Ιταλία Ποιά να συγκριθεί μαζί της; Αιώνιος έρωτας και κοσμοσυρροή στην Αιώνια Πόλη.

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Τη δεύτερη φορά όμως ήταν όλα τέλεια και από εκεί πλέον γοητεύτηκα με τη Ρώμη (ήταν και Φεβρουάριος!).

Εεεεετσι:clap:

Υ.Γ. Μην ανοίγεις πληγές, we love Buenos Aires!!!
Από τις πολύ γοητευτικές πρωτεύουσες, αλλά σκέφτομαι πως πρώτα ο Θεός όταν ξαναπάω Αργεντινή, μπορεί να μην έχω πολύ χρόνο να του αφιερώσω :bash: λόγω μεγέθους χώρας θέλω να δω και τίποτα άλλο. Αγαπημένη μητρόπολη το Μπουένος. Με την κομψότητα ευρωπαϊκής πρωτεύουσας και τους ζεστούς, εξυπηρετικούς κατοίκους λατινοαμερικάνικης πρωτεύουσας και όλα τα παρελκόμενα τους....
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Ομολογουμένως θα περίμενα να έχει περισσότερο κόσμο, οπότε η μικρής διάρκειας παραμονή στην ουρά ήταν ευχάριστη έκπληξη. Δεν υπήρχαν μεγάλα γκρουπ όπως συνήθως σε άλλα παρόμοια αξιοθέατα, μόνο γκρουπ Ιταλών μαθητών με την χαρακτηριστική φασαρία των σχολείων που εκδράμουν, μερικοί μεμονωμένοι επισκέπτες και πολύ μικρές ομάδες τουριστών, που δεν έκαναν την χαρακτηριστική φασαρία των μεγάλων γκρουπ...


DSC00681.JPG



Σε κάποια δωμάτια η ανακαίνιση συνεχιζόταν μπροστά στα μάτια των επισκεπτών. Μια κυρία έβαφε με μεγάλη προσοχή τις παραστάσεις που χρειάζονταν ξαναπέρασμα. Εντυπωσιακά εκτός από τους τοίχους ήταν και τα ταβάνια …

DSC00689.JPG


DSC00690.JPG


DSC00669.JPG



Γνώριμες μορφές για τους Έλληνες αρκετές π.χ. ο Σωκράτης

DSC00698.JPG



Σε κάποια λίγα δωμάτια υπήρχε κίνηση αρκετή για να θυμίσει πως βρίσκεσαι σε χώρο παγκόσμιας πολιτιστικής κληρονομιάς….
DSC00686.JPG



Αλλά η απίστευτη μαγεία συνεχιζόταν στους καταπράσινους κήπους με τα εκατοντάδες σιντριβάνια…Λογικό που ένα ζευγάρι νεαρών Ρώσων έκανε εκεί την φωτογράφιση του γάμου του…αρκούντως ρομαντικό μέρος..

DSC00702.JPG



DSC00705.JPG



DSC00709.JPG




Η μεσημεριανή ζέστη έκανε τα σημεία όπου υπήρχε δροσιά, και έστω λίγη προστασία από τις έντονες ακτίνες του ήλιου, να μοιάζουν με μια παραμυθένια όαση βγαλμένη από παραμύθι.


Μάλλον την ίδια αίσθηση είχαν κι άλλοι γιατί σε κάθε σημείο των τεράστιων κήπων άκουγες και μια διαφορετική γλώσσα και έβλεπες επισκέπτες από όλες τις χώρες του κόσμου να περπατάνε σε κάθε σημείο της μεγάλης έκτασης τους, μην χορταίνοντας την ομορφιά που απλωνόταν μπροστά τους. Φαίνεται και για άλλους οι κήποι είχαν περισσότερο ενδιαφέρον ακόμα και από τον εσωτερικό χώρο.

DSC00727.JPG



DSC00731.JPG


DSC00718.JPG
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Βρεθήκαμε στην Ρώμη ξανά για να περάσουμε το τελευταίο μας απόγευμα με μια αίσθηση πληρότητας και ταυτόχρονα λίγης θλίψης για το επερχόμενο τέλος του ταξιδιού.

DSC00742.JPG




Ξαναβρεθήκαμε σε όμορφα στενάκια, ξαναπήγαμε στον Πάνθεον και σε μέρη που είχαμε ξαναβρεθεί και αποφασίσαμε να μπούμε μέσα στην εκκλησία της Λα Μανταλένα και παρά το φαινομενικά μικρό της μέγεθος ήταν αρκετά εντυπωσιακή. Η «Παναγία της Υγείας» που υπήρχε μέσα και αναγραφόταν σε διάφορες γλώσσες προκαλούσε αίσθηση ηρεμίας και κατάνυξης για το πολυτιμότερο αγαθό που συχνά ξεχνάμε πόσο ευγνώμονες πρέπει να νιώθουμε όταν το έχουμε….

DSC00759.JPG


DSC00755.JPG


Η ώρα της αναχώρησης την άλλη μέρα ήταν πρωινή και έτσι καθώς το τελευταίο βράδυ πλησίαζε περπατήσαμε μόνο αισθανόμενοι την ατμόσφαιρα της Αιώνιας χωρίς σκοπό κάποιο συγκεκριμένο μέρος….
 
Last edited by a moderator:

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Γενικές εντυπώσεις​



Κλείνοντας αυτή την ιστορία, δεν ξέρω τι να πω. Νομίζω η πόλη δεν χρειάζεται διαφήμιση γιατί επιβεβαιώνει όλους τους επαινετικούς χαρακτηρισμούς που της έχουν δοθεί και ακόμα παραπάνω. Αν βάλεις δε, και τον εξαιρετικό καιρό που καμία σχέση με την μόνιμη μουντάδα της Βόρειας Ευρώπης, καταλαβαίνεις πως το «υπαίθριο μουσείο» σε καλεί με κάθε τρόπο να το ανακαλύψεις. Όταν έχεις τόσο κοντά μια πόλη που εκατομμύρια ανθρώπων έρχονται από την άλλη άκρη του κόσμου για να την δουν, τι άλλο να θες;Υγεία να έχουμε να ταξιδεύουμε και να ζούμε την κάθε στιγμή!!!!!!!
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Ένα μεγάλο ευχαριστούμε για τις εικόνες και για την ιστορία που μας χάρισες!

... και ένα trailer από τα παλιά για να δούμε πως ήταν η Ρώμη στα μέσα του '50.
Η ταινία ''Roman Holiday'' είναι η πρώτη της Audrey Hepburn και δείχνει μοναδικά τις ομορφιές της Ρώμης της εποχής εκείνης.
Την είδα πρόσφατα και μου άρεσε πολύ.

 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
... και ένα trailer από τα παλιά για να δούμε πως ήταν η Ρώμη στα μέσα του '50.
Η ταινία ''Roman Holiday'' είναι η πρώτη της Audrey Hepburn και δείχνει μοναδικά τις ομορφιές της Ρώμης της εποχής εκείνης.
Την είδα πρόσφατα και μου άρεσε πολύ.


Διαχρονική και Αιώνια.....
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Η ιστορία έχει ολοκληρωθεί. Αν θέλει κάποιος mod ας την μεταφέρει στις ολοκληρωμένες. Και εις άλλα με υγεία.:)
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Αχ Ρώμη υπέροχη, αλλά "μόνο για τους τουρίστες μαντάμ", όπως μου είπε ένας ταξιτζής! Εμείς πήγαμε τέλη Οκτωβρίου 2012 και ήταν σε σκαλωσιές το συντριβάνι των τεσσάρων ποταμών στην Πιάτσα Ναβόνα. ΄Ολες τις μέρες έκανε ζέστη, χρειαζόσουν καπέλο για τον ήλιο, τις 2 τελευταίες έβρεχε καταρράκτες, αχ Ρώμη, Ρώμη!

2 ώρες περιμέναμε στην ουρά για το μουσείο Βατικανού, αλλά στο Κολοσσαίο κάναμε μια ματσαράγκα ελληνική (!) και μπήκαμε στο πιτς φυτίλι!

Πιάτσα Ναβόνα η ωραιότερη κατ΄εμέ. Φάγατε το τεράστιο σοκολατένιο γλυκό στο Tre Scalini?
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.010
Αχ Ρώμη υπέροχη, αλλά "μόνο για τους τουρίστες μαντάμ", όπως μου είπε ένας ταξιτζής! Εμείς πήγαμε τέλη Οκτωβρίου 2012 και ήταν σε σκαλωσιές το συντριβάνι των τεσσάρων ποταμών στην Πιάτσα Ναβόνα. ΄Ολες τις μέρες έκανε ζέστη, χρειαζόσουν καπέλο για τον ήλιο, τις 2 τελευταίες έβρεχε καταρράκτες, αχ Ρώμη, Ρώμη!

2 ώρες περιμέναμε στην ουρά για το μουσείο Βατικανού, αλλά στο Κολοσσαίο κάναμε μια ματσαράγκα ελληνική (!) και μπήκαμε στο πιτς φυτίλι!

Πιάτσα Ναβόνα η ωραιότερη κατ΄εμέ. Φάγατε το τεράστιο σοκολατένιο γλυκό στο Tre Scalini?

Δεν το θυμάμαι αυτό γλυκό. Μάλλον δεν το φάγαμε. Μόνο τα παγωτά θυμάμαι.

Αλλά είναι μια πραγματική μοναδική πρωτεύουσα η Ρώμη!

Ευχαριστώ που διαβάζεις τις ιστορίες μου.:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom