Προτάσεις για τριήμερο καρναβαλιού (Αναχώρηση 24 - Επιστροφή 27 Φεβρουαρίου)

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Εγώ θα πρότεινα να ψάξετε για διαθεσιμότητα και τιμές σε καταλύματα στους 2-3 προορισμούς που πιθανότατα έχετε ξεχωρίσει και να κλείσετε... χθες... Είναι ήδη πολύ αργά
Το ξέρω ότι είναι ήδη πολύ αργά, απλά για προσωπικούς λόγους το αφήσαμε μέχρι τώρα.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
295
Likes
949
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ταξίδι-Όνειρο
Περού

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Σκύρος..όνειρο να βρεθώ εκεί μια αποκριά αν και δε νομίζω οτι πληροί τον όρο σας περί 4 ωρου
Απόκριες στη Σκύρο: Παραδοσιακό καρναβάλι με τον περίφημο «Χορό των γερόντων» [εικόνες] - iefimerida.gr
Ναι, είναι λίγο μακριά και θα δω μήπως βολεύει με τα καράβια από Κύμη. Αν και το σκέφτομαι και για καλοκαιρινές διακοπές, αλλά μάλλον το βλέπω για island hopping για φέτος
 

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ναι, την έχω και την Νάουσα στα υπόψη μου. Βασικά δεν ξέρω πώς είναι και η πόλη γιατί δεν έχω πάει ποτέ. Αλλά πιστεύω θα είναι ωραία. Αλλά πολλά θα εξαρτηθούν και από τον καιρό που θα έχει
Λοιπόν...η Ναουσάρα μας είναι μια μικρή και ήσυχη πόλη...εκτός από την περίοδο της Αποκριάς όταν και η πόλη ζωντανεύει.. εντάξει τα τελευταία χρόνια όχι όπως παλιά αλλά και πάλι.. Αν και δεν είναι και τόσο γραφική, καλά δεν είναι καθόλου γραφική, η φυσική της ομορφιά την κάνει έναν πολύ καλό χειμερινό, και όχι μόνο, προορισμό.
Εδώ θα έχεις την δυνατότητα να παρακολουθήσεις από κοντά ένα μοναδικό δρώμενο, τους Γενίτσαρους και τις Μπούλες το οποίο δεν υπάρχει πουθενά αλλού στην χώρα.. Λαμβάνει χώρα και τις δύο Κυριακές. Από το πρωί με το ντύσιμο του Γενίτσαρου ώς και το βραδάκι στα Αλώνια με το βγάλσιμο του Προσώπου είναι ένα δρώμενο το οποίο θα σε συγκινήσει (αν διαβάσεις την ιστορία του) και θα σε εντυπωσιάσει...
Το Σάββατο (του τριημέρου) όλη η πόλη είναι μια γιορτή. Από το πρωί μέχρι το άλλο πρωί θα χορτάσεις γλέντι, ποτό, φαγητό και χορό..παντού..
Την Πέμπτη πριν το τριήμερο (πωωωω τα έχω πάρει ανάποδα) είναι τα μασκέ πάρτι που διοργανώνουν τα μαγαζιά της πόλης και λίγο φαντάζουμε.. Παλιότερα κάθε μέρα ήταν Πέμπτη...δυστυχώς μας τελείωσε το παλιά..
Εκτός βέβαια από το καρναβάλι μπορείς να συνδιάσεις μια βόλτα για έναν καφέ στο χιονοδρομικό κέντρο 3-5 Πηγάδια είτε την Παρασκευή είτε την Καθαρά Δευτέρα... ή αν δεν θέλεις να τραβιέσαι μέχρι εκεί υπάρχει το άλσος του Αγίου Νικολάου με την υπέροχη φυσική ομορφιά ενώ θα μπορούσατε να επισκεφτείτε και κάποιο από τα οινοποιεία της περιοχής, είτε μεγάλο είτε πιο μικρό..
Αν περιμένετε παρελάσεις, χορεύτριες κτλ δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην πόλη...Και νομίζω πως και δεν χρειάζεται..
Έτσι πως τα γράφω στο τέλος θα καταλήξω να μου αρέσει η Νάουσα...χεχεχε...
Ελπίζω να έχει καλό καιρό το τριήμερο εκείνο, να μπορέσει ο κόσμος να κάνει τις εκδρομές του και να μπορέσουμε όλοι μας να ξεφύγουμε λίγο από την καθημερινότητά μας..
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Λοιπόν...η Ναουσάρα μας είναι μια μικρή και ήσυχη πόλη...εκτός από την περίοδο της Αποκριάς όταν και η πόλη ζωντανεύει.. εντάξει τα τελευταία χρόνια όχι όπως παλιά αλλά και πάλι.. Αν και δεν είναι και τόσο γραφική, καλά δεν είναι καθόλου γραφική, η φυσική της ομορφιά την κάνει έναν πολύ καλό χειμερινό, και όχι μόνο, προορισμό.
Εδώ θα έχεις την δυνατότητα να παρακολουθήσεις από κοντά ένα μοναδικό δρώμενο, τους Γενίτσαρους και τις Μπούλες το οποίο δεν υπάρχει πουθενά αλλού στην χώρα.. Λαμβάνει χώρα και τις δύο Κυριακές. Από το πρωί με το ντύσιμο του Γενίτσαρου ώς και το βραδάκι στα Αλώνια με το βγάλσιμο του Προσώπου είναι ένα δρώμενο το οποίο θα σε συγκινήσει (αν διαβάσεις την ιστορία του) και θα σε εντυπωσιάσει...
Το Σάββατο (του τριημέρου) όλη η πόλη είναι μια γιορτή. Από το πρωί μέχρι το άλλο πρωί θα χορτάσεις γλέντι, ποτό, φαγητό και χορό..παντού..
Την Πέμπτη πριν το τριήμερο (πωωωω τα έχω πάρει ανάποδα) είναι τα μασκέ πάρτι που διοργανώνουν τα μαγαζιά της πόλης και λίγο φαντάζουμε.. Παλιότερα κάθε μέρα ήταν Πέμπτη...δυστυχώς μας τελείωσε το παλιά..
Εκτός βέβαια από το καρναβάλι μπορείς να συνδιάσεις μια βόλτα για έναν καφέ στο χιονοδρομικό κέντρο 3-5 Πηγάδια είτε την Παρασκευή είτε την Καθαρά Δευτέρα... ή αν δεν θέλεις να τραβιέσαι μέχρι εκεί υπάρχει το άλσος του Αγίου Νικολάου με την υπέροχη φυσική ομορφιά ενώ θα μπορούσατε να επισκεφτείτε και κάποιο από τα οινοποιεία της περιοχής, είτε μεγάλο είτε πιο μικρό..
Αν περιμένετε παρελάσεις, χορεύτριες κτλ δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στην πόλη...Και νομίζω πως και δεν χρειάζεται..
Έτσι πως τα γράφω στο τέλος θα καταλήξω να μου αρέσει η Νάουσα...χεχεχε...
Ελπίζω να έχει καλό καιρό το τριήμερο εκείνο, να μπορέσει ο κόσμος να κάνει τις εκδρομές του και να μπορέσουμε όλοι μας να ξεφύγουμε λίγο από την καθημερινότητά μας..
Πρώτα απ' όλα σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύ χρήσιμες πληροφορίες. Είμαι αραχτός στο σπίτι και χάζευα στον υπολογιστή και σκέφτηκα να μπω στο θέμα που δημιούργησα να κάνω ερώτηση για περισσότερες πληροφορίες για τη Νάουσα και βλέπω το δικό σου σχόλιο (δεν ξέρω γιατί δε μου ήρθε ειδοποίηση).
Πρώτα από όλα να ξεκινήσω από αυτό που έκανα bold και πραγματικά γέλασα πολύ με τον αυτοσαρκασμό σου (αυτοσαρκάζεται, λένε οι ψυχολόγοι, ο άνθρωπος που δεν έχει κόμπλεξ), πάμε παρακάτω...
Πρώτα από όλα με καταλύματα, πώς είναι η φάση; Θα βρούμε; Μιλάμε για Παρασκευή μέχρι την Καθαρά Δευτέρα αναχώρηση. Να υποθέσω ότι είσαι από εκεί. Τα Αλώνια που αναφέρεις πού είναι;
Επίσης το Σάββατο πρέπει να είναι πολύ ωραία και πιστεύω ότι θα περάσουμε καλά. Έτσι όπως θα γίνεται νταβαντούρι, κάτι τέτοιο ψάχνουμε.
Για την Πέμπτη δύσκολα τα πράγματα γιατί λόγω δουλειάς δε θα μπορέσουμε να είμαστε. Όσο για το παλιά που αναφέρεις, δε συμβαίνει μόνο στη Νάουσα αλλά γενικά.
Στο άλσος Αγίου Νικολάου έχω πάει 2-3 φορές (με σχολεία, εκπαιδευτικός είμαι).
Όσο για τις παρελάσεις που λες, δε ξεκινάμε το τριήμερο επιλέγοντας προορισμό βάσει στερεοτύπων. Το 2019 πήγαμε Πάτρα και πραγματικά ενθουσιαστήκαμε. Πήγαμε για τις παρελάσεις και τα άρματα. Αλλά όχι κάθε χρόνο το ίδιο. Τώρα θέλουμε κάτι διαφορετικό.
Η πεμπτουσία εδώ στη βόρειο Ελλάδα είναι ο καιρός. Και εγώ το ελπίζω να έχει καλό καιρό και να το χαρούμε όλοι μας, ντόπιοι και επισκέπτες (αν τελικά το αποφασίσουμε).
 

evripidis4

Member
Μηνύματα
75
Likes
458
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Όσον αφορά τα καταλύματα η κατάσταση λογικά θα είναι ζόρικη μιας και είμαστε πολύ κοντά στην Αποκριά... Υπάρχουν κάποια τόσο εντός της πόλεως, κάποια λίγο έξω από την πόλη και αρκετά πάνω στο βουνό.. Το βουνό έχει το κακό της διαδρομής.. Ειδικά μετά από ολοήμερο σεργιάνι συνοδευόμενο με ποτό... Για κάποιον που έρχεται για το καρναβάλι δεν θα τα συνιστούσα.. Δεν ξέρω τι υπάρχει στην Βέροια και στις γύρω περιοχές..
Για την περιοχή των Αλωνίων είναι δύσκολο να σου δώσω από εδώ οδηγίες.. Σε κάθε περίπτωση η πόλη είναι μικρή και οι διαδρομή γίνεται με τα πόδια..Δεν γίνεται να μην το βρεις..
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Όσον αφορά τα καταλύματα η κατάσταση λογικά θα είναι ζόρικη μιας και είμαστε πολύ κοντά στην Αποκριά... Υπάρχουν κάποια τόσο εντός της πόλεως, κάποια λίγο έξω από την πόλη και αρκετά πάνω στο βουνό.. Το βουνό έχει το κακό της διαδρομής.. Ειδικά μετά από ολοήμερο σεργιάνι συνοδευόμενο με ποτό... Για κάποιον που έρχεται για το καρναβάλι δεν θα τα συνιστούσα.. Δεν ξέρω τι υπάρχει στην Βέροια και στις γύρω περιοχές..
Για την περιοχή των Αλωνίων είναι δύσκολο να σου δώσω από εδώ οδηγίες.. Σε κάθε περίπτωση η πόλη είναι μικρή και οι διαδρομή γίνεται με τα πόδια..Δεν γίνεται να μην το βρεις..
Ωραία, σε ευχαριστώ πολύ. Θα κοιτάξουμε για καταλύματα αν είναι. Μπα, δεν είμαστε της φάσεις να οδηγούμε για πολύ ώρα το βράδυ μετά από κούραση και ποτό. Το ιδανικό για μας θα είναι να μη χρειάζεται να είμαστε έξω και να παίρνουμε το αυτοκίνητο, οπότε να κινούμαστε αποκλειστικά με τα πόδια.
Όπως και να 'χει, και πάλι σε ευχαριστώ πολύ και θα πράξουμε αναλόγως
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Καλησπέρα, δυστυχώς έχεις αργήσει για Νάουσα, από ξέρω είναι στο 100% η πληροτητες. μόνο αν είσαι τυχερός και έχει ακυρώσεις
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
250
Likes
111
Καλησπέρα, δυστυχώς έχεις αργήσει για Νάουσα, από ξέρω είναι στο 100% η πληροτητες. μόνο αν είσαι τυχερός και έχει ακυρώσεις
Δεν πειράζει, καλή καρδιά. θα δούμε τι θα κάνουμε. Στην τελική, θα το έχουμε στο μυαλό μας για άλλη χρονιά.

Επίσης προτείνετε και κανένα μέρος (πόλη προφανώς), που να μην έχει έτσι τρανταχτό καρναβάλι, αλλά να έχει κίνηση εκείνες τις μέρες
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
δεν μπορώ να βοηθήσω δυστυχώς, απόκριες δεν φεύγω ποτέ από Νάουσα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.358
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom