Κίμωλος Πληροφορίες για Κίμωλο

aggeliki93

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Kuba 🇨🇺
Καλημέρα! Αν και έχω καιρό να γράψω είπα να αναζητήσω προτάσεις για ένα νησάκι που με έχει μαγέψει από όσα έχω ακούσει αλλά και από φωτογραφίες που έχω δει και χρόνια θέλω να πάω ομως φέτος πια θα τα καταφέρουμε. Μιλάω για τη Κίμωλο. Αποφασίσαμε να κλείσουμε δυο μέρες διαμονή στο νησί μιας και από ότι ειδα είναι μικρό όποτε είπαμε να το συνδιασουμε με την επίσης αγαπημένη Σιφνο.Το θέμα είναι το εξής. Φεύγουμε με καράβι από Πειραιά για Κίμωλο και φτάνουμε το μεσημέρι γύρω στις 3μιση που σημαίνει δυστηχως πως έχουμε χάσει κάποιες ώρες. Και έχουμε εκείνη την ημέρα, την επόμενη και τη μεθεπόμενη μέχρι το μεσημέρι που φεύγει το καράβι για τη Σιφνο. 1η ερώτηση: Να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για αυτό το 2ημερο; Η απόσταση από το λιμάνι στο χωριό είναι μεγάλη; Αν υπάρχει λεωφορείο είναι υπαρκτό η θα το ψάχνουμε; 2η ερώτηση: την 2η ημέρα να κάνουμε κρουαζιέρα για να δούμε την Πολύαιγο η να κάνουμε τη κρουαζιέρα αργότερα από τη γειτονική σιφνο όπου οι ημέρες θα είναι περισσότερες και να αφιερώσουμε το 2ημερο καθαρα και μόνο στο νησί της Κιμώλου χωρίς κρουαζιέρα; 3η ερώτηση: ποιες παραλίες εκτός φυσικά των πρασσων που είναι και η πιο γν αξίζει σίγουρα να δούμε; Έριξα μια μάτια αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας. Κάθε άλλη πληροφορία-συμβουλή δεκτή! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.309
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα
φτάνουμε το μεσημέρι γύρω στις 3μιση που σημαίνει δυστηχως πως έχουμε χάσει κάποιες ώρες.
Πρώτη μέρα για μπανάκι σε Καλαμίτσι και Μπονάτσα, τις αλλες παραλίες του νησιού.
Να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για αυτό το 2ημερο
Αν βρείτε ναι αλλα δε ξέρω πόσο εύκολο είναι αυτό. Απλα θα σας λύσει τα χέρια, δεν είναι απαραίτητο, το νησι είναι πολύ μικρό.
2η ημέρα να κάνουμε κρουαζιέρα για να δούμε την Πολύαιγο
ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, είναι το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε στους εαυτούς σας. Ελπίζω μονο να χει καλό καιρό.
ποιες παραλίες εκτός φυσικά των πρασσων που είναι και η πιο γν αξίζει σίγουρα να δούμε
Στα Πράσσα τη τρίτη μέρα από νωρίς, μέχρι να έρθει το καράβι που θα φύγετε. ;)
 

EnKay

Member
Μηνύματα
91
Likes
389
Επόμενο Ταξίδι
Αιγαίο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα! Αν και έχω καιρό να γράψω είπα να αναζητήσω προτάσεις για ένα νησάκι που με έχει μαγέψει από όσα έχω ακούσει αλλά και από φωτογραφίες που έχω δει και χρόνια θέλω να πάω ομως φέτος πια θα τα καταφέρουμε. Μιλάω για τη Κίμωλο. Αποφασίσαμε να κλείσουμε δυο μέρες διαμονή στο νησί μιας και από ότι ειδα είναι μικρό όποτε είπαμε να το συνδιασουμε με την επίσης αγαπημένη Σιφνο.Το θέμα είναι το εξής. Φεύγουμε με καράβι από Πειραιά για Κίμωλο και φτάνουμε το μεσημέρι γύρω στις 3μιση που σημαίνει δυστηχως πως έχουμε χάσει κάποιες ώρες. Και έχουμε εκείνη την ημέρα, την επόμενη και τη μεθεπόμενη μέχρι το μεσημέρι που φεύγει το καράβι για τη Σιφνο. 1η ερώτηση: Να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για αυτό το 2ημερο; Η απόσταση από το λιμάνι στο χωριό είναι μεγάλη; Αν υπάρχει λεωφορείο είναι υπαρκτό η θα το ψάχνουμε; 2η ερώτηση: την 2η ημέρα να κάνουμε κρουαζιέρα για να δούμε την Πολύαιγο η να κάνουμε τη κρουαζιέρα αργότερα από τη γειτονική σιφνο όπου οι ημέρες θα είναι περισσότερες και να αφιερώσουμε το 2ημερο καθαρα και μόνο στο νησί της Κιμώλου χωρίς κρουαζιέρα; 3η ερώτηση: ποιες παραλίες εκτός φυσικά των πρασσων που είναι και η πιο γν αξίζει σίγουρα να δούμε; Έριξα μια μάτια αλλά θα ήθελα και τη γνώμη σας. Κάθε άλλη πληροφορία-συμβουλή δεκτή! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Την 3η μέρα που ο χρόνος θα είναι περιορισμένος λόγω της αναχώρησης να πάτε και στις παραλίες Ρέμα και Καρράς. Είναι πανέμορφες και πολύ κοντά τόσο στο λιμάνι όσο και στο χωριό.
 

aggeliki93

Member
Μηνύματα
20
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Kuba 🇨🇺
Καλησπέρα

Πρώτη μέρα για μπανάκι σε Καλαμίτσι και Μπονάτσα, τις αλλες παραλίες του νησιού.

Αν βρείτε ναι αλλα δε ξέρω πόσο εύκολο είναι αυτό. Απλα θα σας λύσει τα χέρια, δεν είναι απαραίτητο, το νησι είναι πολύ μικρό.

ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, είναι το καλύτερο που μπορείτε να κάνετε στους εαυτούς σας. Ελπίζω μονο να χει καλό καιρό.

Στα Πράσσα τη τρίτη μέρα από νωρίς, μέχρι να έρθει το καράβι που θα φύγετε. ;)
Ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις! Πόση απόσταση είναι το λιμάνι από το χωριό; Καλύπτεται με τα πόδια; Έπισης οι παραλιες Καλαμίτσι και μπονάτσα είναι κοντά η μια απο την αλλη; Ο μόνος λόγος που σκέφτομαι να νοικιάσουμε είναι για να μην φάμε χρόνο σε λεωφορεία δεδομένου ότι θα μεινουμε διήμερο μόνο.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.599
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Πόση απόσταση είναι το λιμάνι από το χωριό; Καλύπτεται με τα πόδια;
Είναι κοντα.
Από το Χωριό στο λιμάνι είναι κατηφόρα. Το αντίστροφο θα είναι λιγο κόπος .
Έπισης οι παραλιες Καλαμίτσι και μπονάτσα είναι κοντά η μια απο την αλλη;
Είναι πολύ κοντά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.159
Μηνύματα
882.456
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom