Προτασεις για ελληνικα νησια!

McElk

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
1.589
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Θα σας πρότεινα να μοιράσετε το 10ήμερο σε 7 Σκόπελο και 3 Αλόννησο.



(1000στό μήνυμα :clap:)
 

to_poulaki

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Γεια σε όλους! Ψάχνω μάλλον μονόκερο αλλά ποτέ δεν ξέρεις! Θέλω να κλείσω για δύο εβδομάδες, τέλος Ιουλίου σε κάποιο νησί σαν τη Νάξο αλλά να μην είναι η Νάξος χαχα

Βασικά αναζητώ τα εξής στοιχεία:
Αμμώδεις παραλίες μέσα έξω
Εύκολη πρόσβαση στις παραλίες. Κυρίως να μην έχει υπερβολικό περπάτημα (περισσότερο από 5-10λεπτά) από εκεί που αφήνεις το αυτοκίνητο ως την παραλία.
Ανοργάνωτες παραλίες ή έστω να έχει χώρο να βάλεις άνετα την ομπρέλα σου.
Να υπάρχουν απάνεμες παραλίες.
Να υπάρχουν επιλογές για διάφορες παραλίες.
Ωραίο φαγητό.
Να μην γίνεται πανικός από κόσμο στο πικ της σεζόν (τέλος Ιουλίου, Αύγουστος).

Συνήθως δεν είμαι τόσο επιλεκτική αλλά έχουμε πεντάχρονο μαζί μας το οποίο δεν αντέχει το περπάτημα κάτω από τον ήλιο και δεν εκτιμά το βοτσαλάκι 😁

Τα τελευταία δύο καλοκαίρια πήγαμε στη Νάξο, η οποία μας κάλυψε σε πολλά από τα παραπάνω κριτήρια αλλά τέλος Ιουλίου γίνεται πανικός και δυστυχώς είμαστε περιορισμένοι σε αυτό το χρονικό διάστημα λόγω σχολικών διακοπών.

Υπάρχει κάποιο νησί που να ικανοποιεί την πλειονότητα των παραπάνω ή να κλείσω για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στη Νάξο; 😂
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Υπάρχει κάποιο νησί που να ικανοποιεί την πλειονότητα των παραπάνω ή να κλείσω για τρίτη συνεχόμενη χρονιά στη Νάξο; 😂
Αμμώδεις παραλίες, εύκολη πρόσβαση, ανοργάνωτες με χώρο, πολλές επιλογές, απάνεμες, χωρίς κόσμο ακόμα και Δεκαπενταύγουστο, μικρό παιδί (και γενικότερα παιδί), καθώς επίσης και εκπληκτικό -όχι απλά ωραίο- φαγητό;
Υπάρχει κάποιο νησί που να ικανοποιεί την πλειονότητα των παραπάνω;
Μόνο μια απάντηση μου 'ρχεται στο μυαλό τόση ώρα.

Λήμνος. ;)
 

to_poulaki

Member
Μηνύματα
14
Likes
9
Μόνο μια απάντηση μου 'ρχεται στο μυαλό τόση ώρα.

Λήμνος. ;)
Χμμ Λήμνος ε; Δεν έχω πάει και μόνο από άτομο που έχει κάνει στρατό εκεί έχει τύχει να ακούσω πληροφορίες. Δηλαδή σχεδόν τίποτα! Θα το ψάξω! Ευχαριστώ
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
907
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Αμμώδεις παραλίες, εύκολη πρόσβαση, ανοργάνωτες με χώρο, πολλές επιλογές, απάνεμες, χωρίς κόσμο ακόμα και Δεκαπενταύγουστο, μικρό παιδί (και γενικότερα παιδί), καθώς επίσης και εκπληκτικό -όχι απλά ωραίο- φαγητό;

Μόνο μια απάντηση μου 'ρχεται στο μυαλό τόση ώρα.

Λήμνος. ;)
Από το πληκτρολόγιό μου το πήρες :haha:
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.375
Likes
14.280
Χμμ Λήμνος ε; Δεν έχω πάει και μόνο από άτομο που έχει κάνει στρατό εκεί έχει τύχει να ακούσω πληροφορίες. Δηλαδή σχεδόν τίποτα! Θα το ψάξω! Ευχαριστώ
Κανείς δεν λάτρεψε το μέρος που έκανε στρατό..όσο ωραίο και αν είναι...Λήμνος και εγώ..εννοείται ότι πρέπει να έχετε αυτοκίνητο και θα το ευχαριστηθείτε....
 
Μηνύματα
415
Likes
1.365
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΣ ΒΕΓΚΑΣ ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ
Καλησπέρα,ηδη και εγω κοιταω που θα παμε στην αδεια μας αναγκαστικα Αυγουστο γιατι τοτε μονο μπορουμε και ηδη εχω φρικαρει με τις τιμες ,που μου θυμιζουν ολιγον Μανχαταν και Λονδινο.Θελουμε να μεινουμε τουλαχιστον 6 βραδια,ιδανικα μια βδομαδα ,αλλα λόγω τιμων κανουμε και εκπτωσεις στις μερες.
Φολεγανδρο την φλερταρω χρονια αλλα ποτε δεν μπορω να πετυχω διαμονη νορμαλ,παρολα αυτα δεν πτοουμαι ψαχνω .
Δεν μιλαω καν για τσιμπημενες τιμες ,μιλαω τελειως εκτος budget μου.

Παραλληλα κοιταω και Αντιπαρο επισης τιμες απο 200 και ανω το βραδυ,

Εναλλακτικα εχω βρει ενα καλουτσικο καταλυμμα στην Τηνο,αυτοκινητο θα νοικιασουμε.

Φολεγανδρο αξιζει να μεινουμε Καραβοστασι και να μετακινουμαστε βραδυ Χωρα?


Ξερει κανεις που να ψαξω κατι σε πιο νορμαλ διαμονη στα πιο πανω νησια ,εκτος booking προφανως να αρχισω τα τηλεφωνα?
 

tol_pap

Member
Μηνύματα
400
Likes
450
Επόμενο Ταξίδι
Αγγλία
Ταξίδι-Όνειρο
Πανόραμα Β. Αμερικής!!!
Καλησπέρα,ηδη και εγω κοιταω που θα παμε στην αδεια μας αναγκαστικα Αυγουστο γιατι τοτε μονο μπορουμε και ηδη εχω φρικαρει με τις τιμες ,που μου θυμιζουν ολιγον Μανχαταν και Λονδινο.Θελουμε να μεινουμε τουλαχιστον 6 βραδια,ιδανικα μια βδομαδα ,αλλα λόγω τιμων κανουμε και εκπτωσεις στις μερες.
Φολεγανδρο την φλερταρω χρονια αλλα ποτε δεν μπορω να πετυχω διαμονη νορμαλ,παρολα αυτα δεν πτοουμαι ψαχνω .
Δεν μιλαω καν για τσιμπημενες τιμες ,μιλαω τελειως εκτος budget μου.

Παραλληλα κοιταω και Αντιπαρο επισης τιμες απο 200 και ανω το βραδυ,

Εναλλακτικα εχω βρει ενα καλουτσικο καταλυμμα στην Τηνο,αυτοκινητο θα νοικιασουμε.

Φολεγανδρο αξιζει να μεινουμε Καραβοστασι και να μετακινουμαστε βραδυ Χωρα?


Ξερει κανεις που να ψαξω κατι σε πιο νορμαλ διαμονη στα πιο πανω νησια ,εκτος booking προφανως να αρχισω τα τηλεφωνα?
Θα σου πρότεινα να μείνεις στη Χώρα, είναι μαγική και δεν θα έχεις να ανησυχείς για την οδήγηση μετά. Στο καραβοστασι θα πας μια φορά να πάρεις το καΐκι για κατεργο η να φας σε ψαροταβέρνα. Η χώρα είναι μοναδική με τις πλατείες της.

Μπορείς να ανοίξεις τη βεντάλια των επιλογών σου εφόσον δεν βρεις κάτι στην τιμή που θέλεις σε άλλα νησιά όπως Κύθνο Σίκινο άνδρο.

Σίγουρα στα τηλέφωνα κάτι καλύτερο θα πετύχεις.

Το πιο σημαντικό κατά την άποψή μου όμως είναι να μείνεις περισσότερες νύχτες οπότε καλύτερα σε άλλο νησί και 8 νύχτες πάρα Φολέγανδρο και 4 ή 5. Το δικό μου μότο ειναι: περνάει καλύτερα οποίος γυρνάει τελευταίος!!! Εδώ η ποσότητα μετράει.
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Καλησπέρα,ηδη και εγω κοιταω που θα παμε στην αδεια μας αναγκαστικα Αυγουστο γιατι τοτε μονο μπορουμε και ηδη εχω φρικαρει με τις τιμες ,που μου θυμιζουν ολιγον Μανχαταν και Λονδινο.Θελουμε να μεινουμε τουλαχιστον 6 βραδια,ιδανικα μια βδομαδα ,αλλα λόγω τιμων κανουμε και εκπτωσεις στις μερες.
Φολεγανδρο την φλερταρω χρονια αλλα ποτε δεν μπορω να πετυχω διαμονη νορμαλ,παρολα αυτα δεν πτοουμαι ψαχνω .
Δεν μιλαω καν για τσιμπημενες τιμες ,μιλαω τελειως εκτος budget μου.

Παραλληλα κοιταω και Αντιπαρο επισης τιμες απο 200 και ανω το βραδυ,

Εναλλακτικα εχω βρει ενα καλουτσικο καταλυμμα στην Τηνο,αυτοκινητο θα νοικιασουμε.

Φολεγανδρο αξιζει να μεινουμε Καραβοστασι και να μετακινουμαστε βραδυ Χωρα?


Ξερει κανεις που να ψαξω κατι σε πιο νορμαλ διαμονη στα πιο πανω νησια ,εκτος booking προφανως να αρχισω τα τηλεφωνα?
Αντίπαρο έμεινα πέρσι τον Αύγουστο εδώ Learn about Antiparos Hotel - Kouros Village Antiparos Hotel και έχει λογικές τιμές για Αύγουστο. Πολύ καλό ξενοδοχείο. Γίνεται ανάρπαστο όμως να ξέρεις, ειδικά από τότε που ανέλαβε το εστιατόριο ο σεφ Κουτσόπουλος. Τιμές σχετικά νορμάλ όμως όπως είπα. Από ότι είδα, τιμές νορμάλ σε απλά δωμάτια, έχει από 6-7 Αυγούστου και μετά όμως. Αν και το νησί έχει γίνει πολύ "in" τελευταία με ότι αυτό συνεπάγεται. Επίσης η μόνη παραλία που μου άρεσε αρκετά για μπάνιο ήταν ο Σωρός

Φολέγανδρος δε μου άρεσε σα νησί για διακοπές, για λίγο και για ρομαντζάδα ναι ΟΚ, άσε που δεν έχει και πολλά να κάνεις. Στην Αντίπαρο δε βαρέθηκα καθόλου κ ας είναι μικρό νησί.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.422
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom