Πορτραίτα του Φαγιούμ

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν είμαι καθόλου σίγουρη αν ένα θέμα με τα πορτραίτα του Φαγιούμ υπάγεται στο "σπίτι" μου.
Σίγουρα και το "σπίτι" μου έχει μια κάποια συμβολή σε αυτά, σίγουρα οι βυζαντινές εικόνες έχουν τις ρίζες τους σε αυτές τις προσωπογραφίες, αλλά όπως και να το κάνουμε τα πορτραίτα αυτά βρέθηκαν στην Αίγυπτο.
Αλλά οι φυσιογνωμίες που απεικονίζονται μου είναι τόσο οικείες που σε ένα συγκεκριμένο πορτραίτο αναγνωρίζω τη γιαγιά μου και σε ένα άλλο τη θεία μου. Σε ένα τρίτο απεικονίζεται μια γυναικεία μορφή που επί χρόνια σπάω το κεφάλι μου πού την ξέρω: να είμασταν συμμαθήτριες στο Γαλλικό Ινστιτούτο ή στο Βρετανικό Συμβούλιο; Ακόμη δεν το έχω ξεκαθαρίσει. Πάντως ήταν φοιτήτρια της Φιλοσοφικής αυτό το θυμάμαι καθαρά.
Ίσως θα έπρεπε να εντάξω το βίντεο αυτό στο social, αλλά φοβάμαι οτι εκεί θα χανόταν και είναι κρίμα.
Borealis σε παρακαλώ μην με κράξεις!

 
Last edited by a moderator:

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
καταπληκτικό video μπράβο Ερση .
Η γιαγια και η θεία είναι με στεφάνι η όχι ???
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε η ''μίξη'' των μορφών, στα φαγιούμ οι μορφές είναι καθαρές και εντελώς αυτόνομες, σαν να φοβούνται μήπως και δεν αναγνωριστούν την ώρα της κρίσης. Μια πλήρης έκδοση υπάρχει από το Μουσείο Μπενάκη.
Δυστυχώς η φήμη τους ξεθώριασε στην Ελλάδα, κυρίως από φτηνές απομιμησεις αυτοαποκαλούμενων ζωγράφων, από τις οποιες βρώμισε ο τόπος.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Portraits funιraires du Fayoum - Galeries
Σε στατική μορφή.
Η γιαγιά μου είναι η επονομαζόμενη La juive είναι από τη Φιλαδέλφια και τώρα κατοικοεδρεύει στο Βερολίνο.
Η θεία μου ήταν στα νιάτα της σαν την κυρία της 5ης σελίδας η οποία είναι επίσης από τη Φιλαδέλφια, το πορτραίτο της έγινε γύρω στο 161-192 μΧ και αυτήν την περίοδο βρίσκεται στο Λονδίνο στο Βρετανικό Μουσείο.
Η συμμαθήτριά μου η οποία τα χρόνια που την ήξερα είχε ένα πιο "ταγάρι" look είναι από την Hawara το προτραίτο της έγινε περί τα τέλη του 1ου αιώνα μΧ και κάνει παρέα στη θεία μου στο Βρετανικό μουσείο.
Νομίζω οτι έχω επιθυμήσει τη γιαγιά μου.
(ΥΓ. Εγώ πάλι είμαι από άλλη ρίζα της οικογένειας και είμαι πιο ξανθομπούρμπουλη. Δεν απεικονίζομαι εκεί μέσα).
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και ακόμη ένα βιντεάκι με εξαιρετική μουσική υπόκρουση, χωρίς μίξη των προσώπων και αργή αλλαγή ώστε να μπορεί κανείς να δει κανείς τα πορτραίτα με την ησυχία του:

 
Last edited by a moderator:

the Lycan

Member
Μηνύματα
215
Likes
90
Επόμενο Ταξίδι
Βοστώνη...10 και σήμερα..
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
νομίζω είδα κάποια από αυτά ή στο Βερολίνο ή στη Βιέννη (δεν θυμάμαι σίγουρα)!!! σε σκοτεινό δωμάτιο με κρυφό φωτισμό και ήταν καταπληκτικά!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.896
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom