Ταϊλάνδη Πουκετ τον Αύγουστο

AMAGINI

Member
Μηνύματα
52
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
Μέσα Αυγούστου του 2013 και το δεύτερο ταξίδι μου στην Ασία ξεκινάει.
Το πρώτο μου ταξίδι το 2011 ηταν στο Koh Samui. Τωρα προορισμός ειναι το Phuket.
To αεροπλάνο της Quatar ηταν γεμάτο και μετα απο 4.30 ώρες φτάσαμε στην Ντόχα. Ηταν απόγευμα και βγαινοντας στην πόρτα του αεροπλάνου νοιώσαμε να μας λούζει ενα κύμα φωτιάς. Κατεβηκαμε γρήγορα τα σκαλιά
και μπήκαμε στο λεωφορείο . Προφανώς η κατάστασή μας πρεπει να ηταν τραγελαφική, γιατι αρκετοί εβαλαν
τα γέλια οταν μας ειδαν.
Απο αεροδρόμιο λίγα πράγματα. Τιποτα το ενδιαφέρον. Η αναμονή ηταν σχετικά μικρή και η πτήση για Μπανκόνγκ
στην ωρα της. Ομορφη πτήση, χωρίς προβλήματα. Εδω θέλω να σημειώσω οτι το 2011 πέταξα με ΤΗΑΙ, Αθήνα-Μπανκονγκ, και θεωρώ οτι το service της ΤΗΑΙ ηταν μακράν καλύτερο.
Ο χρόνος ηταν πολύ περιορισμένος για την επόμενη πτηση προς Πουκέτ και φτάσαμε στην εξοδο σχεδόν τρέχοντας.
Φτάσαμε στο Πουκέτ μεσημέρι και αφου βρήκαμε τον οδηγό μας σχετικά δύσκολα, φύγαμε για το ξενοδοχείο.
Ειχαμε κλείσει στο Centara Villas, στην Karon beach. Ενα ομορφο resort, χτισμένο στην πλαγιά ενός λόφου, με θέα την Κaron beach και τον Ινδικό Ωκεανό. Η πρόσβαση στην θάλασσα γινόταν από ενα μονοπάτι μεσα στα δένδρα σε περίπου 10 λεπτά ή από τον κεντρικό δρόμο αλλά με Tuk Tuk .Μετα απο την τακτοποίηση στο δωμάτιο, παρα την κουραση του ταξιδιού, καναμε την πρώτη μας βόλτα στην Κaron . Ειχε ηδη αρχίσει να σουρουπωνει και το στομάχι μας αρχισε να διαμαρτύρεται. Ωρα για φαγητό στο Hakan's Bar & Restaurant.
Γεύσεις που με χαρα ξαναγαργάλισαν τους ουρανίσκους μας. Η κουραση ομως ηταν μεγάλη και η πρώτη διαδρομή με Tuk Tuk ηταν γεγονός. Πριν καλά καλά το καταλάβουμε ειχαμε ηδη αποκοιμηθεί. Την επόμενη
P8300314.JPG
P8290307.JPG
P8270258.JPG
P8270260.JPG
P8290308.JPG
ημέρα, ειχαμε κανονίσει για το πρωί Cooking Class και για το βραδάκι Phuket Fantasea. ζζζζζζζζζζζζζζζζ
 
Last edited by a moderator:

AMAGINI

Member
Μηνύματα
52
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
H Δεύτερη ημέρα στο Phuket αρχισε με ενα καταπληκτικό πρωινό στην βεράντα της βίλας μας. Κατα τις 8 μας ενημέρωσαν οτι ειχε ερθει το αυτοκίνητο για την πρώτη μας απόδραση στην Thai Cookery School στην περιοχή Muang. Συνολικά βρεθήκαμε μεσα στο βανάκι 10 άτομα. Πρώτη σταση στην αγορά του
Phuket για να πάρουμε μια πρώτη εικόνα. Ενα τεράστιο παζάρι τροφίμων , με εκατοντάδες πάγκους και
πληθώρα πρώτων υλών. Εντονες μυρωδιές , αν και μερικές φορές δεν ηταν και τόσο ευχαριστες. Αυτο κράτησε περίπου μια ώρα και μετα μεταφερθήκαμε στην σχολή.
Με την βοήθεια της ΝΟΙ, μάθαμε να φτιάχνουμε 5 παραδοσιακά πιάτα, αρχίζοντας βέβαια απο το
κλασσικο Pad Thai και τελειώνοντας με το Τom Kha Kai . Οτι φτιάχναμε το δοκιμάζαμε. Σε άλλα ειχαμε επιτυχίες σε άλλα αποτυχίες. Σε γενικές Γραμμές ομως τα πήγαμε καλά. Επειτα ακολούθησε η δοκιμή διαφόρων φρούτων ( ραμπουτάν, Green Mango ). Τελειώσαμε περίπου
στις τρείς και αφού παραλάβαμε τις βεβαιώσεις μας και τα μαχαίρια μας, επιστρέψαμε στο ξενοδοχείογύρω στις 4. Ενα γρήγορο μπάνιο γιατι στις 5 θα ερχόταν το αυτοκίνητο για να μας μεταφέρει στο Phuket Fantasea, οπως και εγινε.
Ο κόσμος πολύς. Ειχαμε εισητήρια για την δεύτερη παράσταση. Αφού κάναμε την βόλτα μας στον χώρο, φάγαμε στο εστιατόριο, εναν τεράστο χώρο οπου μπορεί να φιλοξενήσει για φαγητό πάνω απο 2000 άτομα, και περιμέναμε την ωρα εναρξης.
Κατα την διάρκεια της εισόδου, αφήσαμε κινητά και βιντεοκάμερα γιατι απαγορεύεται. Ειναι γεγονός
οτι ο χώρος ειναι τεράστιος με καλό κλιματισμό. Το θέαμα διαρκεί περίπου 80 λεπτά, με αναδρομή στην ιστορία της Ταυλάνδης αλλα και μια μάχη καλού εναντίον κακού , με τελικό νικητή τον Kamala (Ελέφαντας). Θεωρώ οτι ειναι ιδανικό πάρκο αναψυχής για παιδιά.
Αργά το βράδι επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο, ηπιαμε δύο τρία ποτά στο μπάρ με θέα την φωτεισμένη
Karon , και κάναμε σχέδια για την επόμενη μερά. Το πρόγραμμα ειχε James Bond island.
 

Attachments

AMAGINI

Member
Μηνύματα
52
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
H Τρίτη ημέρα στο νησί ειχε στο πρόγραμμα,Phang Nga Bay tour & James Bond Island. Νωρίς το πρωί
φτασαμε στο Αο Poh και επιβιβαστήκαμε στο πλοιάριο. Ο καιρός ήταν θαυμάσιος, οπως ηταν τελικά ολες τις ημέρες που μείναμε στο νησί. Εκτός απο δύο βράδια με εντονη αλλα σύντομη βροχή. Η ζέστη ομως και η υψηλή υγρασία δυσκολεύουν λίγο την κατάσταση, ειδικά τις μεσημεριανές ώρες.
To προγραμμα περιελάμβανε βόλτα με κανό σε σπηλιές στο Panak island, και επίσης βόλτα με κανό
στο Hong island και μπάνιο σε ενα νησάκι το Naka island. Ομορφη εμπειρία και αρκετα δροσιστική
Προς το μεσημέρι και αφού φάγαμε επάνω στο πλοιάριο φτάσαμε στο James Bond island.
Το πλοιάριο αραξε λίγο εξω απο το νησί και
με Longtail μεταφερθήκαμε εκεί. Δεκάδες μαγαζάκια με αναμνηστικά αλλά πολύ ακριβότερα απο
οπουδήποτε αλλού. Καλό θα ειναι να μην αγοράσετε τίποτα απο εκεί. Ετσι και αλλιώς τα ιδια
ακριβώς πράγματα τα βρίσκεται παντού στο Phuket σε πολύ χαμηλότερες τιμές. . Για να φτάσουμε να εχουμε οπτική επαφήμε τον βράχο, πέρασε αρκετή ωρα απο τον κόσμο. Οταν τελικά φτάσαμε πήραμε σειρά για να βγάλουμε μερικές φωτογραφίες. Ο κακός χαμός. Προσπαθείς να βρείς ενα μικρό κενό για να χωθείς και να βγάλεις φωτό. Ειχε ομως και την πλάκα του. Χρειάζεται προσπάθεια για να μην τραβήξεις ξένους. Η ωρα πέρασε ευχάριστα και ξανά στο πλοιάριο για την επιστροφή. Για εμένα ηταν
οι ωραιότερες δύο ώρες της ημέρας. Υπέροχη μουσική απο το πλήρωμα και χορός επάνω στο πλοιάριο , με φόντο την γαλαζοπράσινη θάλασσα και ενα καταπληκτικό ηλιοβασίλεμα. Στιγμές χαλάρωσης και κεφιού, παρέα με δεκάδες ανθρώπους απο ολες τις φυλές του κόσμου.
Περίπου στις 7.30 φτάσαμε στο ξενοδοχείο . Αργά το βραδάκι πήραμε Tuk Tuk και πήγαμε στο οπως
αποδείχθηκε στέκι μας στην Karon, στο Hakan's Bar & restaurant. Και πώς να μην γίνει στέκι, οταν το φαγητό ηταν υπέροχο και οι τιμές πολύ οικονομικές. Αλλη μια ημέρα φτάνει στο τέλος της. Για την επόμενη το πρόγραμμα ειχε Phi Phi
 

Attachments

AMAGINI

Member
Μηνύματα
52
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
Τέταρτη μερα και για σήμερα ειχαμε κανονίσει εκδρομη στα ΡΗΙ-ΡΗΙ.
Ευτυχώς που τα ξενοδοχεία ξεκινουν το πρωινό απο πολύ νωρίς, γιατι διαφορετικά δεν θα το προλαβαίναμε. Το βανάκι ήρθε κατα τις 07.00 και μετα απο μία περίπου ωρα, βρεθήκαμε στο
λιμάνι Rassada. Λόγω προβλήματος στην μέση μου, δεν μπορούσαμε να πάμε με τα ταχύπλοα και ετσι
ειχαμε κανονίσει με Cruise Boat. Κόσμος πολύς οπως επίσης και πολλά καραβάκια ετοιμα να αποπλεύσουν. Ειχαμε φροντίσει να εχουμε εισητήριο για το επάνω μέρος του πλοίου, σε κλειστό
κλιματιζόμενο χώρο. Στην τιμή συμπεριλαμβάνοντο καφές και νερό. Το μονο πρόβλημα ηταν οτι
ο χώρος ηταν χαμηλοτάβανος και με το υψος που εχω , 1.96, ηταν δύσκολο να σηκωθώ. Ευτυχώς
που δεν ανοιξα καμμία τρύπα στην οροφή!!!

Μετα απο περίπου δύο ώρες,φτάσαμε στην ΜΑΥΑ ΒΑΥ, την οποία ειδαμε απο την εισοδο του κόλπου,
διότι το πρόγραμμα αυτο δεν συμπεριελάμβανε απόβαση. Ο καιρός ηταν θαυμάσιος, η ζέστη στο φουλ,
και η θάλασσα γαλήνια. Από οσο μπορούσαμε να δούμε ολη η παραλία ηταν γεμάτη απο σκάφη και ο κόσμος επάνω στην παραλία , εκατοντάδες. Τελικά δεν ειμαι σίγουρος εαν θα ηθελα να κατέβω. Κάπως αλλιώς θα ηθελα να βιώσω αυτο το τοπίο.

Συνεχίσαμε την πορεία μας στο Loh Samah Bay & στην σπηλια των Viking. Στην περιοχή υπήρχαν
εκατοντάδες σκάφη, μικρά και μεγάλα. Τοση κίνηση ουτε στην Κηφισίας σε ωρα αιχμής. Τα τοπία ομως ηταν φανταστικά και ο χρωματισμός των νερών απίθανος. Φτάσαμε στο Phi Phi Don, οπου
περπατήσαμε στα στενά δρομάκια αγοράζοντας μερικά σουβενιέρ και δροσιστικούς χυμούς, φάγαμε
στο Phi Phi Hotel και αράξαμε στην παραλία χαζεύοντας ολο αυτο το πολύχρωμο πλήθος αλλα΄και τον χορό που εκαναν τα δεκάδες Long Tail Boats, που λυκνίζονταν στην παραλία, το ενα δίπλα στο άλλο, με τα πολύχρωμα φουλάρια και τα λουλούδια.

Για την συνέχεια βουτιές στην Coral Bay και περίπου στις 16.30 αναχώρηση για την επιστροφη στο
Phuket. Μολις κατεβήκαμε απο το σκάφος, μας περίμεναν φωτογραφίες μας μέσα σε πιατάκια ( πολύ ομορφες ), με κόστος 2 Ευρώ το ενα. Δεν το ειχαμε καταλάβει, αλλά ειχαν τραβήξει ολους φωτογραφίες κατα την επιβίβαση.

Φτάσαμε στο ξενοδοχείο περίπου μετα απο δύο ωρες, γεμάτοι εικόνες και ομορφες στιγμές.
Λίγη ξεκούραση και δρόμο για τo Jungceylon στην Patong για shopping therapy.

H επόμενη ημέρα, ηταν αφιερωμένη σε βόλτες αλλά και φαγητό στα floating restaurants , στην ανατολική πλευρά του νησιού. Πραγματικά ωραία εμπειρία
 

Attachments

Mariadimitris!

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα και συγνώμη εαν μπαίνω σε συζήτηση για να ρωτήσω κ γω κάτι δικό μου γιατι δεν ξέρω που να φτιάξω θέμα δικό μου ειναι το μόνο που βλέπω να ταιριάζει!! Παντρευτουμε 16 Αυγούστου και 18 λέμε να πάμε το γαμήλιο ταξίδι ... Εξωτικούς προορισμούς. Να εχει καλοκαίρι θελω κ εκεί και κάνουμε μπάνιο αλλα να δοκιμάσουμε διαφορετικά πράγματα δηλαδη( φαγητο- ποτά- φύση- τελειες παραλίες- γενικά εξωτικά Μεροι ... Εαν μπορείτε να μου προτηνετε και τι μπορούμε να δούμε !! Ευχαριστώ !
 

AMAGINI

Member
Μηνύματα
52
Likes
179
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΛΔΙΒΕΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΘΙΒΕΤ
Καλησπέρα και συγνώμη εαν μπαίνω σε συζήτηση για να ρωτήσω κ γω κάτι δικό μου γιατι δεν ξέρω που να φτιάξω θέμα δικό μου ειναι το μόνο που βλέπω να ταιριάζει!! Παντρευτουμε 16 Αυγούστου και 18 λέμε να πάμε το γαμήλιο ταξίδι ... Εξωτικούς προορισμούς. Να εχει καλοκαίρι θελω κ εκεί και κάνουμε μπάνιο αλλα να δοκιμάσουμε διαφορετικά πράγματα δηλαδη( φαγητο- ποτά- φύση- τελειες παραλίες- γενικά εξωτικά Μεροι ... Εαν μπορείτε να μου προτηνετε και τι μπορούμε να δούμε !! Ευχαριστώ !
Καλημέρα Μαρία. Κατ΄αρχην να σου ευχηθώ η ωρα η καλή !!
Οσον αφορά για εξωτικούς προορισμούς , μπορείς να ανατρέξεις σε δεκάδες ιστορίες που υπάρχουν μέσα σε αυτο το σάιτ και να πάρεις οσες πληροφορίες χρειάζεσαι. Οπως μπήκες στο δικό μου θέμα, ετσι μπορείς να μπείς σε οποιοδήποτε και να βρεις οτι χρειάζεσαι. Χρόνο να εχεις . Και πάλι η ωρα η καλή και καλά ταξίδια !!
 

Mariadimitris!

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Ευχαριστώ παρά πολυ θα κοιτάξω εκεί που γράφει για μπανγκονκ που κοίταξα που και Αύγουστο εκεί πέρα κανει ζέστη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom