Ηνωμένο Βασίλειο Περι συναλλαγματος και πληρωμων στην Αγγλια!

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Ευχαριστώ... Και τι σημαίνει να την φορτίσω? Από τον ελληνικό σε ευρώ λογαριασμό μου στέλνω το ποσό στο λογαριαμό της revolute? Και αυτό χρεώνεται με έξοδα εμβάσματος (σαν να στέλνω χρήματα εκτός Ελλάδος?)

Και κατόπιν η κάθε συναλλαγή με την κάρτα δεν έχει έξοδα?
Η φόρτιση της κάρτας από ελληνικό λογαριασμό χρεώνεται ως έμβασμα. Η revolut σου έχει αριθμούς λογαριασμού στους οποίους μπορείς να στείλεις, αν εκεί που θα στείλεις είναι σε ευρώ χρεώνεσαι σα να στέλνεις σε Ελληνική τράπεζα.

Όλες οι συναλλαγές με την κάρτα ΚΑΙ οι αναλήψεις ως το αντίστοιχο των €200 είναι δωρεάν (όπως και οι συναλλαγές με την κάρτα μετά που θα γυρίσεις, αν σου μείνει κάποιο υπόλοιπο).

Θα σου συνιστούσα να διαβάσεις τις οδηγίες στο site τους.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.985
Likes
12.039
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Επισης τη revolut μπορεις να τη φορτιζεις δωρεαν απο το paypal ή N26 (που ειναι πιο αξιοπιστη αν θες να αποταμιευεις μεγαλυτερα ποσα). Αλλα ετσι κι αλλιως οι προμηθειες εμβασματος ειναι πολυ μικρες για να σε απασχολει αυτο.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.183
Likes
4.033
Έχουμε ακριβή στοιχεία προμηθειών της revolut, καθώς και της συναλλαγματικης ισοτιμίας που προσφέρει για να υπάρχει μια σύγκριση με τις χρεωστικες και πιστωτικές που ανέφερε η κοπέλα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Όλες οι προμήθεις της Revolut είναι εδώ:
https://www.revolut.com/dk/fee-schedule
Ναι ετσι θα μπερδευτει περισσοτερο!οι ελληνικες καρτες δε παιρνανε για top up στο ρεβο,μονο με εμβασμα ή paypal..
@fotini_22 ψαξε στο google "insomnia revolut" και θα σου βγει κατατοπιστικοτατος οδηγος πως την φορτιζεις και τι δεχετε και τι οχι
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Ναι ετσι θα μπερδευτει περισσοτερο!οι ελληνικες καρτες δε παιρνανε για top up στο ρεβο,μονο με εμβασμα ή paypal..
@fotini_22 ψαξε στο google "insomnia revolut" και θα σου βγει κατατοπιστικοτατος οδηγος πως την φορτιζεις και τι δεχετε και τι οχι
Για τις προμήθειες της ίδιας της κάρτας ρώτησε, έχω την εντύπωση, και για την συναλλαγματική ισοτιμία στις συναλλαγές με την κάρτα, που απαντούνται πολύ εύκολα στην ιστοσελίδα που παρέθεσα. Τώρα, για τρόπους φόρτισης κλπ. ναι, το insomnia είναι καλή παραπομπή.
 

stelios266

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ρωμη
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΗΠΑ
Μόλις κάλεσα την εθνική και μου είπαν
1% στην ανάληψη με ελάχιστο 3 ευρώ..
Και 2% σε κάθε αγορά..
Δλδ ήπιες 5 ποτά και θα πληρώσεις 50 λίρες; +2%
51 στην δική τους συναλλαγματική ισοτιμία
Αν ξοδέψεις ας πούμε 500 λίρες μεωκαρτα θα έχεις μια έξτρα χρέωση 10 λίρες..
Για ανάληψη 500 λίρες από ΑΤΜ θα έχεις προμήθεια 5 λιρες
 

Tonia_l

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω για την μετατροπή συναλλάγματος... Φεύγω την Παρασκευή για Αγγλία και σκέφτομαι να μετατρέψω από εδώ το ποσό που σκοπεύω να καταναλώσω.. Έχω καταληξει να απευθυνθώ στην τράπεζα της Ελλάδος γιατί από κατάλαβα σε αυτά που διάβασα είναι η μόνη που δεν σου κρατάει προμήθεια...Σωστα ;; Ή έχετε μήπως να μου προτείνετε κάτι άλλο;;
 
Last edited by a moderator:

maria91

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
1.941
Καλησπέρα, δεν ξέρω αν είμαι στο σωστό τοπικ αλλά θα ήθελα να ρωτήσω για την μετατροπή συναλλάγματος... Φεύγω την Παρασκευή για Αγγλία και σκέφτομαι να μετατρέψω από εδώ το ποσό που σκοπεύω να καταναλώσω.. Έχω καταληξει να απευθυνθώ στην τράπεζα της Ελλάδος γιατί από κατάλαβα σε αυτά που διάβασα είναι η μόνη που δεν σου κρατάει προμήθεια...Σωστα ;; Ή έχετε μήπως να μου προτείνετε κάτι άλλο;;
Δεν εχει πλεον νομισματα να σε εξυπηρετησει καμια τραπεζα..αναληψη 1 φορα το ποσο που θες απο ατμ στο εξωτερικο..ολες σου κρατανε προμηθεια..αναλογα με την καρτα σου,ψαξε στο τοπικ συναλλαγμα εδω μεσα τα λενε φουλ αναλυτικα
 

alexandra

Member
Μηνύματα
56
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
αυστραλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
ο γύρος του κόσμου
Σε οτι αφορα το συναλλαγμα η Εθνικη χρεωνει 2% για καθε συναλλαγη με βαση την ισοτιμια που οριζει mastercard/visa, κατι ψιλα αν ζητησεις υπολοιπο και 1%για αναληψη με μινιμουμ 3ευρω και μαξιμουμ 5.
Εγω εκανα συναλλαγμα 500ευρω σε ανταλλακτηριο με ισοτιμια 0,89 και προμηθεια 2,9ευρω. Θα εχω μαζι μια prepaid και τη χρεωστικη μου σε περιπτωση που χρειαστει να κανω αναληψη...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.615
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom