Προτάσεις για τριήμερο καρναβαλιού (Αναχώρηση 24 - Επιστροφή 27 Φεβρουαρίου)

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
δεν μπορώ να βοηθήσω δυστυχώς, απόκριες δεν φεύγω ποτέ από Νάουσα...
Δεν πειράζει. Βασικά έκανα παράθεση το σχόλιό σου, αλλά αυτήν την ερώτηση την έκανα γενικά προς το φόρουμ για όποιον γνωρίζει.
Και πάλι ευχαριστώ πολύ
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Να επανέλθω στο θέμα. Θέλω να ρωτήσω όποιοι γνωρίζουν κάτι για τη Λευκάδα και αν έχει εκδηλώσεις. Επίσης σκεφτόμαστε και για την Πρέβεζα, μιας και είδα ότι θα έχουν αρκετές εκδηλώσεις.
Κάποιο άλλο μέρος; Βόλος μήπως;
 

eco05140

Member
Μηνύματα
36
Likes
268
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δυτική Σαμόα
Καλησπέρα καλησπέρα. Εγώ ότι και να γίνει φροντίζω τις απόκριες να τις περνάω στην Κοζάνη. Όταν ξεκίνησα στη νέα εταιρεία τους είπα θέλω μία βδομάδα άδεια στις απόκριες ότι και να γίνει για να ανεβαίνω Κοζάνη!Και μόλις διάβασα πως θα έχεις αφαιτηρία την Δυτική Μακεδονία λέω πρέπει να σχολιάσω και να προτείνω τις αποκριές στην Κοζάνη που έχουν παράδοση, σάτηρα, κέφι και σε μεταφέρουν σε μία άλλη εποχη!
 

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Καλά στην Κοζάνη έτσι κι αλλιώς πηγαίνουμε την Κυριακή για την παρέλαση. Βασικά δεν μπήκαμε στη διαδικασία να πηγαινοερχόμαστε κάθε μέρα και δεν ξέρω πώς είναι τις προηγούμενες μέρες.
Απλά το σκεφτόμασταν όχι μόνο σαν Απόκριες, αλλά να πάμε σε κάποιο μέρος να χαλαρώσουμε και να ξεφύγουμε λίγο από την καθημερινότητα.
 

eco05140

Member
Μηνύματα
36
Likes
268
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Δυτική Σαμόα
Καλά στην Κοζάνη έτσι κι αλλιώς πηγαίνουμε την Κυριακή για την παρέλαση. Βασικά δεν μπήκαμε στη διαδικασία να πηγαινοερχόμαστε κάθε μέρα και δεν ξέρω πώς είναι τις προηγούμενες μέρες.
Απλά το σκεφτόμασταν όχι μόνο σαν Απόκριες, αλλά να πάμε σε κάποιο μέρος να χαλαρώσουμε και να ξεφύγουμε λίγο από την καθημερινότητα.
Εγώ για παράδειγμα ίσως την Κυριακή των αποκρεών την χαίρομαι λιγότερο στην Κοζάνη γιατί από την εξάντληση των προηγούμενων ημερών δεν έχω δυνάμεις και σπάνια πηγαίνω στην παρέλαση. Η αποκριά εκεί δεν είναι η παρέλαση αλλά όλος ο κόσμος, το κλίμα εκείνης της περιόδου, η διάθεση που έχουν όλοι! Στην Κοζάνη το έθιμο των αποκρεών ξεκινάει από την τσικνοπέμπτη που όλα τα μαγαζιά ψήνουν και κερνάνε τον κόσμο και κάθε μέρα μία γειτονιά ανάβει ένα φανό, που ο κόσμος χορευει γύρω από αυτόν, τρώνε και πίνουν με παραδοσιακή χάλκινη μουσική. Νομίζω για εμάς που μας αρέσει ο κόσμος, το τριήμερο των αποκρεών στην περιοχή είναι εξαίρετο με όλα τα μαγαζιά να κάνουν πάρτυ για όλες τις ηλικίες και προτιμήσεις, ενώ την Πέμπτη ανάβει ο φανός στην Σκ'ρκα (ενώ όλα τα μαγαζιά κάνουν πάρτυ μασκέ), Παρασκευή στα Αλώνια, φανοί που συρρέει πολύς κόσμος για να διασκεδάσει εκεί. Την ημέρα υπάρχουν διάφορα μέρη που μπορείς να επισκεφτείς όπως οι καταρράκτες στο Βελβεντό ή η λίμνη του Αλιάκμονα με φαγητό στη Νεράιδα. Εφόσον όμως θέλετε χαλάρωση και κάτι διαφορετικό ίσως Βόλος (όχι Πήλιο που πηγαίνουμε όλοι), Καρδίτσα (δες το Κεραμαριό).
 
Last edited:

Ostvarivanje

Member
Μηνύματα
242
Likes
110
Διάφορα χρόνια ερχόμασταν στην Κοζάνη και τις προηγούμενες μέρες οπότε ξέρουμε λίγο πολύ πώς είναι.
Αλλά επειδή και με την Καθαρά Δευτέρα προκύπτει τριήμερο, για αυτό λέγαμε να πάμε κάπου πιο μακριά ώστε να δούμε και κάτι διαφορετικό, πέρα από αυτά της Κοζάνης.
Βασικά αυτή τη στιγμή είμαστε ανάμεσα σε Βόλο, Χαλκίδα, Πρέβεζα και Λευκάδα (με ελαφρύ προβάδισμα στην Πρέβεζα, γιατί βλέπω ότι έχουν αρκετά καλή οργάνωση).
Γνωρίζεις για το Βόλο από άποψη εκδηλώσεων αν έχουν και τι έχουν;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom