Προς την Πολη

Buenosmitsos

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Kωνσταντινουπολη
Καλησπερα παιδια.

Θα φυγω σε 20 μερες για Τουρκια, Κωνσταντινουπολη, με το αυτοκινητο μου και θα ηθελα να ξεκαθαρισω καποια πραγματα.

1) Το ροζ διπλωμα ειναι αρκετο ή χρειαζεται και της ΕΛΠΑ οπως διαβασα στο forum. Αν δεν χρειαζεται αλλο διπλωμα θα πρεπει να παω αυτο που εχω για μεταφραση στα αγγλικα στο ΚΕΠ;
2) Αν ειναι απαραιτητο το διπλωμα της ΕΛΠΑ τοτε αν βγαλω το καινουργιο διπλωμα, που μοιαζει με πιστωτικη καρτα, μπορω να αποφυγω το διπλωμα της Ελπα.
3) Περα απο το διπλωμα, την μεταφραση του και την πρασινη καρτα χρειαζεται να κανω κατι αλλο; το αμαξι ειναι στο ονομα μου.

Ευχαριστω εκ των προτερων.;)
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.598
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Στα σύνορα θα σου ζητήσουν 1) Διαβατήριο ή ταυτότητα 2) Άδεια του αυτοκινήτου 3) Πράσινη κάρτα. Σε τυχόν έλεγχο μέσα από τροχαία : τα παραπάνω συν 4) Δίπλωμα οδήγησης - αρκεί το ροζ το παλιό ή το νέο (κάρτα) δεν χρειάζεται της Ε.Λ.Π.Α.
 

Buenosmitsos

Member
Μηνύματα
11
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Kωνσταντινουπολη
McElk
McElk
McElk
McElk, Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση, απλη και κατανοητη απαντηση.

Κατι τελευταιο:

Η αδεια του αυτοκινητου χρειαζεται να ειναι και μεταφρασμενη;

Ευχαριστω και παλι.
 

swift96gr

Member
Μηνύματα
188
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Ότι κάτσει
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη (ξανά)
Έχω οδηγησει σε πολλές χώρες του εξωτερικού (ακόμα και δεξιοτίμονο) αλλα μακραν στην Κωνσταντινουπολη είναι οι χειρότεροι οδηγοι. Τα ματια σου 14 και μην θεωρεις τιποτα δεδομένο. Δεν ισχυουν προτεραιοτητες και τετοια. ;)
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.598
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Δεν χρειάζεται μετάφραση της άδειας. Τα στοιχεία που τους ενδιαφέρουν (μάρκα και αριθμός κυκλοφορίας) είναι ήδη με Λατινικά στοιχεία. Παλιά ίσχυε αυτό που λες με τα λεγόμενα "τρίπτυχα" αλλά τώρα η διαδικασία έχει απλοποιηθεί. Ενημερώσου και από το θέμα : Οδικώς στην Τουρκία με ι.χ. !!! τί ισχύει με τα διόδια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.038
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom