Ο .....υμνος!!!!!!!!!!

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν ξέρω αν υπάρχει κάπου αλλού που βάζετε τα τραγούδια με θέμα το τσιγάρο.
Θα το βάλω πάντως εδώ και αν είναι λάθος θα ζητήσουμε να μεταφερθεί.
Βρήκα ένα παλιό τραγούδι του Serge Gainsbourg με την υπέροχη Cathrine Deneuve, οπου λέει οτι ο Θεός είναι καπνιστής πούρων Αβάνς και η Deneuve του ανταπαντάει οτι ο ίδιος πάντως είναι εξαρτημένως από τα Gitanes του.
 
Last edited by a moderator:

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Δεν είμαι καπνιστής. Για την ακρίβεια δεν κάπνισα ποτέ. Όμως πολλά, πολύ αγαπημένα μου πρόσωπα ήταν και είναι φανατικοί καπνιστές. Έτσι έμαθα από πολύ μικρός να ζω μαζί τους. Δεν ξέρω πόσο μπορεί να αληθεύουν, όσα ισχυρίζονται οι δαίμονες της κινδυνολογίας. Εάν πάντως πρόκειται να πεθάνω από τον καπνό που εισέπνευσα, πιστεύω ότι άξιζε τον κόπο.
Γιατί σιχαίνομαι όλες τις απόψεις περί καθαρότητας. Καθαρότητα των φυλών, καθαρότητα των πολιτισμών, απολύμανση στους χώρους που ζούμε, πλήρη καθαρότητα του αέρα στους χώρους που διασκεδάζουμε. Γιατί λατρεύω τις μικρές ανθρώπινες αδυναμίες και τη διαφορετικότητα. Άλλωστε είναι γνωστό ότι «η ζωή βλάπτει σοβαρά την υγεία».
Με αυτά τα λίγα λόγια σαν εισαγωγή, παίρνω το θάρρος να σας προτείνω ένα τραγούδι σαν ύμνο. Δεν αναφέρεται ακριβώς στο τσιγάρο, αλλά μόλις το πρωτοάκουσα το 1976 στο μυαλό μου σχηματίστηκε μια πολύ συγκεκριμένη εικόνα και συγχρόνως από τότε λάτρεψα τον Tom Waits. Είναι το τραγούδι «The piano has been drinking, not me» και η εικόνα που σχηματίστηκε στο μυαλό μου ήταν η εικόνα ενός ημιυπόγειου μπαρ στο Μανχάταν, τις πρώτες πρωινές ώρες, μετά από μια βραδιά κραιπάλης και διασκέδασης, όπου η ατμόσφαιρα είναι θολή από τον καπνό και όλα φαίνονται θολά και μπερδεμένα από το πιοτό και τον μεθυσμένο πιανίστα με το μισόσβυστο τσιγάρο στο στόμα να παίζει σε ρυθμούς jazz :

 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τι απεγινε η διορθωση βρε παιδια;
Ποιος θα μου διορθωσει τωρα αυτο το αθλιο ορθογραφικο "εξαρτημενως" σε "εξαρτημενος";
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.032
Likes
1.594
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Προς galat.

Σε βλέπω πολύ συνειδοποιημένο άτομο..
έχεις ψυχή βρέ!!:p
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αφού είσαι τόσο σχολαστική διόρθωσε τότε και στο : Ταξιδιωτικές Ιστορίες - Ασία » Συρία - Ιορδανία, μύθοι και πραγματικότητες # 7. Το παρά θιν αλως σε παρά θιν αλός (άλς – αλός), άλλο η άλως.:D
Δυστυχως ομως ουτε εκει υπαρχει η δυνατοτητα διορθωσης και ετσι δε μπορω να διορθωσω ουτε το αλως σε αλος ουτε το διαννοουνται σε διανοουνται.
Μα καλα τι γινεται η διορθωση, απο παντου εξαφανιζεται;
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλά μην παίρνεις και κατά γράμμα το "Von einem Wort läßt sich kein Jota rauben".
Εδώ πληκτρολογούμε τόσα και τόσα λάθη, που μερικές φορές γινόμαστε και ακαταλαβίστικοι. Οπότε, όλοι συγχωρεμένοι είμαστε....
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η εκτέλεση του Φορτίνο Σαμάνο ή αλλιώς "Το τελευταίο τσιγάρο"

Λάθος, λάθος.
Αποσύρω τις προηγούμενες προτάσεις μου περί ύμνου.
Νομίζω ότι βρήκα καλύτερο :


Ο Φορτίνο Σαμάνο καπνίζει και σκέφτεται:
"Είμαι ότι δεν έζησα, είμαι η βροχή που θα 'ρθει
να δροσίσει άγνωστων γυναικών το κορμί.
Βράδυ στα κρεβάτια τους πως στενάζουν ξαναμμένες
ποιος Σαμάνος έφερε τούτη τη βροχή..."

Ο στρατιώτης με τ'όπλο σημαδεύει και σκέφτεται:
"Με μια κίνηση απλή θα του κλέψω ότι έχει ζήσει
είμαι ένας μικρός θεός, είμαι ένα στοιχιό.
Πάνω από το αίμα του αύριο εδώ την ίδια ώρα
ερπετά θα σέρνονται όπως κάνω κι εγώ..."

Το τελευταίο τσιγάρο κι εκείνο σκέφτεται:
"Θα γίνω γέλιο να κρυφτώ σε παιδιά που ξεφαντώνουν
ο καιρός θα χάνεται ώσπου κάποιο απ'αυτά
θα φωνάξει "Λιμπερτά!" κι όπως θα κοιτάει τις κάνες
θα βρεθώ στα χείλη του σαν τσιγάρο ξανά..."

Υ.Γ. : Φορτίνο Σαμάνο : Μεξικάνος υπολοχαγός του Ζαπάτα, που εκτελέστηκε το 1917 απ' τον ομοσπονδιακό στρατό.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.702
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom