1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Ιούνιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Ηνωμένο Βασίλειο Περι Συναλλαγματος στην Αγγλια!

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος mixmix, στις 19 Μαϊου 2010.

1. KaterinaJ

KaterinaJ Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Λονδίνο
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ιαπωνία
    Εμεις δεν κάναμε καθόλου συναλλάγμα και δεν μας χρειάστηκε πουθενά, ακόμα και στις καντίνες πέρνανε κάρτα. Μόνο σε υπαίθριους πάγκους στα παζάρια θέλανε μετρητά. Βγάλαμε βδομαδιαία travelcard 2-4-1.

Ενα σημείο θέλει προσοχή: για να φύγεις απο το Heathrow με μετρό για κέντρο μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάρτα ανέπαφων συναλλαγών. Ομως χρειάζεται 1 κάρτα ξεχωριστά για κάθε άτομο που θα είσαστε

Αντώνης 75 likes this.
  2. aggelikiio

aggelikiio Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Madrid
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Νέα Υόρκη
    εισαι οκ με την καρτα σου αλλα να κανεισ οπωσδηποτε καποιες λιρες για εκτακτη αναγκη .

3. Αντώνης 75

Ευχαριστώ πολύ παιδιά

4. Hugin

Hugin Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ανταρκτική
    Δεν ξέρω πόσο σε ενδιαφέρει αλλα σχεδόν ολοι οι κινέζικοι μπουφέδες στο σε soho, leicester square κτλ δεν δέχονται κάρτα αλλά μόνο μετρητά.

Αντώνης 75 likes this.
  5. Vaggelis toul

Vaggelis toul New Member

Καλημέρα , είναι την επόμενη εβδομάδα να ταξιδέψουμε Λονδίνο , από τα πολλά που διάβασα κατάλαβα πως δεν συμφέρει να χρησιμοποιείς κάρτες Ελλάδας, το πιο συμφέρον είναι να κάνεις συνάλλαγμα εκεί ....

6. lachris11

lachris11 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ρώμη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ιαπωνία
    Εγώ έβγαλα την Revolut και έλεγα να χρησιμοποιώ μόνο αυτή. Σε markets όπως borough κτλ. για το street food θα χρειαστεί μετρητά?

7. Olajuwon

Olajuwon Member

Για Αγγλία συμφέρει περισσότερο να τραβήξω ένα μεγάλο ποσό από atm και να τη βγάλω με αυτά για τις 5 μέρες που θα μείνω ή να πληρώνω με χρεωστική κάρτα; έχω χρεωστική Mastercard της Πειραιώς.

Πριν λίγο έφτασα stansted, έβαλα την χρεωστική στο atm και για 200 λίρες μου ζήτησε 300 ευρώ. Έφριξα.

Διαβασα ότι υπάρχουν κάποια atm στην Oxford Street στα σουβενιραδικα από τα οποία τραβάς χρήματα με χαμηλότερη προμήθεια. Ισχύει;

8. domino

domino Member

Πριν λίγο έφτασα stansted, έβαλα την χρεωστική στο atm και για 200 λίρες μου ζήτησε 300 ευρώ. Έφριξα.

atm τράπεζας η euronet ?

9. romantic woman

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΙΑΠΩΝΙΑ
    οχι atm,μπαίνεις μέσα στα σουβενιράδικα δίνεις(αν εχεις...)ευρώ και σου κάνουν συνάλλαγμα με συμφέρουσα ισοτιμία

10. stelis

stelis New Member

καλησπερα νεο μελος στο φορουμ παλαιο στην αναγνωση :D
    μιας και το επομενο ταξιδι ειναι Λονδίνο
    εκανα στην Εθνικη συναλλαγμα με προμηθεια 8 ευρω που νομιζω ειναι ιδιο εως το ποσο των 1000 ευρω, για να γλιτωσω τα εκει καταστηματα!

Last edited: 22 Οκτωβρίου 2019
  11. adiaforos

adiaforos Member

Υπόψη ότι η χρεωστική της Πειραιώς έχει ελάχιστη χρέωση ανά συναλλαγή 1€.
    Γενικά, αν αποφασίσεις να κάνεις ανάληψη μετρητών από ATM, συμφέρει να κάνεις μία φορά το μέγιστο ποσό που υπολογίζεις ότι θα χρειαστείς. 5€ η ελάχιστη χρέωση στην Πειραιώς για ανάληψη σε ATM.

12. purinas

purinas New Member

Αν πληρώνεις ανέπαφα με κάρτα μου είπαν ότι χρεώνεσαι 0.10 μέχρι 0.20 λεπτά, γνωρίζει κάποιος αν ισχύει αυτό??