Τατζικιστάν Προς τον κ. Υπουργο Εξωτερικων του Τατζικισταν

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
εμμ... δεν έχει και τίποτε άλλο... (αα.. και μαριχουάνα απο Αφγανιστάν μεριά εισαγωγές-εξαγωγές ΑΕ).
Πάντως σοβαρά, η περιοχή έχει τρομερό ενδιαφέρον και η διέλευση των Παμίρ θεωρείται must για τους ταξιδιωτες ολου του κόσμου.
We already now that dear! Εδώ πήγαμε αλλού κι αλλού τα Pamirs θα μας γλυτώσουν;
 
  • Like
Reactions: GTS

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
Σου έστειλα ήδη πρόγραμμα. Παρε άδεια και ξεκίνα....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.962
Likes
9.344
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Καλύτερα να πας Νότια Αμερική.
Μάλλον θα αστειεύεσαι...και να αφήσει το υπέρλαμπρο Τατζικιστάν (σωστά το γράφω?)
Παίζει να είσαι το μοναδικό άτομο που έχω ακούσει να θέλει να πάει Τατζικιστάν!!!!
Αδιάβαστη! Ξέρω άλλους 52 που στο άκουσμα και μόνο του ονόματος της χώρας δήλωσαν οτι θέλουν να πάνε, όλοι κατοικούν σε συγκεκριμένο ίδρυμα του νησιού μου, κάποιοι μεταφερόμενοι από συγγενές ίδρυμα του Δαφνίου.
Γιαννουλα, εσύ μη κοιτάς Τατζικιστάν και λοιπά -σταν, γιατί 1ον δεν εχουν παραλίες και 2ον θα σε ξεμαλλιάσει η go to ως τιμωρία για εσχάτη προδοσία.
Μπα, η giannoula κάνει τη δουλειά της απλά ως διπλή πράκτωρ και σημειώνει ονόματα...είναι φίλοι σας οι παραλιολόγοι! (giannoula το γουρούνι ξανακύλησε..)
η διέλευση των Παμίρ θεωρείται must για τους ταξιδιωτες ολου του κόσμου
Το υπογράφω. Εγώ ήμουν έτοιμη να διελεύσω αλλά έμαθα ότι πάσχω από χονδροπάθεια και πρέπει να κάνω μπάνια :D

Dimkyr προβλέπω αυτό το ταξίδι να έχει αλαλούμ, τουρλουμπούκι, ταλαιπωρία, φίδια, ξεπάτωμα, δηλαδή όσα τραβάει η όρεξή σου για να περάσεις τέλεια :haha:
Κι εμείς όταν διαβάζουμε dimkyr :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Τελικά, λύση βρέθηκε; (Για κάποιον άλλο που ενδιαφέρεται να μπει στο Τατζικιστάν από σημείο εισόδου διαφορετικό από το αεροδρόμιο της Dushanbe...)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.294
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μπαγκλαντες
taver , λυση όσο αφορά την βίζα στο αεροδρόμιο, όχι, δεν ευδοκίμησε και ρίσκα να επιστρεψω με το ιδιο αεροπλάνο ή πολύ χειρότερα να μου απαγορευτεί η επιβιβαση δεν παίρνω.
Αλλά κανόνισε καλοσυνάτο μέλος του φόρουμ να μεσολαβήσει για την αποστολή των σχετικών (διαβατηριών κλπ) στην Ελβετία , ώστε να την έχω απο πριν. Το travel stories απέδειξε για μιά ακόμη φορά την αξία της υπαρξής του αλλά και την αλληλεγγύη των μελών του
Και αυτό προτείνω σε όποιον θέλει να πάει: βίζα απο πριν σε μια απο τις οποιασδήποτε πρεσβείες ή προξενεία που διατηρεί η χώρα (Ιταλία, Ελβετία, Γερμανια, Αυστρια, Αγγλία κλπ εκτός απο Ρωσία που μέχρι πρόσφατα δεν εβγαζε).
Η πιο φιλική Πρεσβεία είναι αυτή της Ελβετίας. Φυσικά δεχονται και με το ταχυδρομείο αιτήσεις αρκεί να εχεις κανονίσει κούριερ να πάει να την παραλάβει.

Τώρα όσον αφορά την βίζα επι τόπου υποτίθεται ότι αυτό μπορεί να γίνει αν 1ον Η χώρα σου ΔΕΝ διαθετει Πρεσβεία ή προξενείο
2ον Για τουριστική βίζα -μάλλον, χωρίς να ειναι απαραίτητο- διαθετεις απο πριν LOI και 3ον Αν δεν διαθέτεις τότε θα σου βγάλουν αντί για τουριστική βίζα prive αλλά αυτό απαιτεί εγγραφή σε OVIR (ακριβό).
Ολα τα παραπάνω βέβαια προυποθέτουν την υπαρξη υπαλλήλου στο αεροδρομιο (κάτι που δεν είναι σιγουρο) και φυσικά να σε αφήσει η αεροπορική να επιβιβαστείς χωρίς βίζα. Οι ρωσικές εταιρείας ειδικά είναι πολύ αυστηρές στο θέμα.
Οποιος δεν εχει δρομολογήσει πάντως τώρα κοντά το ταξίδι, είναι τυχερός γιατί ήδη η χώρα προκύρηξε διαγωνισμό για διαδικασία ηλεκτρονικής βίζας ακόμα και στα χερσαία συνορα. Αλλά δεν ξέρω πότε θα τεθεί σε εφαρμογή (η λήξη διαγωνισμού ήταν στις 10 Ιουνία αν θυμάμαι καλά).
Τέλος για την ειδική άδεια για τα Παμίρ ΜΑΛΛΟΝ στο αεροδρόμιο δεν είναι ευκολο να σου την βγάλουν ή αν το κάνουν ενδεχομένως θα την πληρώσεις ακριβά (πάει πακέτο μαζί με τον υπάλληλο) αλλά εύκολα βγαίνει μαζί με την βίζα στις περισσότερες Πρεσβείες αλλά και στην Ντουσανμπε, αν βέβαια τα Παμιρ είναι ανοιχτα για τους τουριστες, περυσι ηταν σχεδόν ολο το καλοκαιρι κλειστά.
Αλλη λύση είναι να πας μέχρι Μπισκέκ (κιργιστάν) να μείνεις 1-2 ημέρες να βγάλεις β'ιζα και άδεια στην εκεί Πρεσβέια που βγαίνει αμέσως και να συνεχίσεις οδικώς ή αερπορικώς.
Ελπίζω να σε κάλυψα.

Και ερχομαι στην go2dbeach.
Δεν φτάνει που διαφθείρεις αθώα κορίτσια με τυπικό παράδειγμα την Γιαννούλα, αλλά έχεις και χονδροπάθεια!
Μάλλον αυτό εξηγεί την εμμονή με μπάνια, θάλασσες και τα συναφή: είναι ιατρικοί οι λόγοι.
Αρα σε συγχωρώ. Και εχω να σου πω μόνο ένα: Καροτέν και αντιηλιακά τα γράφουμε κανονικά.

ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟ ΚΟΠΕΡΤΟΝ! ΒΓΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΑΝΤΑΡΤΙΚΟ , ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΑ ΒΟΥΝΑ!!!!
ΔΕΝ ΘΑ ΜΑΥΡΙΣΟΥΜΕ ΠΟΤΕ Κ@#$*@#Α ΚΑΡΟΤΙΝΗ!
 

giannoula

Member
Μηνύματα
1.299
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Μπα, η giannoula κάνει τη δουλειά της απλά ως διπλή πράκτωρ και σημειώνει ονόματα...είναι φίλοι σας οι παραλιολόγοι! (giannoula το γουρούνι ξανακύλησε..)

Δυστυχώς η κατάσταση του γουρουνιού είναι μη αναστρέψιμη!!! Πάντως σύμφωνα με στατιστικές και μελέτες βλέπω ότι όλο και περισσότεροι στο forum στρέφονται προς παραλίες και κοκοφοίνικες οπότε δε χρειάζεται να ανησυχούμε για τίποτα go2dbeach!!!


Και έρχομαι στην go2dbeach.
Δεν φτάνει που διαφθείρεις αθώα κορίτσια με τυπικό παράδειγμα την Γιαννούλα, αλλά έχεις και χονδροπάθεια!

Mπααααα διεφθαρμένη ήμουν ήδη από παλιά!!!! Δυστυχώς τον τελευταίο καιρό λόγω κρίσης μπαίνω στα δικά σου πρότυπα!! (βλέπε Μαρόκο, Ινδία κλπ).... Αίσχος για τον εαυτό μου και ζητώ ταπεινά συγνώμη από τη go2dbeach... Θα προσπαθήσω να επανορθώσω αλλά δε μου κάθετε γ#@*το..
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Υστερα από όλα αυτά που μας έγιναν γνωστά για το χαρτοβασίλειο των Τατάρων από την εξαιρετικά ταλαντούχα συγγραφέα dim kyr, το ελληνικό δημόσιο μοιάζει με όαση στους αμμόλοφους του Μαρόκου.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Μακάρι να καταφέρεις να πας γιατί μόνο και μόνο από όσα πέρασες ήδη, φαντάζομαι τι έχεις να μας διηγηθείς από εκεί....τι περιπέτειες σας περιμένουν, έτσι και πάτε.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.626
Likes
50.306
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπα.... το πρόβλημα δεν είναι τα αεροπορικά. Τα έχω ήδη βγάλει (μόνο το πήγαινε, το έλα ακόμα το μελετώ). Το ΜΕΓΑΛΟ θέμα είναι η βίζα. Αλλά το παλεύω.
Kι εγώ το απέρριψα γιατί εκτός από την τραγική διαδικασία βίζας που ζαλίστηκα, θέλουν και "δύο με δυόμιση σελίδες" στο διαβατήριο για τη βίζα συν τις άδειες οι λεβέντες. Είπαμε, έχουμε κίνητρο αλλά όχι και ΤΟΣΗ καούρα. Πήγα στο Παλάου, καλά ήταν.
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.559
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
τι καλα που ξεθαφτηκε το τοπικ. τι φανταστικα που γραφεις ρε παιδι μου!
 

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
τι καλα που ξεθαφτηκε το τοπικ. τι φανταστικα που γραφεις ρε παιδι μου!
το φανταστικα το κραταμε εμεις οι ενθερμοι φαν της :clap::clap:

το γραφει να της το θυμιζουμε πιο συχνα..ετοιμοι για απεργιες και πορειες διαρκειας ειμαστε :icon_evil::icon_evil::icon_evil:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom