Γενικά Πολλές πόλεις σε λίγες μέρες

Μηνύματα
45
Likes
45
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Έβλεπα πριν λίγο κάτι βίντεο από έναν YouTuber ο οποίος επισκέφθηκε σε 4-5 μέρες 3 πόλεις. Έχει επιχειρήσει κανείς κάτι τέτοιο; Μ'αρέσει πολύ σαν ιδέα και όταν έχω χρόνο θα το ψάξω, αλλά θέλω να ακούσω τις δικές σας γνώμες.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έβλεπα πριν λίγο κάτι βίντεο από έναν YouTuber ο οποίος επισκέφθηκε σε 4-5 μέρες 3 πόλεις. Έχει επιχειρήσει κανείς κάτι τέτοιο; Μ'αρέσει πολύ σαν ιδέα και όταν έχω χρόνο θα το ψάξω, αλλά θέλω να ακούσω τις δικές σας γνώμες.
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...Εφικτό είναι, ειδικά αν έχουν καλές συνδέσεις μεταξύ τους οι πόλεις και οι αποστάσεις είναι μικρές, αλλά προσωπικά δε βλέπω γιατί να το κάνω. Απλά για να τσεκάρω στο χάρτη ότι πήγα ή για να το προβάλω στους "followers' μου (που δεν έχω!);
Ή προσθέτω μέρες για να βγει το τουρ ή εστιάζω σε μικρότερο αριθμό πόλεων.

Τι είναι αυτό που σου αρέσει εσένα στο κόνσεπτ που αναφέρεις;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Έβλεπα πριν λίγο κάτι βίντεο από έναν YouTuber ο οποίος επισκέφθηκε σε 4-5 μέρες 3 πόλεις. Έχει επιχειρήσει κανείς κάτι τέτοιο; Μ'αρέσει πολύ σαν ιδέα και όταν έχω χρόνο θα το ψάξω, αλλά θέλω να ακούσω τις δικές σας γνώμες.
Σε 5 μερες μονο σε 3 πολεις πηγε?


Πολλες φορες παω σε 5 πολεις σε 5 μερες. Αγαπημενος τροπος να βλεπω τις μικρες πολεις της Ευρωπης.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Σε 5 μερες μονο σε 3 πολεις πηγε?


Πολλες φορες παω σε 5 πολεις σε 5 μερες. Αγαπημενος τροπος να βλεπω τις μικρες πολεις της Ευρωπης.
Αυτο ακριβως...Ιδιως οταν μιλαμε για μικρες πολεις σε σχετικά κοντινη αποσταση απο μια μεγαλη λουτροπολη τοτε ειναι πολυ καλη επιλογη, καθως γυρνάς γεμάτος εικόνες...Ξέρω και ατομα βεβαια που εχουν πάει για παράδειγμα μια μερα Βιεννη μετα Μπρατισλάβα, Πραγα, Δρέσδη κ.τ.λ. Ειναι επιλογή κι αυτή δε λεω όχι.. Ετσι κιαλλιως μπορεις να τις ξαναεπισκεφτεις και να τις δεις μεμονωμένα καλυτερα δε θα φυγουν
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Πρέπει να μας πει ο ίδιος αλλά για να το θέτει ως θέμα συζήτησης μάλλον εννοεί μεγάλες πόλεις, στυλ πρωτεύουσες.
Αν είναι μικρές ή χωριά και η λογική είναι της ημερήσιας, όλοι κάποιες φορές έχουμε επισκεφθεί 3 ή περισσότερες σε 4-5 μέρες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Έβλεπα πριν λίγο κάτι βίντεο από έναν YouTuber ο οποίος επισκέφθηκε σε 4-5 μέρες 3 πόλεις. Έχει επιχειρήσει κανείς κάτι τέτοιο; Μ'αρέσει πολύ σαν ιδέα και όταν έχω χρόνο θα το ψάξω, αλλά θέλω να ακούσω τις δικές σας γνώμες.
Why not, κάτι βλέπεις όσο και να μείνεις.
Μια ιδέα παίρνεις όσο να ναι..
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.961
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Έχει επιχειρήσει κανείς κάτι τέτοιο; Μ'αρέσει πολύ σαν ιδέα και όταν έχω χρόνο θα το ψάξω, αλλά θέλω να ακούσω τις δικές σας γνώμες.
Προφνώς και δεν υπάρχει μία ανάγνωση στη συγκεκριμένη ερώτηση αλλά πολλές.
Σωστά τέθηκε το θέμα των μικρών πόλεων, που προλαβαίνεις να δεις αρκετά σε μια μέρα.
Επίσης είναι ζήτημα για ποια εκδρομή μιλάμε. Άλλο πχ μια πόλη στην Ευρώπη που μπορείς πιο εύκολα να πας και να της αφιερώσεις το χρόνο που αξίζει, άλλο μια πόλη στην Αμερική ή την Ασία που δε ξέρεις αν θα σε ξαναβγάλει ο δρόμος ποτέ προς τα κει.
Ακόμη και γι' αυτό το τελευταίο βέβαια υπάρχουν ενστάσεις, καθώς μπορεί να πας σε μια πόλη για λίγες ώρες, να σου αρέσει τόσο ώστε να τη ξαναβάλεις στο πλάνο σου.
Προσωπικά πάντως είμαι υπέρ της διανυκτέρευσης.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Προσωπικά πάντως είμαι υπέρ της διανυκτέρευσης.
Οχι παντα γιατι καποιες πολεις ειναι ψοφιες το βραδυ, αλλα θα πω κατι που παρατηρησα.
Αν Σαββατοβραδο καποιες μητροπολεις εχουν διπλασια σχεδον τιμη διαμονης απο τις καθημερινες (το ειδα προσφατα στα σκανδιναβικα σχεδια για 2 ταξιδια το προσεχες διαστημα) και θα πας που θα πας ημερησια, γιατι να μην κοιμηθεις μισοτιμης στη μικρη πολη να τη χαρεις με τη βραδινη ατμοσφαιιρα και επιστρεφεις το επομενο πρωι πισω.
 
Μηνύματα
45
Likes
45
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...Εφικτό είναι, ειδικά αν έχουν καλές συνδέσεις μεταξύ τους οι πόλεις και οι αποστάσεις είναι μικρές, αλλά προσωπικά δε βλέπω γιατί να το κάνω. Απλά για να τσεκάρω στο χάρτη ότι πήγα ή για να το προβάλω στους "followers' μου (που δεν έχω!);
Ή προσθέτω μέρες για να βγει το τουρ ή εστιάζω σε μικρότερο αριθμό πόλεων.

Τι είναι αυτό που σου αρέσει εσένα στο κόνσεπτ που αναφέρεις;
Μου φαίνεται σαν μια καλή ευκαιρία να "ρίξω μια μικρή ματιά" σε κάποιες πόλεις και αν αξίζουν, να τις ξαναεπισκεφθώ και να αφιερώσω περισσότερες μέρες.

Πρέπει να μας πει ο ίδιος αλλά για να το θέτει ως θέμα συζήτησης μάλλον εννοεί μεγάλες πόλεις, στυλ πρωτεύουσες.
Αν είναι μικρές ή χωριά και η λογική είναι της ημερήσιας, όλοι κάποιες φορές έχουμε επισκεφθεί 3 ή περισσότερες σε 4-5 μέρες.
Στο μυαλό μου είχα μεγάλες πόλεις, αλλά οι μικρότερες πόλεις ή χωριά όπως είπες, είναι ίσως καλύτερη ιδέα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom