Aegean Airlines Πρόγραμμα τακτικών επιβατών Miles + Bonus

Ppetran

Member
Μηνύματα
113
Likes
19
Αν κερδιζεις 10+ ευρω ανα 1000 μιλια μια χαρα ειναι η αναλογια εξαργυρωσης. Βεβαια τη συγκριση καλο ειναι να την κανεις με ολες τις διαθεσιμες εναλλακτικες επιλογες σου και οχι μονο με την αξια του εισιτηριου της Aegean. Εκτος αν για καποιο λογο ταξιδευεις μονο με Aegean.
Δηλ. τι πρέπει να κάνω/βλέπω?
 

nick07

Member
Μηνύματα
295
Likes
563
Δηλ. τι πρέπει να κάνω/βλέπω?
Συγκρινετε τα μιλια που θα εξαργυρωσετε σε μια πτηση με την οικονομικοτερη επιλογη (με παρομοια προνομια) για την ιδια ημερομηνια ή κοντινοτερη ημερομηνια (αν ειστε flexible με τα dates). Για παραδειγμα αν βρισκετε 8000 μιλια εξαργυρωση μια πτηση με Aegean που ο ναυλος κοστιζει 100 ευρω και την ιδια ημερομηνια σε παρομοια ωρα βρισκετε ναυλο 70 ευρω σε πτηση με Sky express, προφανως με εξαργυρωση 8000 μιλιων δεν κερδιζετε 100 ευρω αλλα 70 ευρω. Με λιγα λογια το συγκρινετε με το κοστος αυτου του εισιτηριου που θα κλεινατε αν δεν ησασταν μελος του miles and bonus.
 

metalarc

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα , έχω μια ερώτηση σχετικά με την αναβάθμιση σε silver. Μέχρι προχθές μου έλεγε στην εφαρμογή ότι θέλω 517 μίλια για να αναβαθμιστώ μέχρι 15/04 και σήμερα που μπήκα μου λέει ότι θέλω 22.517 μίλια για να αναβαθμιστώ μέχρι 15/4. Γνωρίζεις κανείς τι γίνεται με την αναβάθμιση ; Και πήρα 1000 μίλια στις 13/4 από ταξιδι που έκανα ,δεν θα έπρεπε να αναβαθμιστώ ;
 

Attachments

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα , έχω μια ερώτηση σχετικά με την αναβάθμιση σε silver. Μέχρι προχθές μου έλεγε στην εφαρμογή ότι θέλω 517 μίλια για να αναβαθμιστώ μέχρι 15/04 και σήμερα που μπήκα μου λέει ότι θέλω 22.517 μίλια για να αναβαθμιστώ μέχρι 15/4. Γνωρίζεις κανείς τι γίνεται με την αναβάθμιση ; Και πήρα 1000 μίλια στις 13/4 από ταξιδι που έκανα ,δεν θα έπρεπε να αναβαθμιστώ ;
Θα αναβαθμιστείς. Παίρνει λίγο χρόνο. Με τα τελευταία μίλια αναβάθμισης που πήρες (αν προσέξεις) συμπλήρωσες τα μίλια που χρειαζόσουν μέσω της Aegean και σε πήγε στην επόμενη επιλογή αναβάθμισης με μίλια μέσω οποιουδήποτε συνεργάτη της. Υπομονή, θα αλλάξει η βαθμίδα.
 

georgekrax

Member
Μηνύματα
75
Likes
15
Καλημέρα,

Για τους Gold που περνάνε από Αθήνα: Εάν περάσεις/τσεκάρεις το boarding pass 2x φορές από το μηχάνημα στην είσοδο του lounge, τότε περνάνε 2x φορές τα μίλια του lounge benefit; 😅

Δηλαδή, αν μπεις, βγεις, και ξαναμπείς
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημέρα,

Για τους Gold που περνάνε από Αθήνα: Εάν περάσεις/τσεκάρεις το boarding pass 2x φορές από το μηχάνημα στην είσοδο του lounge, τότε περνάνε 2x φορές τα μίλια του lounge benefit; 😅

Δηλαδή, αν μπεις, βγεις, και ξαναμπείς
Τα μίλια του lounge benefit τα παίρνεις επειδή πέταξες από το Schengen zone του ΑΙΑ, όχι επειδή μπήκες στο lounge. Είτε μπείς μηδέν φορές (π.χ. επειδή δεν προλάβαινες), είτε μία, είτε πενήντα, τα ίδια μίλια παίρνεις.
 

georgekrax

Member
Μηνύματα
75
Likes
15
Τα μίλια του lounge benefit τα παίρνεις επειδή πέταξες από το Schengen zone του ΑΙΑ, όχι επειδή μπήκες στο lounge. Είτε μπείς μηδέν φορές (π.χ. επειδή δεν προλάβαινες), είτε μία, είτε πενήντα, τα ίδια μίλια παίρνεις.
Α οκ, κατάλαβα. Ευχαριστώ!
 

JohZio

Member
Μηνύματα
5
Likes
6
Καλησπέρα στο φόρουμ!
'Εκανα αίτηση για visa aegean την απλή, αν καταλαβαίνω σωστά μπορεί κάποιος να αγοράσει με τα μίλια της aegean εισητήρια άλλων αεροπορικών της star alliance σωστά?

Επίσης επέλεξα την αυτόματη μετατροπή σε μίλια, αλλα απο ότι διάβασα εδω σε προηγούμενα μηνύματα είναι καλύτερη η χειροκίνητη μετατροπή λόγω bonus miles? η επιλογή ανάμεσα σε αυτόματη και μή γίνεται απο την εφαρμογή ή μόνο με επικοινωνία με την εταιρεία?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα στο φόρουμ!
'Εκανα αίτηση για visa aegean την απλή, αν καταλαβαίνω σωστά μπορεί κάποιος να αγοράσει με τα μίλια της aegean εισητήρια άλλων αεροπορικών της star alliance σωστά?
Καλησπέρα, σωστά, ανάλογα με τη διαθεσιμότητα πάντα.

Επίσης επέλεξα την αυτόματη μετατροπή σε μίλια, αλλα απο ότι διάβασα εδω σε προηγούμενα μηνύματα είναι καλύτερη η χειροκίνητη μετατροπή λόγω bonus miles? η επιλογή ανάμεσα σε αυτόματη και μή γίνεται απο την εφαρμογή ή μόνο με επικοινωνία με την εταιρεία?
Με τη χειροκίνητη διαδικασία μετατρέπεις όσα μπόνους θέλεις (και μπορούν να μετατραπούν) κάθε φορά τη στιγμή που θέλεις και γίνονται άμεσα μίλια. Με την αυτόματη διαδικασία δεν ασχολείσαι με το να κάνεις τη μετατροπή, αλλά βλέπεις τη μετατροπή σε μίλια (απ ότι λένε όσοι το κάνουν έτσι) μετά απο 1-2 μέρες και γίνεται μία φορά το μήνα. Η αλλαγή απο αυτόματη σε χειροκίνητη μετατροπή γίνεται μόνο τηλεφωνικά στην Αλφα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom