Που τρώνε οι ντόπιοι στην Κρήτη!

tina_dalla

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους! Εν όψη του ταξιδιού μας στην Κρήτη και συγκεκριμένα στα Χανιά τον Αύγουστο αποφάσισα να ανοίξω νέο θέμα για το κρητικό φαγητό! Το παραδοσιακό κρητικό φαγητό όμως! Τέλειες οι παραλίες, τέλεια τα αξιοθέατα αλλά που τρώνε οι ντόπιοι στην κρήτη? Στα ορεινά φαντάζομαι κατά το πλείστον! Ψάχνω είτε εστιατόρια είτε μεζεδοπωλεία είτε καφενεία να φάμε καλά και παραδοσιακά! Ολες οι προτάσεις ευπρόσδεκτες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.606
Likes
12.424
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα σε όλους! Εν όψη του ταξιδιού μας στην Κρήτη και συγκεκριμένα στα Χανιά τον Αύγουστο αποφάσισα να ανοίξω νέο θέμα για το κρητικό φαγητό! Το παραδοσιακό κρητικό φαγητό όμως! Τέλειες οι παραλίες, τέλεια τα αξιοθέατα αλλά που τρώνε οι ντόπιοι στην κρήτη? Στα ορεινά φαντάζομαι κατά το πλείστον! Ψάχνω είτε εστιατόρια είτε μεζεδοπωλεία είτε καφενεία να φάμε καλά και παραδοσιακά! Ολες οι προτάσεις ευπρόσδεκτες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Καλησπέρα.
Υπάρχει αυτό το θέμαhttps://www.travelstories.gr/community/threads/Χανιά-προτάσεις-για-καλό-φαγητό.8721/
https://www.travelstories.gr/community/threads/Χανιά-προτάσεις-για-καλό-φαγητό.8721/
πιστεύω ότι αν το διαβάσεις θα βρεις πολλές πληροφορίες.
 

tina_dalla

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ευχαριστώ πολυ! Πραγματικά είναι τόσες πολλές οι δημοσιευσεις που δε το είδα νωρίτερα!! Ελπίζω πως όλα ισχύουν γιατί ξεκινάνε οι αναρτησεις από αρκετά χρόνια πριν πάνω στο θεμσ
 
Μηνύματα
50
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτία!
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Καλησπερα μολις γυρισα απο κρητη για καλο φαγητο να πατε αρμενους ρεθυμνου στον αλεκο και πιο διπλα στην ταβερνα castello στο χωριο Κάστελο . πολυ καλο φαι
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Καλησπέρα σε όλους! Εν όψη του ταξιδιού μας στην Κρήτη και συγκεκριμένα στα Χανιά τον Αύγουστο αποφάσισα να ανοίξω νέο θέμα για το κρητικό φαγητό! Το παραδοσιακό κρητικό φαγητό όμως! Τέλειες οι παραλίες, τέλεια τα αξιοθέατα αλλά που τρώνε οι ντόπιοι στην κρήτη? Στα ορεινά φαντάζομαι κατά το πλείστον! Ψάχνω είτε εστιατόρια είτε μεζεδοπωλεία είτε καφενεία να φάμε καλά και παραδοσιακά! Ολες οι προτάσεις ευπρόσδεκτες. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Μόλις είδα την δημοσίευση αλλά δεν μας διευκρινίζεις για ποιό μέρος ακριβώς ενδιαφέρεσαι.Εγώ απο Κρήτη είμαι και μπορώ να σου προτείνω τα καλύτερα αλλα επεισή η Κρήτη είναι μεγάάάάλη πρέπει να μας πείς πιό συγκεκριμένα!!!
 

MarSim

Member
Μηνύματα
163
Likes
142
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Νεα Υόρκη,Περού
Μόλις είδα την δημοσίευση αλλά δεν μας διευκρινίζεις για ποιό μέρος ακριβώς ενδιαφέρεσαι.Εγώ απο Κρήτη είμαι και μπορώ να σου προτείνω τα καλύτερα αλλα επεισή η Κρήτη είναι μεγάάάάλη πρέπει να μας πείς πιό συγκεκριμένα!!!
Ααααα συγγνώμη..Τώρα πρόσεξα που έγραψες για τα Χανιά..Διάβασα εκτεταμένη και δεν το κατάλαβα...Για Χανια το καλύτερο φαγητό
Μόλις είδα την δημοσίευση αλλά δεν μας διευκρινίζεις για ποιό μέρος ακριβώς ενδιαφέρεσαι.Εγώ απο Κρήτη είμαι και μπορώ να σου προτείνω τα καλύτερα αλλα επεισή η Κρήτη είναι μεγάάάάλη πρέπει να μας πείς πιό συγκεκριμένα!!!
Χίλια συγγνώμη.Μόλις πρόσεξα για τα Χανιά..Εκτεταμένη βλέπετε..Με τόσα που διαβάζω συνέχεια έχω ζαλιστεί..Λοιπόν,στα Χανιά τα αγαπημένα το καλύτερο φαγητό το κάνει ο Κάβουρας στο παλιό λιμάνι αλλά και όπου αλλού έχω φάει είναι μια χαρά.Στα άλλα δεν θυμάμαι ονόματα αλλα εννοείται οτι το μυστικό για καλό φαγητό είναι να αποφεύγετε όπου έχει πολλούς τουρίστες.Γενικά όμως εκεί στο παλιό λιμάνι το φαγητό είναι καλό.Εκτός Χανιά το φαγητο είναι φούλ τουριστικό π.χ. Πλατανιά,Αγ.Μαρίνα..Προς τα κεί δηλαδή,είναι σχεδόν χάλια.Μέχρι και το σουβλάκι τους.Εμείς τουλάχιστον μόνο μέσα στα Χανιά ευχαριστιόμαστε φαγητό..Και οπωσδήποτε θα ζητήσετε για επιδόρπιο την παραδοσιακή σφακιανή πίτα!!!!
 

Despinadmk

Member
Μηνύματα
289
Likes
1.123
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα... <3
Οι Κρητικοί η αλήθεια είναι ότι για καλό παραδοσιακό φαγητό ως επί το πλείστον παίρνουν τα βουνά...Πιστεύω όμως, αν και πολύ τουριστικό το νησί δεν υπάρχουν πολλές παγίδες ταβερνών με κακό φαγητό. Υπάρχουν βέβαια πολλά μαγαζιά με μέτριο φαγητό. Πες μας προς τα που θα κινηθείς, για να κάνουμε τις προτάσεις μας.
 

pmaria

Member
Μηνύματα
90
Likes
44
αν θελετε να παρετε τα βουνα για φαγητο, πανω απο το Θερισο, το επομενο χωριο ειναι η Ζουρβα. Εκει ηταν (ελπιζω και τωρα μετα απο αρκετα χρονια) η ταβερνα της Αιμιλιας. Μαγειρευτο σουπερ!
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.737
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
στα χανια τρωμε ψαρι στου Ξυλουρη στο λιμανι που το λεει Νεωρια, και στο λιμανακι της Αγιας Κυριακης στη χαλεπα και στο Ακρογιαλι στα Ταμπακαρια
για τα υπολοιπα στο Χρυσόστομο, Σαλις, Αροσμαρι, κουζινα ΕΠΕ ,64 μεζεδοσχολειο, μεσογειακο,
για πολυ γκουρμε στο Μονες και Σερενισσιμα ..
αυτα..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.384
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom