Κάλυμνος Πάτμος Πάτμος - Κάλυμνος

Γωγώ1

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Γειά σας
είμαι νέο μέλος στην όμορφη παρέα σας.

Τον Ιούλιο πρόκειται να πάω για πρώτη φορά στην Πάτμο και στην Κάλυμνο.
Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό ξενοδοχείο (τιμές 60-70 €), παραλίες και καλό φαγητό ?
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Γειά σας
είμαι νέο μέλος στην όμορφη παρέα σας.

Τον Ιούλιο πρόκειται να πάω για πρώτη φορά στην Πάτμο και στην Κάλυμνο.
Έχετε να προτείνετε κάποιο καλό ξενοδοχείο (τιμές 60-70 €), παραλίες και καλό φαγητό ?
Για Πάτμο δες το ξενοδοχείο Βυζάντιο, αν έχει ακόμα διαθέσιμα δωμάτια.

Για Κάλυμνο έχω δει ότι υπάρχουν πολλά καταλύματα στον Πάνορμο, τις Μυρτιές και γενικά εκείνη την πλευρά του νησιού. Πάντως, αν ενδιαφέρεσαι να μείνεις στο λιμάνι, ψάχνοντας ανακάλυψα το Αρχοντικό (http://www.tripadvisor.com.gr/Hotel_Review-g674991-d2049343-Reviews-Hotel_Archontiko-Pothia_Kalymnos_Dodecanese.html). Στο tripadvisor όλοι λένε για τον Ολλανδό ιδιοκτήτη και μπορώ να επιβεβαιώσω ότι, όταν πήρα τηλέφωνο να κλείσω, ήταν ευγενέστατος και γλυκύτατος και σε κέρδιζε αμέσως. Κατά τα άλλα, δεν έχω πάει ακόμα οπότε δεν μπορώ να σου πω πώς είναι σαν ξενοδοχείο, πάντως στο tripadvisor έχει πολύ καλές κριτικές.
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Για Πάτμο δες το ξενοδοχείο Βυζάντιο
Έμεινα πέρσυ σε αυτό και εγώ, πάρα πολύ καλό σε καλή τοποθεσία με ησυχία, καθαρό, Value for money και πολύ καλό πρωινό για την τιμή του. Πλήρωνα για Ιούνιο 35€ με πρωινό......

και στην Κάλυμνο.
Στην Κάλυμνο και πέρσυ και πρόπερσυ μείναμε στα δυτικά όπου οι τιμές είναι καλύτερες. Στην Πόθια είναι ακριβά και σαν οικισμός είναι ακόμη χειρότερα και από την Τήνο, βασικά ότι πιο απαίσιο έχω πάει για νησί. Πόλη κυριολεκτικά με περατζάδα και νησιώτικη ατμόσφαιρα πάρα πολύ μικρή.....
 
Last edited by a moderator:

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Για την Πάτμο μπορείς να διαβάσεις την ιστορία τις γράφω υπεραναλυτικά.....

Για την Κάλυμνο τώρα:
Πρώτα απ' όλα θα σου προτείνω να κάνεις κατάδυση στην παραλία Θερμά. 50€/άτομο με 1 ώρα μάθημα και μισή ώρα κατάδυση με όλον τον εξοπλισμό, εμπειρία ζωής και οι εκπαιδευτές εκεί πάρα πολύ φιλικοί. Υπάρχουν και άλλα δύο καταδυτικά κέντρα.
DSCF3027.JPG
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Για την Κάλυμνο τώρα:
Παραλίες:
1) Βλυχάδα --> με νότιο προσανατολισμό, απάνεμη, οργανωμένη, με πεντακάθαρα κρυστάλλινα νερά
DSC_2159.JPG


2) Γέφυρα --> πριν τα Θερμά, μικρή παραλία με καντίνα, βραχόκατάσταση, τα νερά όνειρο....
IMG_5657.JPG


3) Ρίνα (όρμος Βαθύ) --> δεν είναι παραλία αλλά το πιο απάνεμο λιμανάκι του κόσμου..... Βουτάς στα γαλάζια του νερά από την προβλήτα, έχει και δέντρα για σκιά, αλλά πολλά παιδάκια. Έστω για λίγες βούτες και να το δεις αξίζει. Πολύ καλές ταβέρνες.....
DSC_1192.JPG


4) Αργηνωντα --> σχετικά βόρεια, με πράσινα νερά, αλλά σχεδόν ερημική (ιούνιο πήγα)
DSC_1253.JPG


5) Παλαιόνησος --> παραλία από άλλη φάση, πεντακάθαρα νερά με σκιά.
DSC_1268.JPG


6) Εμπορειός --> συμπαθητική παραλία όταν είχα πάει την μάστιζε ο αέρας.... Καλό φαγητό στις ταβέρνες....
DSC_1295.JPG


7) Μασούρι --> οργανωμένη με beach bar κτλ, ακριβώς απέναντι η Τέλενδος,
DSC_1959.JPG


8) Πλατύς Γυαλός --> τεράστια παραλία με λίγο αεράκι, σκιά λίγη.
DSC_2001.JPG


9) Μυρτιές --> άγρια άμμος-βότσαλο με πεντακάθαρα νερά (από εκεί φεύγει καραβάκι με 2€ και 10΄ για Τέλενδο)
DSC_1343.JPG


10) Μελιτσάχας - Καντούνι - Λινάρια --> στο ίδιο ύφος με συνδυασμό βότσαλο και άμμος και σκιά, τίποτα το ιδιαίτερο...
Μελιτσάχας
DSC_1980.JPG


Καντούνι & Λινάρια
DSC_1690.JPG


11) Τέλενδος --> καλύτερη παραλία Χοχλάκοι, περίεργοι φάση με μεγάλα βότσαλα και χαλικάκι-άμμος αλλά αξίζει.... καλό φαγητό στο λιμανάκι!
DSC_1395.JPG


12) Ψέριμος --> ίσως η πιο απάνεμη Δυτική παραλία στην Ελλάδα, με χρυσή άμμο και πεντακάθαρα νερά (αξίζει μία ημερήσια εκδρομή)
DSC_1629.JPG
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
όσο αναφορά το φαγητό όπου και καθίσεις είναι πολύ καλά, απλά σου εφιστώ την προσοχή στο εξής.... Οι τιμές είναι ακριβές αλλά οι μερίδες είναι τεράστιες στην Κάλυμνο και ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ,
π.χ. Στην Ρίνα μερίδα μαρίδα σχεδόν μισό κιλό και σαλάτα σε ολόκληρη πιατέλα....
Άρα πέρνεται λίγα και στην τελική σας βγαίνει φτηνά....
Να φάτε σίγουρα χταποδοκεφτέδες και σαλάτα μερμιζέλι....

Για οτιδήποτε άλλο μη διστάσεις να ρωτήσεις.....
 

Γωγώ1

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες.
Ξεκινάω να ψάξω για ξενοδοχεία.
Ελπίζω να βρω κάτι καλό και από μια γρήγορη ματιά που έριξα, έχει αρκετά και σε καλές τιμές.
tol_pap ευχαριστώ για τις λεπτομέρειες και τις όμορφες φωτογραφίες.
 

Γωγώ1

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Pel ευχαριστώ για τα ξενοδοχεία. Εκλεισα στο Hotel_Archontiko στην Κάλυμνο, φαίνεται πολύ ωραίο και με πολύ καλή τιμή (40 € ).
Στην Πάτμο έκλεισα τελικά στο Chris hotel (50 € με πρωινό) είναι και αυτό στη Σκάλα, κοντά στο Βυζάντιο.
Και πάλι σας ευχαριστώ.:lol:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.368
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom