Πειραιάς - Χαλκίδα

Giwtath

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα σας! Θα ταξιδέψω πρώτη φορά στην Χαλκίδα και πρώτη φορά με τρένο. Και θα ήθελα τα φώτα σας. Αρχικά το εισιτήριο τρένου δεν λέει ώρα και μέρα ταξιδιού; μπαίνω σε όποιο δρομολόγιο θέλω και δεν έχει συγκεκριμένες θέσεις;
Έβγαλα εισιτήριο αλλά δεν λέει πάνω τίποτα ούτε η υπάλληλος με ρώτησε κάτι συγκεκριμένο, της ειπα απλά ότι θέλω να πάω την Δευτέρα.
Όταν φτάσω εκεί έχετε να μου προτείνετε κάποια αξιοθέατα κοντινά; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για τις χαζές ερωτήσεις!
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Καλησπέρα σας! Θα ταξιδέψω πρώτη φορά στην Χαλκίδα και πρώτη φορά με τρένο. Και θα ήθελα τα φώτα σας. Αρχικά το εισιτήριο τρένου δεν λέει ώρα και μέρα ταξιδιού; μπαίνω σε όποιο δρομολόγιο θέλω και δεν έχει συγκεκριμένες θέσεις;
Έβγαλα εισιτήριο αλλά δεν λέει πάνω τίποτα ούτε η υπάλληλος με ρώτησε κάτι συγκεκριμένο, της ειπα απλά ότι θέλω να πάω την Δευτέρα.
Όταν φτάσω εκεί έχετε να μου προτείνετε κάποια αξιοθέατα κοντινά; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για τις χαζές ερωτήσεις!
Για τα εισιτηρια δεν γνωρίζω. Το τρενο σταματα ακριβως στην παλια γεφυρα. Περνας την γεφυρα και βρισκεσαι στην παραλια. Ενδιαμεσα βρισκεται το νεοκλασικο κτιριο του Δημαρχειου το οποιο ομως ειναι υπο συντηρηση. Στο τελος της παραλιας θα δουμε το Κοκκινο Σπιτι και το Σπιτι με τα Αγαλματα. Ο δρομος δεξια απο την γεφυρα οδηγεί στο ναο της Αγ. Παρασκευης και στο λιμανακι με τα ιστιοπλοικα. Κοντα στον ναο βρισκεται το Σπιτι του Βαιλου, το Τζαμι, το Σπιτι των Παιδων, Εβραικη Συναγωγη, το κτιριο του πρωην ΑΣΑΧ και η Σχολη Πεζικου. Καθετα στην Παραλια και επι της οδου Βενιζελου βρισκεται το Μουσειο. Στις παρυφες της Χαλκιδας και διπλα στα ΚΤΕΛ βρισκεται το κτιριο της Αρεθουσας το οποιο συντηρηθηκε και λειτουργει ως Μουσειο. Ελπιζω να βοηθησα.
 

Giwtath

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση και τις πληροφορίες!
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπέρα σας! Θα ταξιδέψω πρώτη φορά στην Χαλκίδα και πρώτη φορά με τρένο. Και θα ήθελα τα φώτα σας. Αρχικά το εισιτήριο τρένου δεν λέει ώρα και μέρα ταξιδιού; μπαίνω σε όποιο δρομολόγιο θέλω και δεν έχει συγκεκριμένες θέσεις;
Έβγαλα εισιτήριο αλλά δεν λέει πάνω τίποτα ούτε η υπάλληλος με ρώτησε κάτι συγκεκριμένο, της ειπα απλά ότι θέλω να πάω την Δευτέρα.
Όταν φτάσω εκεί έχετε να μου προτείνετε κάποια αξιοθέατα κοντινά; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για τις χαζές ερωτήσεις!
Ακριβως οπως τα λες!δεν διαλεγεις θεσεις και παιρνεις οποιο δρομολογιο θες,ουσιαστικα ειναι λες και παιρνεις ενα μετρο ή το λεωφορειο..θα το χτυπησεις το εισιτηριο σ ενα μηχανημα αν θυμαμαι καλα,οπως καναμε τοσα χρονια και να μην το πεταξεις αν εχεις βγαλει με επιστροφη γιατι θα πρεπει να το ξαναχτυπησεις και στη επιστροφη σου
 

Giwtath

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Ακριβως οπως τα λες!δεν διαλεγεις θεσεις και παιρνεις οποιο δρομολογιο θες,ουσιαστικα ειναι λες και παιρνεις ενα μετρο ή το λεωφορειο..θα το χτυπησεις το εισιτηριο σ ενα μηχανημα αν θυμαμαι καλα,οπως καναμε τοσα χρονια και να μην το πεταξεις αν εχεις βγαλει με επιστροφη γιατι θα πρεπει να το ξαναχτυπησεις και στη επιστροφη σου
Ευχαριστώ πάρα πολυυ!!
 

sriaroon482

Member
Μηνύματα
104
Likes
58
επειδη εχει τρελα νερα εχει και τρελους.μπορεις να πας πανω στο καστρο και να δεις ολη την πολη.Χαλκιδα η παραλια κατι λεει.φατηγο οπως λενε οι πανω εχει.καλα απο Πειραια και δεν εχετε παει ποτε Χαλκιδα.?η Αγια παρασκευη η εκκλησια απο τις πιο παλιες ειναι διπλα στη σχολη πεζικου.υπαρχουν τ αστερακια στη παραλια.θα δειτε τουριστικο τρενακι.ολο το ζουμι της πολης ειναι παραλια και καστρο δεν εχει κατι αλλο ιδιαιτερο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.773
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom