Πολωνία Πολωνία, «έρωτας με την πρώτη ματιά»!!

papatya

Member
Μηνύματα
55
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Πασχα-Ανταρκτική
Πολύ ωραία περιγραφή και φωτογραφίες!!!!Επειδή σκέφτομαι να κάνω και μια ημέρα βόλτα ως τη Ζακαπονε, πόση περίπου απόσταση ειναι απο αυτά τα λουτρά στο BanskaNizna ??αν μ βγει ο χρόνος να παω δηλαδή, ζήλεψα..:)))
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Χωρίς να είμαι σίγουρος 10-15 χμ. Πολύ κοντά δηλαδή.
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πολύ ωραία η ιστορία σου και καταπληκτικές φωτογραφίες!Δεν έχω πάει σ'αυτά τα μέρη,αλλά σε καταλαβαίνω που δηλώνεις ερωτευμένος:haha:και πηγαίνεις και ξαναπηγαίνεις...εδώ εγώ από τις φωτο και μόνο και από την περιγραφή ...μαγεύτηκα!:clap:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
πολύ ωραίο τριπ για την Πατριδά μου, αλλά και πάλι με ξύνησε που όλοι πήγατε στο Żywiec και δε πεταχτήκατε στην πόλη Bielsko - Biała (η πόλη καταγώγης του πατέρα μου).
Σε αυτήν την πόλη βρίσκονται τα ποιο διάσημα στούντιο κινουμένων σχεδίων, που όλοι ξέρετε.
Εκεί δημιουργήθηκε το Bolek i Lolek και το Reksio!
Επείσης και μια βόλτα στο κατοβιτσέ δε είναι κάκη, με μια βόλτα σε κάποιο ορύχειο ανθράκα. Η νότια Πολώνια είναι σε εκπλήξεις και ομορφίες, ελπίζω κάποτε να γράψω ένα κάλο τριπ για την νότια Πολώνια!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Έχεις δίκιο για την Πολωνία, αν και για μένα η χώρα η ίδια ήταν μια έκπληξη. Όσον αφορά τη Bielsko - Biała δεν πήγα γιατί οι ντόπιοι στο Rychwald που έμενα την πρώτη φορά με απέτρεψαν λέγοντας μου ότι δεν είναι κάτι το σπουδαίο. Μόνο ίσως κάποιο ορυχείο κιμωλίας( ? ) από όπου και το όνομα της πόλης αλλά δεν το αποφάσισα. Όσον αφορά την Κατοβίτσα δεν είχα χρόνο. Είδα λίγο από την πόλη όπως με πήγαιναν προς τον Σιδ. Σταθμό και αυτό ήταν όλο. Καποια άλλη φορά ίσως. Πάντως με πολύ χαρά θα έβλεπα κάποιες πληροφορίες γι αυτή την περιοχή αλλά και κάποια ιστορία. Περιμένω.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
ειχα το διλλημα Ουγγαρια η Πολωνια
μαλλον ξεκαθαρισαν αρκετα πραγματα
Ευχαριστω
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Συγχαρητήρια για την ιστορία σου Δήμο,που αποτελεί ταξιδιωτικό οδηγό για Βαρσοβία,Κρακοβία...ιδίως τα γραφόμενα στο πρώτο σου ταξίδι.Παρ'όλο που τελικά βρήκα DK για την χώρα,οι οδηγίες σου και μόνο θα αρκούσαν.
 

ILIA

Member
Μηνύματα
42
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Καταπληκτική η ιστορία σου με υπέροχες φωτογραφίες και πολλά ενδιαφέροντα στοιχεία για όποιον θέλει να ταξιδέψει εκεί.
Ταξίδεψα πέρυσι στην Πολωνία και μου έχει αφήσει πολύ ωραίες αναμνήσεις. Συμπαθέστατοι οι Πολωνοί και είναι και καλλιτέχνες, αν κρίνω από την αισθητική των κτιρίων, των ιδιαίτερων μαγαζιών τους. Η δε Κρακοβία πανέμορφη και πολύ ανθρώπινη.
Σε ευχαριστούμε για την ιστορία σου. Να έχεις πάντα ωραία ταξίδια.
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
Δήμο καταπληκτική ιστορία και πολύ όμορφες φωτογραφίες....
χωρίς αυτήν δεν θα είχα δει ούτε τα μισά;)
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Δήμο πανέμορφη η διήγησή σου για ένα προορισμό που έχω σε άμεση προτεραιότητα να πάω!Οι φωτογραφίες τέλειες!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom