ΗΠΑ Πέρι τελωνείου

ThailanderC

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Υπάρχει και η περίπτωση του να δώσω αυτό που φέρνω από έξω, σε κάποιον Τούρκο που ταξιδεύει στο ίδιο λεωφορείο με εμένα από Τουρκία, ώστε να θεωρηθεί δική του η μηχανή και μετά να μου την δώσει μόλις περάσουμε τα σύνορα...Γίνεται αυτό?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
μπορείς. το ίδιο κάνω κι γω με τσιγάρα κι αλκοόλ από την Ουκρανία ;)
 

ThailanderC

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Βέβαια αν σημειώσουν οι Τούρκοι τελωνειακοί την μηχανή και το φορητό σαν αντικείμενα του Τούρκου και του τα ζητήσουν στην επιστροφή?...εκεί θα πρέπει να πει ότι του τα έκλεψαν?
 

ThailanderC

Member
Μηνύματα
24
Likes
7
Έχω ανοίξει συγκεκριμένο θέμα στο subforum της Ασίας, για να μην είμαστε off topic εδώ. Οπότε όποιος γνωρίζει ας απαντήσει εδώ :
http://www.travelstories.gr/%E1%F3%...%FD%ED%EF%F1%E1-%F4%EF%F5%F1%EA%DF%E1%F2.html
Και περιμένω και την απάντηση σου "taou", μιας και η περίπτωσή σου είναι ίδια με την δική μου. :D
...
 

renovatio

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΝΥ
Καλησπέρα!Θα χρειαστεί να δηλώσω φωτογραφική μηχανή DSLR και ipad κατα την εξοδο μου απο την χώρα προς New York?
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
renovatio said:
Καλησπέρα!Θα χρειαστεί να δηλώσω φωτογραφική μηχανή DSLR και ipad κατα την εξοδο μου απο την χώρα προς New York?
Προχθες γυρισα απο NY με 2 λαπτοπ 2 iphone 2 ipad 1 dslr και μια εξτρα βαλιτσα υπερβαρη 33 κιλα και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα...

Ουτε στην εξοδο ουτε στην εισοδο δηλωσα τιποτα..χωρις αυτο να σημαινει οτι εκανα το σωστο η λαθος..τριτη φορα μεσα σε εναν χρονο που κανω αυτο το ταξιδι και επραξα το ιδιο..
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Η ερώτηση ήταν αν πρέπει να δηλώσεις προιόντα από την ελλάδα όταν φεύγεις που θα επανεισαχθούν.
Αν θες, μπορείς να τα δηλώσεις στο τελωνείο στο Βενιζέλο πριν φύγεις για να μην έχεις πρόβλημα όταν επιστρέψεις. Η υπηρεσία αυτή εξάλλου είναι δωρεάν.
 

vasnikos

Member
Μηνύματα
37
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
αιγυπτος
Ταξίδι-Όνειρο
νεα υορκη
Boxeraki said:
Προχθες γυρισα απο NY με 2 λαπτοπ 2 iphone 2 ipad 1 dslr και μια εξτρα βαλιτσα υπερβαρη 33 κιλα και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα...

Ουτε στην εξοδο ουτε στην εισοδο δηλωσα τιποτα..χωρις αυτο να σημαινει οτι εκανα το σωστο η λαθος..τριτη φορα μεσα σε εναν χρονο που κανω αυτο το ταξιδι και επραξα το ιδιο..
Μια ασχετη ερωτηση.φιλε ποσο κανει το iphone αμερικη;συμφερει να αγορασω απο αππλε στορε;
 

accordion

Member
Μηνύματα
38
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο
Ταξίδι-Όνειρο
ανταρκτικη
Σε περιπτωση που ερχεσαι με αυτοκινητο πχ απο Βουλγαρια υπαρχει καποιος περιορισμος τι μπορεις να μεταφερεις ή τι αξιας;;
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.036
Likes
1.604
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Έχω περάσει αμέτρητες φορές από το τελωνείο Ορμενίου (στον Έβρο) και ποτέ δεν μου έκαναν έλεγχο ούτε οι δικοί μας ούτε οι Βούλγαροι. Το μόνο που ξέρω ότι απαγορεύεται να μεταφέρεις (και αν τύχει και σε πιάσουν την έβαψες) είναι καύσιμα εκτός ρεζερβουάρ (σε μπιτόνια δηλ). Θεωρείται λαθρεμπόριο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.243
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom