Μήλος Σύρος Προτάσεις για Σύρο & Μήλο

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Καλησπέρα, σκεφτόμαστε να πάμε οικογενειακώς Σύρο ή Μήλο φέτος το καλοκαίρι για περίπου 7 μέρες. Από ότι έχω διαπιστώσει έπειτα από σχετικές αναζητήσεις, η Μήλος είναι πολύ ακριβότερη τόσο σε θέμα ακτοπλοϊκών όσο και σε ξενοδοχείων. Από θέμα παραλιών, η Μήλος από ότι έχω δει έχει πρόσβαση σε αρκετές μόνο με καραβάκι, ενώ η Σύρος έχει τις κλασσικές παραλίες με την άμμο που είναι απόλυτα προσβάσιμες. Ωστόσο, δεν έχουμε κλείσει κάτι ακόμα. Θα ήθελα να μου προτείνετε μέρη που αξίζει να κλείσουμε διαμονή καθώς και ποιο από τα δύο εσείς προτείνετε. Να σημειώσω ότι υπάρχει αυτοκίνητο και ότι σκοπεύουμε να κλείσουμε διαμονή 1 εβδομάδα, λογικά την 1η του Αυγούστου προκειμένου να συμβαδίζει με άδειες κλπ. Ευχαριστώ!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα
Από θέμα παραλιών, η Μήλος από ότι έχω δει έχει πρόσβαση σε αρκετές μόνο με καραβάκι, ενώ η Σύρος έχει τις κλασσικές παραλίες με την άμμο που είναι απόλυτα προσβάσιμες.
Όχι απαραίτητα, ειδικά αν υπάρχει αμάξι κάνεις τη βόλτα με το καραβάκι μια μόνο ημέρα, στις υπόλοιπες υπάρχει κανονικά πρόσβαση. Σε ότι αφορά τις παραλίες το νησί δε παίζεται.
Στη Σύρο πάλι είναι ακριβώς όπως το λες, απόλυτα προσβάσιμες.

Εφόσον έχεις αυτοκίνητο λύνεις πολλά από τα προβλήματα αναζητώντας διαμονή εκτός πόλεων.
Προσωπικά η Σύρος μου φάνηκε αρκετά οικονομική, ίσως από τα οικονομικότερα νησιά των Κυκλάδων, οπότε έχει λογική το σκεπτικό σου.
 

naypigos

Member
Μηνύματα
196
Likes
802
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Κρουαζιέρα Ανταρκτική
Καλησπέρα, σκεφτόμαστε να πάμε οικογενειακώς Σύρο ή Μήλο φέτος το καλοκαίρι για περίπου 7 μέρες. Από ότι έχω διαπιστώσει έπειτα από σχετικές αναζητήσεις, η Μήλος είναι πολύ ακριβότερη τόσο σε θέμα ακτοπλοϊκών όσο και σε ξενοδοχείων. Από θέμα παραλιών, η Μήλος από ότι έχω δει έχει πρόσβαση σε αρκετές μόνο με καραβάκι, ενώ η Σύρος έχει τις κλασσικές παραλίες με την άμμο που είναι απόλυτα προσβάσιμες. Ωστόσο, δεν έχουμε κλείσει κάτι ακόμα. Θα ήθελα να μου προτείνετε μέρη που αξίζει να κλείσουμε διαμονή καθώς και ποιο από τα δύο εσείς προτείνετε. Να σημειώσω ότι υπάρχει αυτοκίνητο και ότι σκοπεύουμε να κλείσουμε διαμονή 1 εβδομάδα, λογικά την 1η του Αυγούστου προκειμένου να συμβαδίζει με άδειες κλπ. Ευχαριστώ!
Στην Μήλο είχα βρεθεί πρόπερσι με την κοπέλα μου! Πολύ όμορφο νησί όπως και εξαιρετικά ακριβό θα έλεγα, και από πλευράς ακτοπλοϊκών αλλά και από ξενοδοχείων - ζωής.
Αυτό που σου είπε ο @psilos3!! Μια μέρα καραβάκι και τις άλλες μέρες κανονικά με το αυτοκίνητο! Ωστόσο παραλίες όπως τσιγκράδο - παπάφραγκας που αξίζουν με τα χίλια μία βουτιά νομίζω θα είναι ταλαιπωρία με οικογένεια, όχι για το πως θα φτάσετε αλλά για την κατάβαση που απαιτείτε από το σημείο που θα αφήσεις το αυτοκίνητο μέχρι να φτάσεις στην ακτή
Οπότε θα έκλεινα προς Σύρο που είναι εξαιρετικό νησί και πιο κατάλληλη για οικογένεια
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Αχιβαδολιμνη, Προβατάς, Φυριπλακα, Αγία Κυριακή, Παλαιοχώρι νομίζω είναι αρκετές για να τις απόλαυση μια οικογένεια.

Μετά αν θέλετε μπορείτε να πάτε και μια βόλτα σε Κίμωλο.

Για ακτοπλοϊκά να περιμένετε να ανακοινώσει η Minoan τη σύνδεση της με τα πρωινά της Κρήτης. Συνήθως έχει Κυριακή Πέμπτη, με αναχώρηση από Πειραιά κοντά στις 10 το πρωί. Γύρω στα 35/40 ευρώ το εισιτήριο και κοντά στις 3 με 3μιση ώρες να φτάσετε.
 

panosil

Member
Μηνύματα
117
Likes
72
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο
Σας ευχαριστώ όλους, κάποια μέρη για να μείνει κανείς σε καθένα από τα δύο αυτά νησιά;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Σας ευχαριστώ όλους, κάποια μέρη για να μείνει κανείς σε καθένα από τα δύο αυτά νησιά;
Στη Σύρο θα έμενα στον οικισμό της Άνω Σύρου, ακριβώς πάνω από την Ερμούπολη δηλαδή, όπως και στη Μήλο προς τον οικισμό της Πλάκας. Σίγουρα όχι στον Αδάμαντα.
Δε ξέρω βέβαια τα γούστα σας, είστε και οικογένεια, ίσως θέλετε να μείνετε κάπου πιο κοντά στη θάλασσα με άμεση πρόσβαση, οποτε και στη Μήλο μια καλή λύση θα ήταν τα Πολώνια και στη Σύρο να κοιτάξετε προς Βάρη μεριά.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Διαφωνώ, ο Αδάμαντας είναι στη μέση είτε για βορρά αλλά κυρίως βολεύει για τις ανατολικές και νότιες παραλίες. Νομίζω πως στα Πολωνια θα είσαι κάπως αποκομμένος.
 
Μηνύματα
171
Likes
805
Η Μύλος έχει μέρη όπως το Σαρακήνικο και τη σπυλιά της Συκιάς που είναι ασύγκριτα και ο γύρος του νησιού με καραβάκι ήταν εξαιρετική εμπειρία. Δεν ξέρω αν έχεις μικρά παιδιά αλλά αν ναι σίγουρα θα το απολάμβαναν. Παρόλα αυτά αλλά είναι όντως αρκετά πιο ακριβή.

Σύρο πήγαμε πέρυσι αρχές Σεπτέμβρη και ξεπέρασε κατά πολύ τις προσδοκίες μου. Οι παραλίες ήταν απλές, ωραίες και καθαρές (highlight για μας ήταν η πεζοπορία στην παραλία του Αμερικάνου, όπου μπορείς να πας και με καραβάκι αν έχεις μιρκά παιδιά), η Ερμούπολη πολύ ωραία και η Άνω Σύρος μαγευτική. Επίσης φάγαμε πολύ καλά και αρκετά φτηνά. Μέναμε στην Ερμούπολη και κάθε μέρα πηγαίναμε σε διαφορετική παραλία με το αυτοκίνητο το οποίο βόλεψε πολύ.

Η ερώτηση είναι κατά πόσο σας η προτεραιότητά σας είναι να δείτε τέτοια μοναδικά τοπία ή αν θέλετε απλά να χαλαρώσετε και να απολαύσετε τη θάλασσα και ωραίες εικόενες. Αν ισχύει το δεύτερο, θεωρώ ότι η Σύρος θα σας το δώσει αυτό σε πολύ καλύτερη τιμή. Το ένα μειονέκτημα της Σύρου είναι ότι επειδή οι παραλίες είναι σχετικά μικρές, είναι δύσκολο να βρεις ξαπλώστρες/χώρο όταν έχει πολύ κόσμο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Νομίζω πως στα Πολωνια θα είσαι κάπως αποκομμένος.
Συμφωνώ, αλλά ο Αδάμαντας είναι λίγο «συγγνώμη που με είδατε» ,δε παύει όμως να ναι πολύ κεντρικά. Γι' αυτό και προτιμώ προς Πλάκα, εκτός αν θέλει κάποιος να βλέπει θάλασσα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.422
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Και τα δυο είναι πολύ αγαπημένα νησιά. Εμείς πέρσι μείναμε κοντά στην Ερμούπολη (5-7 λεπτά με το αμάξι) στην περιοχή του Αζόλιμνου, με θέα θάλασσα και κάναμε πολύ καλή επιλογή τελικά. Ειδικά για οικογένεια νομίζω ενδείκνυται. Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες για τις παραλίες, καλό είναι να είστε πολύ πρωί εκεί για να εξασφαλίσετε μια θέση στον …ίσκιο.
Και η Μήλος είναι πανέμορφη και πιο γραφική. Ίσως κι εδώ θα ήταν καλή μια λύση μπροστά σε θάλασσα. Τα Πολλώνεια είναι πιο μακριά και κατ’εμέ πολύ τουριστικά. Καλύτερα έξω από τον Αδάμαντα που θα είναι και πιο οικονομικά.
Το τουρ με βαρκάκι στις παραλίες αξίζει 100%
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.512
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom