Πάσχα στο Καρπενήσι

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
816
Likes
10.334
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Μια εναλλακτική διαδρομή είναι Θεσσαλονίκη-Λάρισα-έξοδος για Καρδίτσα και λίγο πριν φτάσεις στην Καρδίτσα παίρνεις τον Α3 για Λουτρά Σμοκόβου και μετά για Ρεντίνα-Φουρνά-Καρπενήσι.Είναι πιο μακρινή και με πολλές στροφές διαδρομή αλλά είναι και φοβερή η ομορφιά της μέσα στο ελατόδασος του Τυμφρηστού.Την είχα κάνε σε 5 ώρες αλλά άξιζε τον κόπο. :)
 

EviTan

Member
Μηνύματα
427
Likes
2.893
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
@Dr Snoopy Α πολύ ωραία, μου αρέσουν αυτά...δεν με ενδιαφέρει να ειναι ο πιο γρήγορος δρόμος καθώς έχουμε την ανεση του χρόνου. ακόμα και στον γυρισμό σκέφτομαι να πάω από Άρτα, μόνο και μόνο για να πάω Κορωνησια και να φάω τις σκορδάτες γαρίδες του Πατέντα!

@varioAthens κρατάω την διαδρομή από Μεγαλο Χωριο που μου είπες!
για το ραφινγκ δεν νομίζω , τα υπόλοιπα τα έχω στο πρόγραμμα!
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
816
Likes
10.334
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Α πολύ ωραία, μου αρέσουν αυτά...
Αν τελικά κάνετε τη διαδρομή αυτή να προσέξεις μετά τη Ρεντίνα στα 5-6 χιλιόμετρα μία πέτρινη βρύση,εκεί βρίσκονται τα σύνορα των νομών Φθιώτιδας, Ευρυτανίας και Καρδίτσας σε υψόμετρο 1300 μέτρα.Την πέτρινη βρύση έχτισε ο Κώστας Ζαχαράκης από την κοντινή Ρεντίνα, μέλος της Φιλικής Εταιρίας που τον σκότωσαν οι Τούρκοι στα Τρίκαλα το 1822.Η ευρύτερη περιοχή με το πυκνό, πανέμορφο δάσος ελάτης έχει πάρει το όνομά του. Εκεί δίπλα είναι η καλύβα του περίφημου Ταρζάν και το ξύλινο σπιτάκι του Δασαρχείου Ρεντίνας.Ο "Ταρζάν" στη θέση Ζαχαράκη λοιπόν ήταν η 2η πιο γνωστή παγκοσμίως ειδική διαδρομή του Ράλι Ακρόπολις.Για να μη χαλάσω κι άλλο το νήμα ψάξε στο διαδίκτυο για να δεις ποιος ήταν ο Ταρζάν της Ρεντίνας
 

AlexFocus

Member
Μηνύματα
19
Likes
52
Η Ευρυτανια ειναι ο τοπος καταγωγης του πατερα μου και εχω περασει υπεροχα παιδικα καλοκαιρια. Στο Βουτυρο εχω εξοχικο και πηγαινουμε οικογενειακα ολο το χρονο σε 3μερα, αδειες κτλ. Το προγραμμα σου ειναι καλο αλλα θα ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙΣ τις παρεμβασεις μου χωρις πολλες ερωτησεις😎

υγ: οτι απορια εχεις με ενοχλεις μεσω πμ

Πάσχα στην Ευρυτανία λοιπόν...
Μια άγνωστη γη για εμένα...
Βουνα, χωριά, ποτάμια, μου είναι άγνωστα, οπότε είμαι πολύ ενθουσιασμενη!
Μεγαλη Παρασκευή κατεβαίνω, θα έχω έδρα το Παλιο Μικρο Χωριο, και θα φύγω την Δευτέρα του Πάσχα. 4 μερούλες...
Στα bullets έχουν μπει:
Χωρια:
Μικρό και Μεγαλο - must be there both
Κορυσχαδες - πανεμορφη πλατεια και ιστορικο σχολειο μουσειο Εθνικης Αντιστασης
Νοστιμο - ισως να μην σε ενθουσιασει
Βουτυρο - my village ….. η εκκλησια που θα δειτε ειναι η μεγαλυτερη του νομου
Προυσος - οπωσδηποτε …. παρολο που δεν ειμαι της θρησκειας δεν παραλειπω να πηγαινω στην Κυρα της Ρουμελης
Φιδακια - δεν εχω παει αλλα εχω ακουσει και διαβασει οτι εχει ωραια θεα προς Λιμνη Κρεμαστων
Βινιανη - δεν εχω παει αλλα ειναι λιγο μακρυα και δεν θα το εβαζα στο προγραμμα … δε νομιζω οτι θα χασετε κατι εκτος απο το γεγονος οτι υπαρχει εκει το Μουσειο Εθνικης Αντιστασης
Κρικελο - ωραια διαδρομη και ωραια πλατεια

Αθλοπαιδειες:
Φαραγγι Πανταβρεχι (+μικρό) - δεν εχω παει και θελω να παω αλλα μαλλον εχει περπατημα και θελει λιγο οργανωση
Βελούχι - εννοειται αλλα το σαλε λογικα θα ειναι κλειστο. Σιγουρα θα εχει αερα και σχετικο κρυο. Τραβατε φοτο και κατεβαινετε.
Λιμνη Κρεμαστων
Μονή Προύσου
Μαυρη Σπηλια - να πατε ειναι ωραια εχω ακουσει
Διποταμα
Καταρρακτες Βινιανης
Saloon Park - υπεροχο μερος για μικρους και μεγαλους. Θα γινεται προσκυνημα βεβαιως αλλα επιβαλλεται να πατε.

Φαγοποτι:
Γαλακτομπούρεκο Καρβελη - θα μου φερεις και μενα και να καθισετε και στην καφετερια του με την υπεροχη θεα
Ταβερνα Χωριατικο (Μικρο)
Βιλάτζιο καφέ (Κορυσχαδες)
Ταβερνα Καπετανιος (Νοστιμο)
River Art; - να πατε αλλα οταν ανοιγει ο καιρος ολοι οι δρομοι οδηγουν στο Saloon Park😎
Για ψαράκι στον Γαυρο; - εννοειται και θα πατε στο Σπιτι του Ψαρα
Για πέστροφα στην λίμνη Κρεμαστων;
Μεσοστρατι - πριν τη διασταυρωση για Μεγαλο και Μικρο Χωριο με ωραιο φαγητο και χωρο πολυ
Πλαστηρι και Το Παραδοσιακον - για χειροποιητες πιτες εδω και εδω
Ιχθυοτροφειο Πεστροφας - ερχομενος απο Μικρο
Χωριο προς Γαυρο αφου τελειωσει το ομολογουμενως μικρο χωριο και αμεσως μετα το Σπιτι του Ψαρα εχει ιχθυοτροφειο με πεστροφες οπου μπορειτε να δοκιμασετε πεστροφογκουρμεδιες και να αγορασετε γυριζοντας για Θεσσαλονικη. Πεντανοστιμο ψαρι το ατιμο.

Γενικα:
Για την διαδρομη από/προς Θεσσαλονίκη, τι προτείνετε;
Λαρισα-Φαρσαλα-Λαμία
Γρεβενά-Τρίκαλα-Μακρακωμη
Γιάννενα-Άρτα-Αγρίνιο

Οι δρόμοι ανάμεσα στα χωριά πως ειναι; Το αμάξι είναι 4χ4 οπότε μάλλον είμαστε καλά ε;

Η επίσκεψη στην αλλαντοποιεία αξιζει; - εννοεις του Στρεμμενου στον Προυσσο μαλλον. Δεν εχω παει αλλα δεν χανεις τιποτε.

(λογικά δεν θα γίνουν όλα τα παραπάνω, αν και οι αποστάσεις είναι σχετικά μικρές. Τι συνδιασμούς μπορω να κάνω; η Βινιανη ειναι η πρώτη υποψήφια προς αποχώρηση)
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.149
Likes
5.373
Πάσχα στην Ευρυτανία λοιπόν...
Μια άγνωστη γη για εμένα...
Βουνα, χωριά, ποτάμια, μου είναι άγνωστα, οπότε είμαι πολύ ενθουσιασμενη!
Μεγαλη Παρασκευή κατεβαίνω, θα έχω έδρα το Παλιο Μικρο Χωριο, και θα φύγω την Δευτέρα του Πάσχα. 4 μερούλες...
Στα bullets έχουν μπει:
Χωρια:
Μικρό και Μεγαλο
Κορυσχαδες
Νοστιμο
Βουτυρο
Προυσος
Φιδακια
Βινιανη

Αθλοπαιδειες:
Φαραγγι Πανταβρεχι (+μικρό)
Βελούχι
Λιμνη Κρεμαστων
Μονή Προύσου
Μαυρη Σπηλια
Διποταμα
Καταρρακτες Βινιανης

Φαγοποτι:
Γαλακτομπούρεκο Καρβελη
Ταβερνα Χωριατικο (Μικρο)
Βιλάτζιο καφέ (Κορυσχαδες)
Ταβερνα Καπετανιος (Νοστιμο)
River Art;
Για ψαράκι στον Γαυρο;
Για πέστροφα στην λίμνη Κρεμαστων;

Γενικα:
Για την διαδρομη από/προς Θεσσαλονίκη, τι προτείνετε;
Λαρισα-Φαρσαλα-Λαμία
Γρεβενά-Τρίκαλα-Μακρακωμη
Γιάννενα-Άρτα-Αγρίνιο

Οι δρόμοι ανάμεσα στα χωριά πως ειναι; Το αμάξι είναι 4χ4 οπότε μάλλον είμαστε καλά ε;

Η επίσκεψη στην αλλαντοποιεία αξιζει;

(λογικά δεν θα γίνουν όλα τα παραπάνω, αν και οι αποστάσεις είναι σχετικά μικρές. Τι συνδιασμούς μπορω να κάνω; η Βινιανη ειναι η πρώτη υποψήφια προς αποχώρηση)
Λοιπόοοοον, έχουμε και λέμε:
΄Όλα τα χωριά με εξαίρεση τα τελευταία 2 είναι αριστερά και δεξιά από την ίδια διαδρομή. Δηλαδή Καρπενήσι- Προυσός.
Στις αθλοπαιδιές τα διπόταμα είναι επίσης στην ίδια διαδρομή καθώς και η σύντομη αλλά πολύ όμορφη πεζοπορία στην Μαύρη Σπηλιά αρχίζει αρκετά κοντά στην μονή Προυσού η οποία επίσης προτείνεται ανεπιφύλακτα.
Από μόνη της η οδική διαδρομή Καρπενήσι- Προυσός θεωρείται κορυφαία.
Θα άφηνα το Πανταβρέχει απέξω καθώς θέλει πολύ χρόνο, καλή οργάνωση αλλά και κάποιον να έχει μιά ιδέα από ποτάμια για να καταλάβει αν οι συνθήκες είναι κατάλληλες. Ίσως χρειαστεί κολύμπι σε κάποια σημεία και σίγουρα δεν γλυτώνεις την επαφή με το νερό.
Θα πήγαινα σε αλλαντοποιείο και θα έπινα σίγουρα μπύρες στο Saloon.
Καλά να περάσετε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom