Μπουρκίνα Φάσο Ο Μαύρος Τσε Γκεβάρα της Μπουρκίνα Φάσο

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Δεν γίνεται να μιλήσεις για την Μπουρκίνα Φάσο, αν δεν μιλήσεις πρώτα για τον δολοφονημένο πρόεδρό της Τομά Σανκαρά.

Σήμερα, τριάντα ακριβώς χρόνια από τον θάνατό του, τιμούμε εκείνον που έμεινε στα χρονικά της Αφρικής ως "Μαύρος Τσε" και επιβεβαίωσε με τον πλέον εμφατικό τρόπο αυτό που και ο ίδιος διακήρυττε σε κάθε ευκαιρία: «Μπορείς να σκοτώσεις έναν επαναστάτη, μα τις ιδέες του ποτέ».

ΜΠΟΥΡΚΙΝΑ ΦΑΣΟ 1 - ΤΟΜΑ ΣΑΝΚΑΡΑ, Η ΔΟΛΟΦΟΝΗΜΕΝΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΗΣ ΑΦΡΙΚΗΣ | Κώστας Ζυρίνης & Ισαβέλλα Μπερτράν

000_17.jpg
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
ελα ντε.. τοσο λιγο???????????????????????????????????
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
κοιτα τωρα θαταν καλυτερα να σταλθει το βιβλιο στο πρωθυπουργο μπας και μαθει κατι.....το παρακατω κομματι η αληθεια ολων μας...............................


. Θέλουμε ωστόσο να συμπεριληφθούμε σ’ αυτόν, χωρίς να σημαίνει πως υιοθετούμε αυτόματα και την τεράστια φαλκίδευση της Ιστορίας. Κι ακόμα λιγότερο πως συναινούμε στο να παίξουμε το ρόλο της πίσω αυλής μιας χορτάτης Δύσης. Το κάνουμε όμως για να ενισχύσουμε στη ίδια μας τη συνείδηση το γεγονός ότι ανήκουμε σ’ ένα ευρύτερο τρι-ηπειρωτικό σύνολο, και πως ως αδέσμευτοι, μια πολύ ιδιαίτερη αλληλεγγύη συνδέει τις τρεις ηπείρους της Ασίας, της Λατινικής Αμερικής και της Αφρικής σε μια κοινή μάχη ενάντια στους ίδιους πολιτικούς λαθρέμπορους και τους ίδιους οικονομικούς εκμεταλλευτές.
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
μη μου βαζεις ιδεες !!!!!!!!!!!!!!!
:haha::haha::haha:

κοιτα τωρα θαταν καλυτερα να σταλθει το βιβλιο στο πρωθυπουργο μπας και μαθει κατι.....το παρακατω κομματι η αληθεια ολων μας...............................


. Θέλουμε ωστόσο να συμπεριληφθούμε σ’ αυτόν, χωρίς να σημαίνει πως υιοθετούμε αυτόματα και την τεράστια φαλκίδευση της Ιστορίας. Κι ακόμα λιγότερο πως συναινούμε στο να παίξουμε το ρόλο της πίσω αυλής μιας χορτάτης Δύσης. Το κάνουμε όμως για να ενισχύσουμε στη ίδια μας τη συνείδηση το γεγονός ότι ανήκουμε σ’ ένα ευρύτερο τρι-ηπειρωτικό σύνολο, και πως ως αδέσμευτοι, μια πολύ ιδιαίτερη αλληλεγγύη συνδέει τις τρεις ηπείρους της Ασίας, της Λατινικής Αμερικής και της Αφρικής σε μια κοινή μάχη ενάντια στους ίδιους πολιτικούς λαθρέμπορους και τους ίδιους οικονομικούς εκμεταλλευτές.
Έννοια σου, και το έχω σκεφτεί κι εγώ πολλές φορές διαβάζοντας τους λόγους του Σανκαρά...
Μα την ίδια στιγμή μια άλλη φωνή μέσα μου αναρωτιέται: πού οδήγησε τελικά όλο αυτό, περά από το να γεννήσει ένα ακόμη δολοφονημένο σύμβολο; Και πόσο αποτελεσματικό είναι να δίνεις κατά μέτωπο μια μάχη από χέρι χαμένη; (βαρέθηκα να μετράω ήττες @LULLU μου, είτε πρόκειται για ταπεινωτικούς συμβιβασμούς, είτε για ηρωικούς θανάτους...)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom