Πληροφορίες για Κίνα

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Δημιουργώ αυτό το θέμα, γιατί η Κίνα είναι ένα από τα ταξιδια που με ενδιαφέρουν για το εγγύς μέλλον και θα ήθελα να πάρω κάποιες πληροφορίες κυρίως για το πόσο εύκολο είναι να πάει κάποιος ανεξάρτητος. Είναι από τις πολύ λίγες χώρες που μου έχουν πει ότι είναι καλύτερα να τις επισκεφθώ με γκρουπ, καθώς οι κατοικοι δεν γνωρίζουν καθολου αγγλικά.
Κυριως με απασχολεί αυτό, λοιπόν. Είναι εύκολο να κινηθώ μόνος στην Κίνα, χωρίς να γνωρίζω κινέζικα;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Πανεύκολο. Φτάνει να έχεις γραμμένο σε ιδεογράμματα τον προορισμό σου για τους ταξιτζίδες στη πόλη. Εμείς κάναμε το ταξίδι στη Κίνα σχεδόν ανεξάρτητοι. Ξεναγό είχαμε μόνο στη Ξιαν για λόγους χρόνου. Τα υπόλοιπα μόνοι μας.
Τα ξενοδοχεία τα είχαμε κλείσει μέσω πρακτορείου από Αθήνα που μας έβγαλε και τη βίζα. Αν με ρωτούσες τώρα θα τα έκλεινα μόνος μου.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Τέλεια!!!
Με έφτιαξες τώρα, ξέρεις...
Η βίζα βγαίνει το ίδιο δύσκολα με τη βίζα της Ρωσίας; Δηλαδή, είναι τόσο πολύπλοκο που σε κάνει να αναθεματίζεις που δεν προτίμησες ένα πρακτορείο;
Και, επίσης, όταν λέω ανεξάρτητος, εννοώ και μόνος. Me, myself and I. Αυτό μου προκαλεί μια σχετική ανασφάλεια, γιατί δεν συνηθίζω να ταξιδεύω μόνος. Οπότε, το τελευταίο που θα ήθελα είναι να αδυνατώ να επικοινωνήσω με τους Κινέζους.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Εμείς μπλέξαμε με πρακτορείο γιατί μας έταξε και ταξίδι στη Βόρειο Κορέα. Μέσα στα παρελκόμενα ήταν και η έκδοση βίζας. Άρα δυστυχώς στο κομμάτι αυτό δεν μπορώ να σε βοηθήσω, αλλά νομίζω ότι πέρα από αίτηση, φωτό και διαβατήριο με ισχύ 6 μηνών δεν θέλουν κάτι άλλο.
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Που απ'ό,τι βλέπω στον χάρτη σου, δεν έγινε...
Τέλος πάντων, ευχαριστώ. Θα το ψάξω λίγο ακόμα.
Προς το παρόν, σκέφτομαι για πού να εξαργυρώσω τα μίλια μου!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.018
Likes
12.105
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Οπότε, το τελευταίο που θα ήθελα είναι να αδυνατώ να επικοινωνήσω με τους Κινέζους.
Φαντασου τωρα να 'χεις μαζι σου και μια γκομενα και περα απο την αδυναμια της επικοινωνιας με τους Κινεζους να πρεπει να τα βγαλεις περα και με τη μιρλα της...
Αυτο σου φαινεται καλυτερο ή τελικα θες να πας μονος;
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.151
Likes
14.441
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Που απ'ό,τι βλέπω στον χάρτη σου, δεν έγινε...
Τέλος πάντων, ευχαριστώ. Θα το ψάξω λίγο ακόμα.
Προς το παρόν, σκέφτομαι για πού να εξαργυρώσω τα μίλια μου!
Δεν έγινε, γιατί με το που είπαμε να μπούμε στη Β.Κορέα, έπιασαν καταρρακτώδεις βροχές και πλημμύρες και απαγορεύτηκε η είσοδος. Κι έτσι έμεινα με το παράπονο. Το ταξίδι στη Κίνα γινόταν επ'ευκαιρία εκείνου στην Β.Κορέα...Μεγάλη απογοήτευση. Μόλις 2 μέρες πριν την αναχώρησή μας και με το που γυρίσαμε ξανάνοιξαν τα σύνορα. Αυτό το λες ή όχι γκαντεμιά;
 

SPROM

Member
Μηνύματα
774
Likes
177
Επόμενο Ταξίδι
Εξεταστική
Ταξίδι-Όνειρο
Δεν ξέρω τώρα...
Ωχ, ωχ, ωχ... είναι, όντως, γκαντεμιά. Καλά, έκλεισαν τα σύνορα εξαιτίας της βροχόπτωσης;;

αχαχαχαχ tripakia, μιλάς από εμπειρία;;:D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.632
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom