Προγραμματα EVS

knife

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα και απο εδω.
Ειδα οτι δεν υπαρχει θεμα για τα ευρωπαικα προγραμματα EVS.
Εχω ψαξει αρκετα με ποιον τροπο μπορω να κανω καποιους μηνες εθελοντικη εργασια στο εξωτερικο.
Ο πιο δημοφιλης τροπος ειναι με τα προγραμματα της ELIX.
Μονο που ειναι καπως ακριβη αυτη η λυση.
Κοστος μεταφορικων/κοστος συμμετοχης και πολλα αλλα...

Τα προγραμματα EVS ειναι η πιο οικονομικη λυση (απο οτι εχω βρει μεχρι τωρα)
Μονο που δεν μπορω να καταλαβω καλα την διαδικασια αιτησης σε αυτα τα προγραμματα.
διαβαζω οτι πρεπει να ερθεις σε επικοινωνια με καποια Μ.Κ.Ο ελληνικη.
Με ποια Μ.Κ.Ο ομως?Οποιαδηποτε Μ.Κ.Ο?Η καποια που ειναι ενταγμενη σε τετοιου ειδους προγραμματα?Επισης ολα τα προγραμματα EVS δεχονται ελληνες εθελοντες η πρεπει να βρω επιλεγμενα προγραμματα?

Εχω πολλες αποριες ακομα αλλα ελπιζω να αρχισουν να μπαινουν σε ταξη σιγα σιγα και να καταφερω συντομα να φυγω στο εξωτερικο ως εθελοντης.
Αν εχει καποιος εμπειρια απο ευρωπαικα προγραμματα εθελοντισμου παρακαλω τα φωτα του...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Από τις οργανώσεις που θα βρεις στη λίστα, σου κάνουν όσες είναι sending organizations, δηλαδή όσες έχουν το γράμμα "S" ως type, αφού βέβαια επιλέξεις την Ελλάδα ως χώρα αποστολής.
http://ec.europa.eu/youth/evs/aod/hei_en.cfm
 

knife

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Τωρα αρχιζω και καταλαβαινω τι σημαινουν τα συμβολα S-H και λοιπα...Οταν λες οτι μου κανουν οσες ειναι S εννοεις τις οργανωσεις που πρεπει να απευθυνθω?
Σε οποια οργανωση θελω εγω πηγαινω,και μπορω να παω σε οποιοδηποτε προγραμμα απο τη λιστα που εχει host?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.513
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για να πας σε ένα πρόγραμμα στοε ξωτερικό, χρειάζεσαι μια οργάνωση αποστολής (sending organization = S) από την Ελλάδα. Βρίσκεις ποια σε βολεύει (βασικά λόγω τοποθεσίας) και πηγαίνεις στα γραφεία τους. Εκεί θα σουδ είξουν τη βάση δεδομένων που έχουν όλες οι οργανώσεις για όλα τα προγράμματα EVS στα οποία μπορείς να πας. Διαλέγεις αυτά που σε ενδιαφέρουν και στέλνεις την αίτησή σου, μέσω της οργάνωσης αποστολής (της ελληνικής δηλαδή) στην οργάνωση υποδοχής (hosting organization = H). Πήγαινε στην πιο κοντινή σου S και θα σε καθοδηγήσουν αυτοί, εύκολη διαδικασία είναι.
 

knife

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Ευχαριστω για την βοηθεια...Ελπιζω σε λιγους μηνες να εχω μια καλη ιστορια να διηγηθω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom