Τζαμάικα Παω Τζαμαικα!!

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
εσυ ομως τι θα εκανες στη θεση μ:roll:?

σε γενικες γραμμες και δεν αναφερομαι αποκλειστικα στη τζαμαικα
νομιζω οτι θα ενημερωνομουν οσο περισσοτερο μπορουσα και ,αν εβλεπα οτι δεν με "παει " θα κοιτουσα για αλλου μεχρι να το παρω αποφαση και να παω -πολλες φορες εχει να κανει με τι ψυχολογια πας καπου ή κανεις κατι
αν εχεις δυνατο ενστικτο, ακολουθησε το
σε τελικη αναλυση ,
δεν χρειαζετε να σκαναρετε ολη τη τζαμαικα ...ενταξει ...
μπορειτε να πατε λιγες μερες και αν δειτε οτι δεν σας αρεσει ...
(λεμε τωρα ) ή δεν "βγαινει" οπως θελετε ,ετοιμαζετε μια εναλλακτικη απο πριν ..και την εφαρμοζετε ..

(δεν θα λετε πουθενα ..οτι ειστε χωρις παρεα ..-ισχυει για παντου)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
TURMS: Ο LONELY PLANET γραφει για το Νεγκριλ: there are no particular problems in Negril that can't be encountered elsewhere in Jamaica, although in Negril ARE MULTIPLIED, so a few reminders are in order. the hustlers who work the beach will definitely want to establish a reletionship with you, and you can expect to be endlessly offered everything everything from drugs to the hustlers themselves...opportunistic theft occurs,especially on the beach,as does burglary IN BUDGET AND MIDRANGE PROPERTIES. there have even been reports of tourists being robbed AT GUNPOINT IN THEIR HOTELS( αρα η΄που θα πρεπει να κλεισεις σε all inclusive για ασφαλεια και να χασεις ολη την επαφη με το νησι και το λαο και γενικα να χασεις και την ομορφια του ταξιδιου κατα τη γνωμη μου, η' που θα μεινεις καπου τελειως χυμα για το ξεκαρφωμα (οχι για μονες κοπελες..) μετα σε παραπεμπει στo women travelers : Many Jamaican men display behaviour and attitudes that might shock visiting women( εχουμε δει πολλα δεν θα σοκαριστουμε ετσι ευκολα:D,εδω οκ!) μετα ομως..If you are single,it may be assumed that you are on the island seeking a "likkle love beneat" de palms(οχι ρε παιδια για χαλαρωση μονο ηρθαμε,αληθεια..:() rape IS NOT UNCOMMON IN JAMAICA AND OCCASIONALY INVOLVES FEMALE TOURISTS:shock:...women traveling alone can reduce unwanted attension by dessing modestly when away from the beach( τι δηλαδη..?να ψωνισουμε καλογηρικα μακρια ρουχα για να κυκλοφορουμε εκει, και τα σορτσακια,τα μινι να τα βαλουμε οταν θα παμε...στο βουνο..??ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ
XALARA τι λες για ολα αυτα??
κοιτα...μονος μου θα πηγαινα...αλλα με την γυναικα μου δεν παω...
αν ειναι να παω σε ενα All Incl, και να αραξω εκει εχει παρα πολλες επιλογες και πιο φθηνες απο Τζαμαικα (και ισως πιο safe)

απο την αλλη αν ειναι να παω και να ειμαι με το αγχος και την εγνοια, και να στραβοκοιταω τον καθενα, ε δεν παω...πας να χαλαρωσεις οχι να παιξεις το Predator...

Παντως επειδη το εψαχνα μια χρονια, κοιτουσα τα σχολια στο trip advisor, αλλα πουθενα δεν ειδα καποιος να λειε κατι για κλοπη ή κατι τετοιο
αλλα μιλαμε παντα για Negril Beach.
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
TURMS: Ο LONELY PLANET γραφει για το Νεγκριλ: there are no particular problems in Negril that can't be encountered elsewhere in Jamaica, although in Negril ARE MULTIPLIED, so a few reminders are in order. the hustlers who work the beach will definitely want to establish a reletionship with you, and you can expect to be endlessly offered everything everything from drugs to the hustlers themselves...opportunistic theft occurs,especially on the beach,as does burglary IN BUDGET AND MIDRANGE PROPERTIES. there have even been reports of tourists being robbed AT GUNPOINT IN THEIR HOTELS( αρα η΄που θα πρεπει να κλεισεις σε all inclusive για ασφαλεια και να χασεις ολη την επαφη με το νησι και το λαο και γενικα να χασεις και την ομορφια του ταξιδιου κατα τη γνωμη μου, η' που θα μεινεις καπου τελειως χυμα για το ξεκαρφωμα (οχι για μονες κοπελες..) μετα σε παραπεμπει στo women travelers : Many Jamaican men display behaviour and attitudes that might shock visiting women( εχουμε δει πολλα δεν θα σοκαριστουμε ετσι ευκολα:D,εδω οκ!) μετα ομως..If you are single,it may be assumed that you are on the island seeking a "likkle love beneat" de palms(οχι ρε παιδια για χαλαρωση μονο ηρθαμε,αληθεια..:() rape IS NOT UNCOMMON IN JAMAICA AND OCCASIONALY INVOLVES FEMALE TOURISTS:shock:...women traveling alone can reduce unwanted attension by dessing modestly when away from the beach( τι δηλαδη..?να ψωνισουμε καλογηρικα μακρια ρουχα για να κυκλοφορουμε εκει, και τα σορτσακια,τα μινι να τα βαλουμε οταν θα παμε...στο βουνο..??ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ
XALARA τι λες για ολα αυτα??

Οτι σε προσεγγιζουν να σου πουλησουν τα παντα ειναι κατι που τα δαμε και εμεις. Οτι σου την πεφτουν το ειδαμε στις κοπελες τουριστριες.Ομως δεν φαινοταν να μη τους αρεσει. Πολλες αμερικανιδες ηταν μαζι με τζαμαικανους σε σημειο να εχω την αποψη οτι πανε γιαυτο το λογο.Ετσι δεν θα μαι παραξενευε αν καποιοι δεν ειναι βιασμοι αλλά "βιασμοι" οπως αυτοι που γινονται στις τουριστικες μας περιοχες.
Αν εχεις τα χρηματα το να πας σε all-inclusive δεν ειναι ασχημο προστατευονται πολυ καλα .Απο εκει και περα θα ειναι στο χερι σας να γνωρισετε ντοπιους αφου κανεις δεν σας κρατα φυλακισμενους.
Εμεις εκει που μειναμε ηταν οτι πιο χυμα υπαρχει αλλα ημασταν αγορακια.

Αν υπαρχουν χρηματα πηγαινε σε μεγαλο ξενοδοχειο θα κοιμασαι ησυχη.Τη μερα δεν θα χεις προβλημα να κυκλοφορεις στο κεντρο και το βραδυ στη παραλια σε beach party reggae θα εισαι μια χαρα. Αν το κανεις ετσι και κοβεις τον αερα σε ντοπιους καζανοβες δεν θα χεις κανενα προβλημα. Ειναι κριμα να μην κανεις το ταξιδι επειδη φοβασαι.Απλα παρε τα καταλληλα μετρα.
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
μα αν δεν μπορουν να μεινουν σε κατι πιο φθηνο ...με το φοβο οτι μπορει να προκυψει ...μια εισβολη στο δωματιο
αναγκαστικα θα πανε σε κατι πιο ακριβο ..
ξεκινηστε με κατι ακριβο ...και στην πορεια βλεπετε ...
στα ταξιδια προκυπτουν διαφορα ...

ηθελα και γω να θεσω το θεμα ...."πως συμπεριφερονται .."(τελικα) πολλες τουριστριες εκει ....και τι περιπτωσεις βιασμων υπαρχουν ...
αλλα δεν γνωριζω αν πρεπει να μπουμε σε τετοια συζητηση
γιαυτο της ειπα ...το απλο ...αν ρωτησει κανεις ..αν υπαρχει παρεα ή boyfriend ..
απαντουν ναι...και προσπερνουν
οχι οτι ξεκινουν ετσι καποιοι βιασμοι ..αλλα αποθαρρυνεις αρκετο κοσμο ...
που εχει μαθει οτι η τουριστρια εκει ..εχει παει για σεξοτουρισμο ή να γινει λιαρδα και ο,τι προκυψει
παντως διαβασα οτι αρκετοι βιασμοι δεν αναφερονται ..(οπως γινεται παντου δηλαδη )
ας εχουν στο μυαλο τους οτι αυτος που θα πλησιασει φιλικα και με χαμογελο ...για να ρωτησει ποσες μερες θα καθισουν και αν εχουν παρεα ...μπορει να ειναι εκπαιδευμενος ..."σεξοτουριστικα" και αν δεν γινει επικινδυνος ..μπορει να γινει ενοχλητικος -χωρις υστεριες, ομως
εκτος πια αν ειναι τοσο brutal καποιοι τζαμαικανοι ..που δεν γλιτωνεις με τιποτα
ο,τι κινειται εκτελειται...και δεν συμμαζευεται ..(και η εισβολη στο δωματιο κατι τετοιο μαρτυρα)

εχει μεγαλη πλακα παντως ....να διαβαζεις ιστοριες απο παρεες ή αντρες ..για διαφορους προορισμους ...και να μην εχει σχεση με το ταξιδι ...μιας γυναικας
για ψαξτε αντιστοιχες ιστοριες λοιπον ...
(και σκοτωστε το βραζιλιανο ...μας εχει ριξει το ηθικο στον πατο)

υγ.μαμαααααα ...εγινα σκλαβα τζαμαικανου (πλακα κανω)
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
anyway...εγω παντως αν πηγαινα Τζαμαικα μετα συζυγου θα επελεγα κανα all incl, ούτως ωστε να ειμαι καπως πιο safe
οχι οτι εκει δεν κινδυνευεις...

ουτως ή αλλως δεν θα πηγαινα ποτε σε μια τετοια περιοχη με το σκεπτικο να αρχισω να τριγυρναω απο εδω και εκει μονος μου...δεν ξερω και κατα ποσο εχει πολλα να δεις ...θα ημουνα beach, sun, sea και μερικα μοχιτο....
 

maria_f

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
turms,lalibela,xalara σας ευχαριστω ολουςςςς!!! βρε παιδια,ειληκρινα,δεν περιμενα τετοια ανταποκριση!! να'στε καλα:D..λοιπον turms εχουμε ξαναταξιδεψει λατινικη αμερικη και συνηθως ειμασταν ψιλοχυμα: 2 κοριτσια βγαιναμε μονες τα βραδια,γυριζαμε νωρις το πρωι,ποτε δεν κλεισαμε σε ξενοδοχειο,κυριως μεναμε σε τυπου rent rooms η' αν βλεπαμε οτι ειναι οκ μεναμε σε hostel.Θελω να πω οτι δν ειναι του στυλ μας τα all inclusive,και η ολη φιλοσοφια τους..Βεβαια οπου πηγαμε,ηταν μερη με μηδαμινη εγκληματικοτητα(Κουβα,αργεντινη,κοστα ρικα). Η τζαμαικα ειναι κατι διαφορετικο..lalibela :οντως στo trip advisor δν υπαρχει κατι στο forum που να μιλαει για τετοια ασχημα που αναφερονται στο Lonely planet.εχεις δικιο για το ενστικτο...και γα την ενναλακτικη,θα το σκεφτω.πολυ καλη ιδεα και ενα καλο ξενοδοχειο-οχι ομως all inclusive για αρχη κ μετα βλεπουμε.Οσο για το να λεμε οτι συνοδευομαστε απο αντρες συμφωνω,ομως τους το λες τη μια μερα,τους το λες 2η,3η,4η..αν ομως ειναι να κατσεις 12 μερες εκει,ε..που θα παει θα σταμπαρουν οτι ειμαστε μονες.καμια καλη ιδεα:roll:? xalara: (Ειναι κριμα να μην κανεις το ταξιδι επειδη φοβασαι.Απλα παρε τα καταλληλα μετρα. ) καλα με εφτιαξες:clap:!!...και σου εχω και αλλες ερωτησεις¨η παραλια χωριζεται σε μερη,αναλογα με ποιο ξενοδοχειο εισαι?εχει πολλες ξαπλωτουρες,τοσες που να αλλοιωνεται το τοπιο?στο forum tou trip advisor ρωταγε ενας αν μπορουσε να κανει μπανιο στη παραλια κατω απο ενα ξενοδοχειο,ενω αυτος ειχε κλεισει σε καποιο αλλο..αληθεια συμβαινει αυτο?τα beach party γινονται στα ξενοδοχεια η' απο ντοπιους? θα μπορουμε να νοικιασουμε ποδηλατα και να κυκλοφορουμε το βραδυ ανετα, ακομα και ξημερωματα η' καλυτερα να μετακινουμαστε με ταξι?οι ντοπιοι ειναι ανετοι η' μονο επιθετικοι? ειναι ανοιχτοι σαν χαρακτηρες η' σε βλεπουν μονο σαν κινουμενο δολαριο:shock:?
 

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
η παραλια χωριζεται σε μερη,αναλογα με ποιο ξενοδοχειο εισαι?εχει πολλες ξαπλωτουρες,τοσες που να αλλοιωνεται το τοπιο?στο forum tou trip advisor ρωταγε ενας αν μπορουσε να κανει μπανιο στη παραλια κατω απο ενα ξενοδοχειο,ενω αυτος ειχε κλεισει σε καποιο αλλο..αληθεια συμβαινει αυτο?

Αυτο που διαβασες συμβαινει. Η παραλια του νεγκριλ ειναι 7 μιλια. Εξω απο τα μεγαλα ξενοδοχεια και ειδικα απο τα all-inclusive υπαρχουν ξαπλωστρες και δεν μπορεις να αραξεις. Παντου εκει υπαρχουν σεκιουριταδες και αν απλωσεις την πετσετα σου σε διωχνουν (γιαυτο σου λεγα αν πας εκει θα εισαι καλυτερα απο ασφαλεια). Ακομα δεν μπορεις να αραξεις για κανα καφε στα μπαρ τους. Το τοπιο δεν το αλλοιωνουν ομως, ειναι ωραια. Αν θες μπορεις να κανεις βουτια εκει οπως και να κανεις βολτα .Η παραλια δεν κοβεται καπου. Αυτο παντως μην σε αγχωνει γιατι αυτα πιανουν μικρο μερος αυτης της τεραστιας παραλιας.

τα beach party γινονται στα ξενοδοχεια η' απο ντοπιους?
και τα δυο. Στην παραλια γινονται καθε βραδυ εχουν εισοδο και ειναι περιφραγμενα. Ετσι ή καθεσαι εξω στην αμμουδια και ακους μουσικη με καμια red stripe απο καποιο μπαρακι ή πληρωνεις και μπαινεις μεσα(κανα 10ευρω με ποτο) .
Τα μεγαλα ξενοδοχεια εχουν κλαμπακια και κανουν εκει παρτυ με μπολικο κοσμο . Μπορεις να μπεις ,απλα η εισοδος ειναι κανα 50ευρω και γιαυτο δεν πηγα.

θα μπορουμε να νοικιασουμε ποδηλατα και να κυκλοφορουμε το βραδυ ανετα, ακομα και ξημερωματα η' καλυτερα να μετακινουμαστε με ταξι?οι ντοπιοι ειναι ανετοι η' μονο επιθετικοι? ειναι ανοιχτοι σαν χαρακτηρες η' σε βλεπουν μονο σαν κινουμενο δολαριο:shock:?

ποδηλατο για βραδυ δεν νοικιασα αν και μου χρειαζοταν.Αν δεις πως οδηγανε στη τζαμαικα δεν θα θες να παρεις,ειδικα βραδυ!
οι αποστασεις στην παραλια δεν ειναι τεραστιες αναλογα που ειναι το ξενοδοχειο περπατας στην αμμουδια.

οι ντοπιοι δεν ειναι επιθετικοι. Ισα ισα ειναι μαστουρωμενοι συνεχεια (=ηρεμοι) και οσοι δεν ειναι ,ειναι πολυ φιλικοι.
καταλλα σε βλεπουν σαν δολλαριο με ποδια και γιαυτο σε πλησιαζουν να σου πουλησουν τα παντα. αλλα ενταξει αυτο το βλεπεις σε ολες τις τριτοκοσμικες χωρες (πχ στην αιγυπτο ηταν χειροτερα).
αν πας τελικα μην μεινεις μονο νεγκριλ ,εχει πολλα να κανεις το νησι:clap:
 

maria_f

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
xalara : 50 EURO ΕΙΣΟΔΟ:shock:??? ΠΑΡΘΕΝΑ ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ:shock:!!!!!! πανακριβα.. πιστευω τα υπολοιπα εκει (ποτο, φαι) να ειναι πιο φθηνα( καλα,εμεις δν πλακωνομαστε και πρωι και βραδυ στο φαγητο να γινουμε φαλαινες:rolleyes:..) ΝΑΙ, xalara εννοειται πως αν παμε εκει δν θα κατσουμε μονο Νεγριλ..Θα παμε να δουμε καταρρακτες,αλλες παραλιες,εκδρομη στη φυση,ισως και rafting αν εχει, παντα με καποιον επι πληρωμης συνοδο-οδηγο:roll:.Η φιλη μου ερχεται μεσα Σεπτεμβρη(μετα την εξεταστικη μας) και θα κανουμε συμβουλιο να αποφασισουμε..εως τοτε σας χαιρετω ολους:clap:, να μην σταματησετε να ταξιδευετε και να μην ξεχνατε να μας γραφετε τις νεες καθε φορα ταξιδιωτικες εμπειριες σας :haha:!!!
ευχαριστω ρε παιδια..
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ε,οχι βρε παιδια...
...να λειπω και να λετε τετοια για το νησι μου...:bleh:
πλακα κανω...:haha:
...να πατε και να περαστε καλα!!
Το νησι εχει πολλα πιο πολλα πραγματα απο το να ειστε κλεισμενες σε ενα ξενοδοχειο Α.Ι. Απο ετσι μεινετε Ελλαδα.. Εγω 2 φορες πηγα και δεν προλαβα να κανω ολα οσα ηθελα..
Κοινη λογικη θελει, οπως παντου και να μην προκαλουμε..Δηλαδη αν ειναι να πατε στολισμενες,φυσικα και θα σας την πεσουν. Εχετε παει ομως κι αλλα ταξιδακια οποτε πιστευω οτι ξερετε πως να κινειστε..
Τωρα για τους βιασμους ειχε πολυ πλακα...Ναι,ειναι γεγονος!! Τους βιαζουνε καθημερινα τους κακομοιρους τους Τζαμαικανους, κατι σιτεμενες εγγλεζοαμερικανες που τους γυαλιζει το ματι απο τα φυσικα προσοντα των νεαρων...:D
Βεβαια περα απο την πλακα,αν ειναι να φοβοσαστε οχι δεν θα πηγαινα ετσι...Απλως θα περιμενα οταν αισθανομουνα ανετα στο να παω. Ειλικρινα αν ειναι να πατε και να κλειστειτε σε ενα ξενοδοχειο,δεν αξιζει...
Εγω ποτε θα παω??:cool:
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
meli το ξερα οτι ασελγουσαμε στη φημη του νησιου
περιμενα πως και πως ...να το δεις :haha:
ημουν σιγουρη οτι θα υπαρξει εκρηξη
θα κανω επιτοπιες διαπιστωσεις ...θα σε στηριξω οσο μπορω :bleh::bleh:
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Θαρθω κι εγω μαζι σου φιλεναδα για να σε βοηθησω να δεις με τα ματακια σου!!!:clap::clap:
 

Lalibela

Member
Μηνύματα
330
Likes
47
φερε και τη μικρη ....εχω ακουσει τα καλυτερα για τις αγγλιδες ντανταδες του νησιου :haha::haha:

δεν μου λες ....ολοι οι τουριστες εκει ειναι τα αμερικανακια που βλεπω στις φωτογραφιες ?τι κοσμο μαζευει ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.248
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom