Περί συναντήσεων

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Αγαπητοί συνφορουμίτες καλησπέρα.

Έχω καιρό να ποστάρω και είπα να ενεργοποιηθώ και πάλι με προτάσεις και ιδέες για περισσότερες και δημιουργικές συναντήσεις.

Ουσιαστικά είναι μία σκέψη και την καταγράφω για να σκεφτούμε και μαζί τι θα μπορούσαμε να κάνουμε. Η ιδέα είναι να πραγματοποιούμε συναντήσεις που εκτός από την προσωπική επαφή και γνωριμία μεταξύ μας, να έχουν και κάποιο ... ταξιδιωτικό περιεχόμενο. Καταγράφω κάποια πράγματα που θα μπορούσαν να γίνουν ... για να αρχίσει η κουβέντα.

1. Να υπάρχει σαν κεντρικό θέμα κάποιος προορισμός. Ο προορισμός αυτός, μπορεί να επιλέγεται με ψηφοφορία ή να τον επιλέγει κάποιο μέλος που θα έχει και τη διάθεση να ετοιμάσει υλικό (μαζί με άλλους εθελοντές βέβαια). Θα μπορούσαν να παίζουν slideshows με φωτό του προορισμού σε οθόνες, να διαβάζονται απόσπασματα από ταξιδιωτικές ιστορίες (???), να παίζει μουσική του τόπου αυτού, να αναφέρονται tips, να απαντώνται ερωτήματα εφόσον υπάρχει κάποιος ή κάποιοι που γνωρίζουν καλά τον προορισμό και ότι άλλο σκεφτούμε.

2. Στις συναντήσεις αυτές να παρουσιάζονται βιντεάκια, τα οποία θα μπορούν να μπουν στη συνέχεια και σε ένα σημείο του site που θα παίζει το ρόλο της webtv. Κάποιο πουλάκι μου είπε ότι ο Def το σκέφεται για webtv. Τα βιντεάκια, φυσικά θα αφορούν προορισμούς και θα είναι φτιαγμένα από μέλη.

3. Κι αν έχουμε webtv, γιατί όχι και webradio; Να γίνεται στη διάρκεια της συνάντησης και ραδιοφωνική εκπομπή (το πουλάκι μίλησε και για αυτό). Μουσική του τόπου και σχόλια για τον τόπο. Όλο αυτό θα μπορεί, με την κατάλληλη υποδομή, να παίζει live από το site και να το ακούν και όσοι δεν έχουν έρθει. Στις οθόνες, θα μπορούν να παίζουν τα σχόλιά τους, σε thread που θα έχει ανοίξει για το λόγο αυτό. Η εκπομπή θα κρατιέται σε κονσέρβα και θα μπορεί όποιος θέλει να την ακούει από το αντίστοιχο section του site, το webradio.

Φυσικά θα μπορεί να είναι και συνδυασμός των παραπάνω.

Τι λέτε; Ρίχτε ιδέες.

ΥΓ:
1. Φυσικά, θα πρέπει να βρεθούν και εθελοντές για τη δημιουργία του υλικού. Εγώ θα μπορώ να βοηθήσω.
2. Εκτός των άλλων, τέτοιες ενέργειες θα προσφέρουν και νέο, ζωντανό υλικό στην κοινότητά μας.
3. Και φυσικά, αυτό το πράγμα θα είναι ζωντανό. Εφόσον κάνουμε μία πρώτη συνάντηση, αν μας αρέσει, κάνουμε και επόμενη και εφαρμόζουμε όποιες νέες ιδέες υπάρχουν.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Πολεμικό σε βρίσκω :)

Εμένα μου αρέσει σαν ιδέα, ειδικά το κομμάτι της ηχογράφησης / βιντεοσκόπησης κάποιων κομματιών για να μπορεί να το παρακολουθεί όλη η κοινότητα αργότερα είναι πολύ καλή περίπτωση.

Απλά νομίζω ότι για να υλοποιηθεί κάτι θα πρέπει να βρίσκονται κάθε φορά εθελοντές να βοηθήσουν στο στήσιμο και στην οργάνωση του εκάστοτε προορισμού.
 

travelina

Member
Μηνύματα
425
Likes
818
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία [√]
Πολύ καλή πρόταση!
Έχει ήδη σχηματιστεί η εικόνα ενός ιδανικού εθελοντή φωτορεπόρτερ... ψηλού, καστανού, με λιχούδικο άβαταρ... απορώ πως δεν έχει δηλώσει συμμετοχή ακόμη...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.585
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom