Λάος Πρόγραμμα για ταξίδι στο Λάος σε 21 μερες και σήμερα

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Καλημερα σε όλους!! Πλησιάζουν οι μερες για να φύγω για Λάος! Περιμένω πως και πως αφού τα εισιτήρια κλείστηκαν σχεδόν πριν 1 χρόνο με την προσφορά της Κατάρ. Ενημερωτικά Θα ταξιδεύω μόνος . Ευχαριστώ όλους για τις ιστορίες τους που με βοήθησαν παρα πολύ στο να οργανώσω το ταξίδι μου αλλά και στον Ηλία και στον κύριο Γιώργο που έλυσαν παρα πολές απορίες μου για διάφορα ζητήματα. Θα παραθέσω ενα πρόγραμμα το οποίο και θα προσπαθήσω να ακολουθήσω όσο γίνεται. Κάθε άποψη και εισήγηση δεκτή απο όλους αλλά σε αυτήν την φάση η διαδρομή που θα ακολουθήσω δεν μπορεί να αλλάξει παρα μόνο προσθαφαιρέσεις σε μέρη και μέρες!!
Η πτήση για ΒΚΚ στις 4 Νοεμβρίου χαράματα απο βενιζέλος έτσι φτάνω ΒΚΚ γύρω στις 6 το απόγευμα , θα μείνω μια μέρα εκεί και την επόμενη(5/11) στις 8 παίρνω το βραδινό λεωφορείο για Βιεντιάν στην οποία και θα φτάσω το άλλο πρωί(6/11) . Στην πρωτεύουσα θα μείνω μόνο ένα βραδι και την επόμενη μέρα(7/11) φεύγω για Βανγκ Βιενγκ όπου σκοπεύω να κάτσω περίπου 3 μερες δλδ μέχρι (10/11). Ίσως είναι πολλά 3 βράδια και φύγω νωρίτερα για Λουανγκ Πραμπάνγκ. Λουανγκ Πραμπάνγκ θα κάτσω μέχρι 14/11 μέσα σε αυτές τις μέρες θέλω όμως να επισκεφτώ και το Muang Ngoi ειναι αρκετές ώρες απο Λουανγκ Πραμπάνγκ (περίπου 4 με λεωφορείο μέχρι Nong Khiaw και μετα 2 με βάρκα) αλλά το επισκέφτηκε πρόσφατα πολύ καλός φίλος και μου είπε οτι αξίζει έστω και για 2ήμερο! Λέω να πάω πρώτα εκεί και μετά όταν επιστρέψω να δω την Λουανγκ Πραμπάνγκ ίσως κόψω 1 μερα απο Βανγκ Βιενγκ . Στις 14/11 πετάω για Σιεμ Ριπ όπου θα κάτσω περίπου 3 μέρες αποκλειστικά για να δω τον Άνγκορ Βατ , ξέρω ότι η χώρα εχει πολλα να δεις αλλά ίσως σε κάποιο άλλο ταξίδι. Μετα θα επιστρέψω στην Μπανγκόκ για την πτήση της επιστροφής στις 19/11. Θα προσπαθήσω αν γίνεται να αλλάξω την πτήση για Σιεμ Ριπ για 1 μέρα αργότερα 15/11 ώστε να είμαι πιο άνετος στο Λάος.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.953
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είσαι οριακά από χρόνο τόσο σοτο Angkor όσο και στη Luang Prabang. Αν είναι να κερδίσεις χρόνο από κάπου, καλύτερα κόψε από τη Vang Vieng. Υπόψην ότι η διαδρομή Vang Vieng - Luang Prabang είναι μακρά και δύσκολη, αλλά και αρκετά ενδιαφέρουσα, ιδίως στο τελευταίο της κομμάτι, αν σε παίρνει να το κάνεις μέρα κι όχι νύχτα.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Είσαι οριακά από χρόνο τόσο σοτο Angkor όσο και στη Luang Prabang. Αν είναι να κερδίσεις χρόνο από κάπου, καλύτερα κόψε από τη Vang Vieng. Υπόψην ότι η διαδρομή Vang Vieng - Luang Prabang είναι μακρά και δύσκολη, αλλά και αρκετά ενδιαφέρουσα, ιδίως στο τελευταίο της κομμάτι, αν σε παίρνει να το κάνεις μέρα κι όχι νύχτα.
Σας ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Τελικά δεν μπορώ να αλλάξω την πτήση γιατί την επόμενη μέρα δεν υπάρχει πτήση! Λέω να μην μείνω τελικά Βιεντιάν αλλά να κάτσω απο το πρωί μέχρι το βράδι και μετά να φύγω για Βανγκ Βιενγκ στην οποία λέω να μείνω 3 βράδια 2 μέρες έτσι ώστε να φύγω πρωί για Λουανγκ Πραμπάνγκ. Για το Ανγκορ απο οτι διάβασα 3 μερες ειναι αρκετές για να τα δείς όλα , θα μετακινούμε βέβαια με μηχανάκι απο τον ενα ναό στον άλλο .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom