και ανοιχτό μπροστά με δυο σειρές παγκάκια αριστερά και δεξιά, με διαχωριστικούς πασσάλους ανάμεσα στις θέσεις που προφανώς εξυπηρετούν για να κρατιούνται οι καθήμενοι επιβάτες. Έλα όμως που επιτρέπουν και όρθιους να στέκονται μπροστά σου και να κρέμονται και όποιον πάρει ο χάρος. Ασφάλεια μηδέν, ταχύτητα αρκετά υψηλή για ένα μέσο σαν και αυτό.
Ήρθε και κρεμάστηκε μπροστά μου ένας μπαμπάς με τον κοριτσάκι του. Τους εξήγησα ευγενικά ότι αυτό είναι επικίνδυνο και ότι θα πρέπει η να κάτσουν η να μπουν μέσα.

Ο μηχανοδηγός όμως τους είπε ότι επιτρέπετε και του είπα ότι αν το νομίζει αυτό ας καλέσουμε την αστυνομία να μας το λύσει διότι αν πέσει το κοριτσάκι που κρέμεται μπροστά μου κάτω, δεν θέλω να έχω καμία ευθύνη. Εκεί δεν έφερε καμία αντίριση ούτε αυτός ούτε ο μηχανοδηγός.
Ο μπαμπάς με το κοριτσάκι τραβήχτηκαν προς τα μπρος και συνέχισαν να κρατιούνται από τους πασσάλους. Και ο κύριος που ήταν δίπλα μου αρνήθηκε να το έχει μπροστά του και πήγαν ακόμα πιο μπροστά. Ο μπαμπάς σε όλη την διαδρομή κοιτούσε αριστερά δεξιά και το κοριτσάκι ήταν κυριολεκτικά μόνο του και αβοήθητο σε περίπτωση που γινόταν κάτι.
Απορώ σε μια χώρα όπως η Αμερική που τα μέτρα ασφαλείας είναι μέγιστα επιτρέπουν κάτι τέτοιο. Σε κάποια σημεία το τραμ αναπτύσσει μεγάλη ταχύτητα και αν πέσεις μπορεί και να σκοτωθείς.

Στη διαδρομή δεν βλέπεις και πολλά γιατί κάθεσαι στριμωγμένος.
Αριστερά και δεξια δεν έχεις ορατότητα και αν είσαι άτυχος και κρεμαστεί κάποιος μπροστά σου τότε δεν βλέπεις καθόλου.. Φωτογραφίες δεν είναι εύκολο να βγάλεις.


Συνιστώ αν μπορείτε να ανεβείτε τη μεγάλη ανηφόρα να κάνετε αυτή τη διαδρομή με τα πόδια.
Το τραμ έχει στάσεις και μπορείς να συνεχίσεις με το επόμενο αλλά δεν είμαι σίγουρος αν χρειάζεται καινούριο εισιτήριο
Αν σας κουράζει η ανηφόρα πάρτε ουμπρ μέχρι την κορυφή, ποιο φτηνά θα βγει.

στο τέλος παραθέτω φωτό με τα καινούρια τραμ που μου άρεσαν πάρα πολύ. θυμίζουν 60,s μπορώ να πω. είχε διαφορα χρώματα.

tempImage4ozzkP.jpg
tempImageafukv2.jpg
tempImagej1qbzW.jpg
tempImage0LMYL4.jpg
tempImage8kOQvf.jpg
tempImageeFsNg3.jpg
tempImageXMzu3A.jpg
tempImageJtjf7I.jpg
tempImage9Pmec2.jpg
tempImage0ZqhqA.jpg
tempImage2lAJLF.jpg
tempImageVHwjSF.jpg
tempImageihF9pY.jpg
tempImage1pLBYt.jpg
tempImageoRPifZ.jpg
tempImageXhombQ.jpg
tempImageXuVjH5.jpg
tempImageGGuZXt.jpg
tempImage20icxO.jpg
tempImageRmpcvU.jpg
tempImageNAnlIH.jpg


tempImageHAb33y.jpg
tempImageA3tVMh.jpg
tempImagepRHLGh.jpg
tempImageqBWM4c.jpg
tempImageqsSIL5.jpg
tempImagecZ40wE.jpg
tempImage1K1Rox.jpg
 
Last edited by a moderator:
D

Delmem38110

Guest
Τρομερό το ότι ανεβήκατε Coit Tower και είχε ντάλα ήλιο και η γέφυρα ήταν μέσα στην ομίχλη, πρέπει να ήταν απίστευτο θέαμα, αλλά και κουραστική η ανάβαση.

Στο κατέβασμα από τον κεντρικό δρόμο από Coit tower προς Pier 39, φαίνεται και στην ευθεία στον απέναντι λόφο η Lombard street με τον φιδογυριστό δρόμο.

Πόση ώρα ήταν ο δρόμος με τα πόδια από Sausalito μέχρι την γέφυρα;
την ανάβαση για το πύργο κοϊτ δεν την καταλάβαμε. φυσούσε είχε δροσιά και σταματούσαμε συχνά για να δούμε τα σπίτια.

μια ώρα περίπου πολύ χαλαρά από sausalito μέχρι τη γέφυρα.
 
D

Delmem38110

Guest
Η πλατεία union, Το δημαρχείο, Περιοχή κάστρο.

Ξεκινώντας από την οδό μάρκετ ανεβήκαμε μέχρι την πλατεία Γιουνιον.
Τίποτε φανταχτερό. Στην γύρω περιοχή είναι τα μαγαζιά πολυτελείας.
Προχωρήσαμε προς τα πάνω με επόμενη επίσκεψη το δημαρχείο την πόλης.

Επιβλητικό κτίριο.
Μυρωδιά μαριχουάνας ερχόταν από παντού και έβλεπες αρκετούς άστεγους αλλά χωρίς να νιώθεις κίνδυνο. Το βράδυ θέλει ίσως λίγο περισσότερη προσοχή.
Πέσαμε σε γάμους όπως πάντα.. θέλαμε να μπούμε μέσα αλλά η ουρά για να περάσεις τον ανιχνευτή μετάλλων ήταν μεγάλη και ο χρόνος μας περιορισμένος. Τελευταία μέρα.
Αφήσαμε τους νεόνυμφους στην ησυχία τους και πήραμε τον δρόμο για την περιοχή κάστρο.

Απολαύσαμε αμερικανικό πρωινό, και αργότερα μεσημεριανό και δείπνο μαζί με τους φίλους μας και δώσαμε και εκεί υπόσχεση ότι θα ξανά επιστρέψουμε. Το Κάστρο έχει εξαιρετικά μέρη για φαγητό και διασκέδαση.

Οι μέρες τελείωσαν και έπρεπε να τα μαζεύουμε σιγά σιγά γιατί την άλλη μέρα είχαμε πτήση με ενδιάμεσο για τον τελικό προορισμό τη Λισσαβόνα το βράδυ, όπου και θα περνούσαμε μια μέρα, με επιστροφή στη Ελλάδα αργότερα την επόμενη.



Οι αριθμοί.

Ταξιδέψαμε 28 μέρες
Κάναμε 15 πτήσεις
Πατήσαμε το πόδι μας σε 3 ηπείρους.
Μπήκαμε σε 13 αεροδρόμια
Είδαμε 8 πόλεις σε 6 χώρες
Κάναμε συνολικά 43000 χιλιόμετρα
Ήμασταν στον αέρα 64 ώρες περίπου.
Δεν χρησιμοποιήσαμε σχεδόν καθόλου ρευστό.

Ναμαστε καλά να κάνουμε περισσότερα.

tempImagedUnEgA.jpg
tempImageUvlr9N.jpg
tempImagewNoPuP.jpg
tempImageghoSOy.jpg
tempImagehZh0XN.jpg
tempImagexa1wg9.jpg
tempImagerzv7VF.jpg
tempImageDyml74.jpg
tempImageQ7Wrvs.jpg
tempImagevBTguf.jpg
tempImagedgoGlT.jpg
tempImagetOkVV0.jpg
tempImageiyMwAG.jpg
tempImage1BO1FZ.jpg
tempImageohSVo2.jpg
tempImagePOuMm1.jpg
tempImageYwOsPq.jpg
tempImageNMNUxO.jpg
tempImage9K3tpT.jpg
tempImageg5L2Vh.jpg
tempImageZwYpZE.jpg
tempImageOg2IEX.jpg
tempImageMADAMt.jpg
tempImagetfrAhs.jpg
tempImagef8Z2B9.jpg
tempImagej5Sjlp.jpg
tempImageSFpgOM.jpg
tempImagemCGhFg.jpg
tempImageFoNEDL.jpg
tempImagegrWqt4.jpg

11.png

11111111.png
tempImage2dHV1c.jpg
tempImageO0zLG5.jpg
 
Last edited by a moderator:

silentscream

Member
Μηνύματα
20
Likes
15
Γεια σας, μου άρεσε πολύ το κείμενο και η αιχμηρή γραφή σας. Να ρωτήσω απο data στο κινητό τι κάνατε; Είχατε roaming η αγοράσατε αμερικάνικη κάρτα;
 
D

Delmem38110

Guest
Γεια σας, μου άρεσε πολύ το κείμενο και η αιχμηρή γραφή σας. Να ρωτήσω απο data στο κινητό τι κάνατε; Είχατε roaming η αγοράσατε αμερικάνικη κάρτα;
esim.
συγκεκριμένα της airalo.
αν το τηλέφωνο σου είναι συμβατό.
αν όχι αναγκαστικά αγοράζεις μια τοπική. κάποιο άλλο μέλος σίγουρα θα σε βοηθήσει.
Find and compare best prepaid eSIM for travelers
 

Manos46

Member
Μηνύματα
589
Likes
2.461
Ταξίδι-Όνειρο
???
Γεια σας, μου άρεσε πολύ το κείμενο και η αιχμηρή γραφή σας. Να ρωτήσω απο data στο κινητό τι κάνατε; Είχατε roaming η αγοράσατε αμερικάνικη κάρτα;
Αγορασε μια sim apo την Τ-mobile , unlimited data με 50$
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.800
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom