Ισπανία Ιταλία Πάσχα και ψώνια?

gmark

Member
Μηνύματα
33
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Γεια σας, καλή χρονιά να έχουμε! Ήθελα να ρωτήσω αν είναι δυνατόν να συνδυαστούν διακοπές το Πάσχα και ψώνια (ρούχα) καθώς οι κοπέλες της παρέας άσκησαν βέτο. Αναφέρομαι σε γνωστές μάρκες της Ελλάδας, όχι no-name. Απλά σε συνδυασμό ότι το δικό μας Πάσχα συμπέφτει με το καθολικό, μήπως είναι πρόβλημα? Σκεφτόμουν για Ρώμη ή Βαρκελώνη αλλά δεν είμαι σίγουρος αν λειτουργούν τα μαγαζιά εκείνη την περίοδο. Επίσης μου είπαν ότι η Ρώμη το Πάσχα εκτός ότι μαζεύει πολύ κόσμο δεν έχει και πολλά μέρη ανοιχτά για να φάει κάποιος κατά την διάρκεια του Πάσχα. Ισχύει αυτό?

Ευχαριστώ πολύ!
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.091
Likes
1.696
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Τι ψώνια να κάνεις στη Βαρκελώνη; Ότι υπάρχει εκεί το έχουμε και στην Ελλάδα στην ίδια τιμή... :xmas_rolleyes:
 

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Στη Ρωμη για να βρεις κατι που δεν υπαρχει εδω κρατα πολυ χοντρο πορτοφολι... ποτε μου δεν διαλεξα ενα μερος με κριτηριο τις αγορες.
Αφου μαζευει πολυ κοσμο πως γινεται να μην εχει ανοιχτα εστιατορια? Δεν νομιζω να κουβαλαν ολοι το ταπερακι με την τυροπιτα της γιαγιας:xmas_razz:
 

gmark

Member
Μηνύματα
33
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ούτε εμένα με απασχολούν τα ψώνια αλλά μου το έθεσαν άλλοι ως θέμα. Δεν ειναι αναγκαστικό να βρουν κάτι που δεν υπάρχει στην Ελλάδα, αλλά σε καλύτερη τιμή. Δεν πρέπει να είναι τόσο δύσκολο απλά δεν ξέρω σε περίοδο εκτός εκπτώσεων ποια είναι η καλύτερη λύση. Αλλιώς το ταξίδι μπορεί να μεταφερθεί προς Ιούλιο που είναι οι εκπτώσεις αλλά εγώ προτιμώ να ζήσω το Πάσχα στο εξωτερικό.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί να ψωνίσει κάποιος από το εξωτερικό τα προιόντα που υπάρχουν ήδη στην Ελλάδα. Οι τιμές είναι οι ίδιες, και οι εκπτώσεις κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα, τουλάχιστον στα τουριστικά μέρη των μεγάλων πόλεων και στα πολυκαταστήματα τους, ίσως και λίγο χαμηλότερα ποσοστά από την Ελλάδα, εκτός αν κάποιος επισκεφτεί τα outlets(τα οποία υπάρχουν κατα κόρον στην Ιταλία), τα οποία όμως συνήθως βρίσκονται μακριά απο τις πόλεις και απαιτούν μία μονοήμερη εκδρομή εκεί. Αν θέλετε να δείτε outlet, τότε η Ρώμη δεν είναι το κατάλληλο μέρος, πηγαίνετε είτε Φλωρεντία είτε Μιλάνο.
 

gmark

Member
Μηνύματα
33
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Δε μπορώ να καταλάβω γιατί να ψωνίσει κάποιος από το εξωτερικό τα προιόντα που υπάρχουν ήδη στην Ελλάδα. Οι τιμές είναι οι ίδιες, και οι εκπτώσεις κυμαίνονται στα ίδια επίπεδα, τουλάχιστον στα τουριστικά μέρη των μεγάλων πόλεων και στα πολυκαταστήματα τους, ίσως και λίγο χαμηλότερα ποσοστά από την Ελλάδα, εκτός αν κάποιος επισκεφτεί τα outlets(τα οποία υπάρχουν κατα κόρον στην Ιταλία), τα οποία όμως συνήθως βρίσκονται μακριά απο τις πόλεις και απαιτούν μία μονοήμερη εκδρομή εκεί. Αν θέλετε να δείτε outlet, τότε η Ρώμη δεν είναι το κατάλληλο μέρος, πηγαίνετε είτε Φλωρεντία είτε Μιλάνο.
Ο πιο απλός λόγος είναι ότι στην Ελλάδα είναι πανάκριβα γενικά αλλά ειδικά στις εκπτώσεις, στο εξωτερικό κάνουν πραγματικές εκπτώσεις και όχι όπως στην Ελλάδα.Αυτό είναι γενικά γνωστό. Ακόμα και πριν 10 μέρες που ήμουν στο Μιλάνο με έναν φίλο πήρα ένα παντελόνι που το είχε παει ο φίλος από Ελλάδα 22 ευρώ ακριβότερα. Οπότε αν κάνει κάποιος αρκετά ψώνια, η διαφορά μπορεί να φτάσει ψηλά. Φυσικά συμφέρει πιο πολύ σε περίοδο εκπτώσεων. Θα κοιτάξω και για Φλωρεντία που λες. Ευχαριστώ.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.385
Likes
9.315
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αν θέλετε να δείτε outlet, τότε η Ρώμη δεν είναι το κατάλληλο μέρος,
είσαι σίγουρος?
http://www.mcarthurglen.it/castelromano/approach/locationplan.php?PHPSESSID=8943db6cfe90dc5c9e4408e553e89650
. Θα κοιτάξω και για Φλωρεντία που λες.
μην κάνεις τον κόπο. η πόλη δεν κανει για το σοπινγκ που θες. ασε που εχει πολυ πολυ λιγοτερα μαγαζια από τη Ρωμη. λογικό αφου μιλαμε για πόλη με υποδεκαπλάσιο πληθυσμό. πηγαινετε για μουσεία, βόλτα, φαγητό μονο.
 
Last edited by a moderator:

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
είσαι σίγουρος?
http://www.mcarthurglen.it/castelromano/approach/locationplan.php?PHPSESSID=8943db6cfe90dc5c9e4408e553e89650

μην κάνεις τον κόπο. η πόλη δεν κανει για το σοπινγκ που θες. ασε που εχει πολυ πολυ λιγοτερα μαγαζια από τη Ρωμη. λογικό αφου μιλαμε για πόλη με υποδεκαπλάσιο πληθυσμό. πηγαινετε για μουσεία, βόλτα, φαγητό μονο.
Για high end shopping η Φλωρεντία είναι καλύτερη επιλογή κατά τη γνώμη μου από τη Ρώμη, μεγαλύτερα καταστήματα, λιγότερος κόσμος, και όσον αφορά τις ιταλικές μάρκες μεγαλύτερη ποικιλλία διαθέσιμη. Όσον αφορά τα outlets, γενικά στη Τοσκάνη υπάρχουν πάρα πολλά και από τα πιο γνωστά στην Ιταλία. Εκτός απο τα επίσημα outlet, των Cavalli, Prada και D&G, υπάρχει το Τhe Mall, το Space, το Barberino και το Valdichiana. Τώρα αν ψάχνεται για πιο casual και μεσαίας κατηγορίας μάρκες, η Ρώμη όντως έχει περισσότερες επιλογές. Παρόλα αυτά μην περιμένετε κανένα ιδιαίτερο εμπορικό στο κέντρο.
 
Last edited by a moderator:

gmark

Member
Μηνύματα
33
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Ταυλάνδη
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Ξέρει κανείς τι παίζει από θέμα ωραρίων κατά την διάρκεια του Πάσχα? Δηλαδή αν μιλάμε για Μεγάλη Παρασκευή με Τρίτη θα λειτουργούν τα μαγαζιά?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.728
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom