Ντουμπάι Πετάω για Dubai. Τι φάρμακα μπορώ να πάρω μαζί μου;

Paris81

Member
Μηνύματα
18
Likes
5
Καλημέρα! Πετάω για Dubai και είναι η πρώτη φορά που πάω ταξίδι σε μη δυτική χώρα. Αν και ψύχραιμη γενικά με τα αεροπλάνα, το γεγονός ότι θα πετάξω προς μια μουσουλμανική χώρα μου δημιουργεί μια μικρή ανησυχία. Σκέφτομαι να πάρω στο αεροπλάνο zanax ηρεμιστικό, algon για τον πονοκέφαλο και φυσικά τσίχλες. Γενικά τι άλλο μπορώ να κάνω σε περίπτωση που μπορεί να νιώσω ότι στρεσάρομαι κατά την πτήση; (μη σας πω και κατά την προσγείωση όταν φανταστώ ότι μπορεί να σκάσει βόμβα δίπλα μου!)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Καλημέρα! Πετάω για Dubai και είναι η πρώτη φορά που πάω ταξίδι σε μη δυτική χώρα. Αν και ψύχραιμη γενικά με τα αεροπλάνα, το γεγονός ότι θα πετάξω προς μια μουσουλμανική χώρα μου δημιουργεί μια μικρή ανησυχία. Σκέφτομαι να πάρω στο αεροπλάνο zanax ηρεμιστικό, algon για τον πονοκέφαλο και φυσικά τσίχλες. Γενικά τι άλλο μπορώ να κάνω σε περίπτωση που μπορεί να νιώσω ότι στρεσάρομαι κατά την πτήση; (μη σας πω και κατά την προσγείωση όταν φανταστώ ότι μπορεί να σκάσει βόμβα δίπλα μου!)
Ότι θα έπαιρνες σε μία οποιαδήποτε πτήση, εάν φυσικά νομίζεις ότι το έχεις ανάγκη. Αλλά για όνομα του Θεού, zanax για 4 με 5 ώρες πτήση? Να πω ότι πετούσες για Σίδνευ να το καταλάβω. Εκτός κι αν έχεις γενικά θέμα με τα αεροπλάνα. Ενημερωτικά επίσης στο Ντουμπάι είναι μια χαρά από υποδομές υγείας και πίστεψέ με οι αντίστοιχες ελληνικές ωχριούν μπροστά σε αυτές του εμιράτου σε περίπτωση που χτύπα ξύλο σου συμβεί μια στραβή. Επομένως από φάρμακα πάρε ότι θα έπαιρνες ούτως ή άλλως. Το μόνο που θα με προβλημάτιζε στη θέση σου είναι η ζέστη που έχει αυτή την εποχή η πόλη
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.814
Ενημερωτικά επίσης στο Ντουμπάι είναι μια χαρά από υποδομές υγείας και πίστεψέ με οι αντίστοιχες ελληνικές ωχριούν μπροστά σε αυτές του εμιράτου σε περίπτωση που χτύπα ξύλο σου συμβεί μια στραβή. Επομένως από φάρμακα πάρε ότι θα έπαιρνες ούτως ή άλλως.
Ακριβώς όπως τα περιγράφει ο @thanos75. Θυμάμαι που ένας φίλος είχε αρρωστήσει με διάρροια (λόγω της εναλλαγής από την πολλή ζέστη στο κρύο του aircondition ) και στο φαρμακείο, που έτυχε να υπάρχει δίπλα στο ξενοδοχείο μας, η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Εννοείται ότι υπάρχουν φάρμακα (αχρείαστα να είναι) από όλες τις μεγάλες πολυεθνικές εταιρείες. Θυμάμαι είχαμε ζητήσει immodium και δεν είχαν και μας έδωσαν το αντίστοιχο ercerfuryl. Προσοχή στον ήλιο και στην ζέστη - πολλά νερά και πάντα αντιηλιακό. Εγώ είχα καεί και ήταν Φεβρουάριος μήνας!
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπερα,
αρχες Οκτωβριου θα ταξιδεψω στο Αμπου Νταμπι.Εχω ακουσει οτι καποια φαρμακα απαγορευονται και ισως εχει και σοβαρο προβλημα ακομα για απαγορευση εισοδου.Τα φαρμακα που θελω να εχω ειναι simeco και ισως κανα immodium για το στομαχι γιατι ειμαι λιγο ευαισθητος με τα ανατολιτικα φαγητα .Αυτα δεν νομιζουν να εχω θεμα ,μπορει να τα βρω και εκει .
Αυτο που θελω σιγουρος απαντησεις απο καποιον αλλιως θα παρω και την πρεσβεια ,κανα xanaxακι που περνω που και που ,θα εχω θεμα με τα χαλαρωτικα δεν εχω συνταγη για αυτο,τα εχω που και που κανα 2 στην τσεπη .
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.405
Καλησπερα,
αρχες Οκτωβριου θα ταξιδεψω στο Αμπου Νταμπι.Εχω ακουσει οτι καποια φαρμακα απαγορευονται και ισως εχει και σοβαρο προβλημα ακομα για απαγορευση εισοδου.Τα φαρμακα που θελω να εχω ειναι simeco και ισως κανα immodium για το στομαχι γιατι ειμαι λιγο ευαισθητος με τα ανατολιτικα φαγητα .Αυτα δεν νομιζουν να εχω θεμα ,μπορει να τα βρω και εκει .
Αυτο που θελω σιγουρος απαντησεις απο καποιον αλλιως θα παρω και την πρεσβεια ,κανα xanaxακι που περνω που και που ,θα εχω θεμα με τα χαλαρωτικα δεν εχω συνταγη για αυτο,τα εχω που και που κανα 2 στην τσεπη .
Δεν ξερω να σου απαντησω κατι παντως σε καθε περιπτωση φαρμακα τα παιρνω παντα στο οριτζιναλ κουτι τους με το χαρτι τους μεσα, αμα παω εκτος ΕΕ. Δεν βγαζω δηλαδη δυο τρια χαπια κ τα χω χυμαδιο, ουτε μια ταμπλετα με πολλα χαπια εκτος κουτιου της.

Παντως να το ψαξεις γιατι ειδικα ψυχοτροπα φαρμακα μπορει να θελουν συνταγη. Τα εμιρατα ειναι ιδιαιτερως αυστηρα με εισαγωμενα, οχι μονο φαρμακα αλλα και τροφιμα. Χρειαστηκε να στειλω ενα...μπουκαλι λαδι στο Ντουμπαι προσφατα κ ηταν εξαιρετικα δυσκολο.
 
Μηνύματα
416
Likes
1.366
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Νταξει θα το κοιταξω οτι παρω θα το εχω με το κουτακι και αν τωρα θελω κανα χαλαρωτικο θα πω στον γιατρο μου να μου γραψει κατι για το ταξιδι.

Τωρα simeco και immodium τα περνω λιγο γιατι εχω λιγο ευαισθητο στομαχι πιο πολυ προληπτικα ,κατα τα αλλα οσοι εχετε ταξιδεψει στο Ντουμπαι ,παντου διαβασα οτι ειναι σαν να τρως στην Ευρωπη ή στην Ελλαδα kai ουτε εχεις θεμα με παγακια και σαλατες και το νερο απολυτα ασφαλη ασχετα αν λογω γευσης οι πιο πολλοι πινουν εμφιαλωμενο,δεν ειναι τοσο συνηθισμενο εκει η διαρροια οσο σε αλλες χωρες εκτος Ευρωπης πχ Αιγυπτο ,Μαροκο κλπ
Ισως λιγο στο παλιο Ντουμπαι λιγο να προσεχω αλλα και παλι αν παω στα πιο δημοφιλη traditional μαγαζια παλι safe πιστευω θα ειμαι.Μου εχουν πει οτι εκει εχει το καλυτερο φαγητο και δοκιμαζεις ολες τις κουζινες των μεταναστων ιρανικο,ινδικο ,αραβικη κουζινα κλπ
Ολες οι αποριες πιστευω να ναι λογικες γιατι ειναι το πρωτο ταξιδι εκτος Ευρωπης που κανω .
 
Last edited:

mrvaggos

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Νταξει θα το κοιταξω οτι παρω θα το εχω με το κουτακι και αν τωρα θελω κανα χαλαρωτικο θα πω στον γιατρο μου να μου γραψει κατι για το ταξιδι.

Τωρα simeco και immodium τα περνω λιγο γιατι εχω λιγο ευαισθητο στομαχι πιο πολυ προληπτικα ,κατα τα αλλα οσοι εχετε ταξιδεψει στο Ντουμπαι ,παντου διαβασα οτι ειναι σαν να τρως στην Ευρωπη ή στην Ελλαδα kai ουτε εχεις θεμα με παγακια και σαλατες και το νερο απολυτα ασφαλη ασχετα αν λογω γευσης οι πιο πολλοι πινουν εμφιαλωμενο,δεν ειναι τοσο συνηθισμενο εκει η διαρροια οσο σε αλλες χωρες εκτος Ευρωπης πχ Αιγυπτο ,Μαροκο κλπ
Ισως λιγο στο παλιο Ντουμπαι λιγο να προσεχω αλλα και παλι αν παω στα πιο δημοφιλη traditional μαγαζια παλι safe πιστευω θα ειμαι.Μου εχουν πει οτι εκει εχει το καλυτερο φαγητο και δοκιμαζεις ολες τις κουζινες των μεταναστων ιρανικο,ινδικο ,αραβικη κουζινα κλπ
Ολες οι αποριες πιστευω να ναι λογικες γιατι ειναι το πρωτο ταξιδι εκτος Ευρωπης που κανω .
Αν βγάλεις άκρη ενημέρωσε ξανα γιατι κι εγω έχω το ίδιο θέμα. Κι εγώ πετάω μέσα Οκτωβρίου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.879
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom