Πρώτη φορά Αλεξανδρούπολη-Μάαστριχτ με Ι.Χ.-Βοήθεια!

dita

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Καλησπέρα σε όλους τους συμφορουμίτες.
Ευχαριστώ για το καλοσώρισμα και στηρίζομαι στην κατανόηση και τη βοήθειά σας.
Σκεφτόμαστε -δηλαδή είναι δική μου επιμονή-να επισκεφτούμε οικογενειακώς κάποιους φίλους στο Μάαστριχτ της Ολλανδίας, το Πάσχα(έχουμε αέρα χρονικό τις ελληνικές σχολικές διακοπές).Θα έχουμε μαζί μας τα δύο παιδιά μας ηλικίας δέκα και έξι ετών τότε.Δική μου ιδέα είναι η πραγματοποίηση αυτού του ταξιδιού με το αυτοκίνητο μας ακολουθώντας διαφορετική διαδρομή στη μετάβαση και διαφορετική στην επιστροφή.Ο αντρας μου αντιδρά έντονα αλλά εγώ θεωρώ οτι θα είναι μοναδική εμπειρία για τα παιδιά.
Το κακό είναι οτι δεν έχω ιδέα από οδικά ταξίδια στην Ευρώπη.Ξέρω οτι από Ηγουμενίτσα θα πάρω το καράβι για Ανκόνα , αλλά...μέχρι εκεί!Οταν κατεβούμε από το καράβι θα κάνω το GPS φίλο και σύμμαχο?
Εκτιμώ όποια βοήθεια, όποια διευκρίνηση.
Σκέψη δική μου είναι οι διανυκτερύσεις να γίνουν σε γραφικές μικρές πόλεις και χωριά , μέρη που δε συμπεριλαμβάνονται στα ταξιδιωτικά πακέτα, αλλά όχι και κάτι πολύ περπετειώδες για πρωτάρηδες.
ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!Κάντε προτάσεις καλοί μου ταξιδευτές.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.033
Likes
1.598
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Συμπατριώτισσα dita Καλώς ήρθες στο forum. Ενδιαφέρουσα οδική διαδρομή και σε καλή εποχή. Σου προτείνω η μετάβαση να γίνει μέσω Αυστρίας, Μονάχου, Νυρεμβέργης, Κολωνίας και η επιστροφή από Λουξεμβούργο, Καρλσρούη, Φράιμπουργκ, Ελβετία. Δηλαδή η μετάβαση να γίνει πιο γρήγορα σταματώντας μόνο στις μεγαλουπόλεις για κάτι που σας ενδιαφέρει ενώ η επιστροφή με το πάσο σας περνώντας από περιοχές με τα γραφικά χωριά που θέλεις. Την έχω κάνει 3-4 φορές την διαδρομή και με την τάξη που υπάρχει στους δρόμους (σημάνσεις κλπ) είναι πανεύκολη. Ψάξε λίγο στην «Αναζήτηση» του forum για Μέλανας Δρυμός- Αλσατία.
 
Last edited by a moderator:

sezar7

Member
Μηνύματα
748
Likes
606
Συμπατριώτισσα dita Καλώς ήρθες στο forum. Ενδιαφέρουσα οδική διαδρομή και σε καλή εποχή. Σου προτείνω η μετάβαση να γίνει μέσω Αυστρίας, Μονάχου, Νυρεμβέργης, Κολωνίας και η επιστροφή από Λουξεμβούργο, Καρλσρούη, Φράιμπουργκ, Ελβετία. Δηλαδή η μετάβαση να γίνει πιο γρήγορα σταματώντας μόνο στις μεγαλουπόλεις για κάτι που σας ενδιαφέρει ενώ η επιστροφή με το πάσο σας περνώντας από περιοχές με τα γραφικά χωριά που θέλεις. Την έχω κάνει 3-4 φορές την διαδρομή και με την τάξη που υπάρχει στους δρόμους (σημάνσεις κλπ) είναι πανεύκολη. Ψάξε λίγο στην «Αναζήτηση» του forum για Μέλανας Δρυμός- Αλσατία.
σωστα -ευκολα ειναι ειδικα απο απο αγκωνα-αυστρια-ελβετια-να σκεφτης το εκανα απο σερβια για 3 φορα πριν 4-5 μερες-κανενα προβλημα
 
Last edited by a moderator:

dita

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Τελικά σωστή η επιλογή μου να απευθυνθώ σε αυτό το forum.Αυτό το ταξίδι με τη βοήθειά σας θα γίνει περίπατος.
 

tzigis

Member
Μηνύματα
14
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Σκανδ/κός βορράς οδικώς.
Καλησπέρα.
Πρώτα απ΄όλα θέλω να σου πω πως τέτοια ταξίδια πρέπει να τα κάνεις.
Είναι ταξίδια που μένουν χαραγμένα για πάντα στο μυαλό μας.
Είναι ταξίδια που τα κάνεις με την οικογενειά σου και 24 ώρες το 24ωρο μαζί τους ............. κάτι που δεν συμβαίνει πλέον , το αντίθετο μάλιστα ( δεν βλεπόμαστε).
Θέλω να προσέξεις πρώτα από όλα τον διαθέσιμο χρόνο που έχετε.
Θα καθορίσετε από την αρχή , πόσο χρόνο θα ξοδέψετε με τους φίλους σας και αυτομάτος θα δείτε πόσος χρόνος σας περισεύει για τα υπόλοιπα. Αυτό είναι πολύ σημαντικό διότι από τον εναπομείναντα διαθέσιμο χρ'ονο θα εξαρτηθεί και το υπόλοιπο ταξίδι.
Εγώ προσωπικά βλέπω τους "γνωστούς μου" στο Μααστριχ ώς δικαιολογία-ευκαιρία για ένα ταξίδι περιπέτεια :clap:
Συμφωνώ απόλυτα με την σκέψη σου για διαμονή σε μη τουριστικά κέντρα. Θέλει όμως ψάξιμο , και καλό είναι να ξέρεις από πριν που περίπου θα μείνεις. Αν χρησιμοποιήσεις το ViaMichelin: Maps, route planner, route finder, UK maps, European maps, hotel booking, travel guides θα σε βοηθήσει για την χάραξη της διαδρομής και θα σου προτήνει πλήθος από μικρά ξενοδοχεία. Εσύ δεν έχεις παρά να συλέξεις πληροφορίες για ενδιαφέροντα μέρη από το διαδύχτιο και μετά μέσα από το παραπάνω λίνκ βρίσκεις και που θα μείνεις.
Μην αφήσεις το θέμα διανυχτέρευση να το κανονίζεις καθ' οδόν , διότι είναι χρονοβορο και ψυχοφθόρο:D

ΥΓ. Έχω κάνει παρόμοιο ταξίδι Ελλάδα - Ιρλανδία πριν 5 χρόνια , κράτησε 27 μέρες και τα παιδιά μου ήταν 11 και 9,5 χρόνων το καθένα. Σίγουρα το θυμούνται και σίγουρα ήταν εμπειρία ζωής για όλους μας.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
δεν ξέρω να πώ για διαδρομές....ενας συγγενής μου εκανε ενα ταξιδι μεγαλο στην ευρώπη με τα 2 παιδια του αυτής της ηλικιας....και απλά τον ρώτησα τι εκαναν τα παιδια τόσες ώρες στο αυτοκίνητο...δεν κουραστηκαν..δεν γκρινιαξαν...
μου ειπαν οτι ειχαν αγορασει ενα dvd για αυτοκίνητο οποτε εβλεπαν ταινιες και οτι ειχαν ενα ψυγειάκι που το συνεδεαν στην μπαταρία του αυτοκινήτου και ειχαν πάντα φαγητο..νερο...κτλ...οι ντοματες απο τα χανιά κυκλοφορούσαν στους δρόμους της ευρώπης....ετσι δεν ειχαν σημαντικά προβληματα γκρινιας σε πολυωρα ταξιδια που συνηθως συμβαινει με τα παιδια...
 

giannisn

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Κορυφαιο!! Μακαρι να μου εκαναν και οι δικοι μου τετοια...οταν ημουν μικροτερος βεβαια θα ηταν προτιμοτερο...χαχα:xmas_smile:
 

Boxeraki

Member
Μηνύματα
187
Likes
182
Επόμενο Ταξίδι
Χαβάη
Ταξίδι-Όνειρο
Αλασκα
Λοιπόν ας ξεκινήσουμε με τα βασικά..έχοντας ένα gps και έναν χάρτη δεν πρόκειται να χαθείς με τίποτα! εκτος αν είστε πραγματικά πολύ απρόσεκτοι..

οι δρόμοι που θα συναντήσεις..
Ιταλία βενζίνη 1.35 περίπου μαζί με 35 euro διόδια μέχρι Αυστρία..δυο λωρίδες κυκλοφορίας +1 βοηθητική που δεν την πατάς εκτος αν είναι τεραστια ανάγκη και πρέπει να σταματήσεις(αυτό ισχύει για όλες τις χώρες)..τα όρια δεν είναι τόσο αυστηρά (130Κm) και μπορείς να το πατήσεις λίγο παραπάνω...όταν θα βλέπεις προειδοποιητικές ταμπέλες για radar μετά από λίγα km θα βλέπεις ψηλά κάποιες πινακίδες ηλεκτρονικές..αυτές συνήθως έχουν και τα radar..ελαττώνεις λίγο ταχύτητα και συνεχίζεις κανονικά..τους καλοκαιρινούς μήνες υπάρχει αυξημένη κίνηση..στις στάσεις για ξεκούραση,φαγητό λίγο προσοχή στο αμάξι να μην μένουν σε εμφανή σημεία πορτοφόλια τσάντες κινητά και δεν έχετε να φοβηθείτε τίποτα..
δεν λένε ούτε γεια στα Αγγλικά..αλλα με πολλές κινήσεις και με καλή διάθεση προσπαθούν να σε εξυπηρετήσουν..

Μπαίνοντας Αυστρια πρέπει να προμηθευτείτε μια κάρτα σαν τέλη κυκλοφορίας..την βρίσκετε εύκολα σε ένα βενζινάδικο και κοστίζει περίπου 10 euro για 10 μέρες αν θυμάμαι καλά..επίσης θα πληρώσεις και μια φορα διόδια 6-8 euro και τέλος..οι δρόμοι είναι με λιγότερη κίνηση μικρότερα όρια (110-130) και δεν ξέρω ποσο αυστηροι είναι δεν έχω δει ποτε μου Αυστριακό μπλόκο..γενικά στον δρόμο κινούνται λίγο πάνω από τα όρια..δρόμος πάλι με δυο τρεις λωρίδες +1 βοηθητική..η βενζίνη είναι περίπου στο 1.30..στον δρόμο επίσης υπάρχουν εστιατόρια και πολλά καταλύματα..στην Αυστρια θα δεις απίστευτα χωρια που πραγματικά δεν ξέρω πιο να σου προτείνω..οποιο σας κάνει κέφι μπείτε και μείνετε:)
δεν μιλάνε και πολλά πολλά Αγγλικά ανάμικτα συναισθήματα αλλα άκρη βγάλαμε σε κάθε περίπτωση..

Γερμανία δεν έχετε διόδια..η βενζίνη είναι στο 1.35-1.40 οι δρόμοι είναι από τους καλύτερους και χωρίς όρια εκτος αν υπάρχουν πινακίδες που προειδοποιούν για το αντίθετο..έχει όμως ένα κακό..αυξημένη κίνηση..Γερμανία με έχουν σταματήσει τις περισσότερες φορες από οπουδήποτε αλλου..σε σταμπάρει η αστυνομία στον εθνικό και όπου βολεύει σε πλησιάζουν και σε προειδοποιούν να τους ακολουθήσεις...ένας τυπικός έλεγχος και φύγατε..η μόλις σταματάτε για ξεκούραση μέσα στο parkign είναι αστυνομία και ελένχει αυτοκίνητα με ξένες πινακίδες...για να πας τουαλέτα στην Γερμανία να ξέρεις ότι χρειάζεσαι να πληρώσεις ένα εισιτήριο 0.80 λεπτά και μπορείς να τα εξαργυρώσεις στο ταμείο παίρνοντας κάτι άλλο..
Αγγλικά δεν μιλάνε και πολλά..αλλα είναι ευχάριστοι και χαμογελαστοί..θα συνεννοηθείτε..

Ολλανδία..δεν έχει διόδια..η τιμή τις βενζίνης εδώ είναι από τις πιο ακριβές στην Ευρώπη και είναι κοντά στις δικες μας τιμές..1.55+..τα όρια είναι 120km και είναι οι πιο τυπικοί οδηγοί που έχω δει..άρα προτείνω να κινείστε στα όρια ταχύτητας...
μιλάνε Αγγλικά μέχρι και οι πέτρες!

θέλεις να γυρίσεις από όλον δρόμο οποτε θα σου πω για Γαλλία και Ελβετία..

Γαλλία έχει αρκετά διόδια και θα τα έλεγα και ακριβά..είναι πολύ λίγα τα χιλιόμετρα που θα κάνετε εντός Γαλλίας οποτε θα την βγάλετε φτηνά..η βενζίνη κοστίζει 1.45-1.50...οι δρόμοι για εμενα είναι οι καλύτεροι τις Ευρώπης και με την λιγότερη κίνηση..τα όρια είναι 130km και προτείνω να τα ακολουθείται άντε λίγο παραπάνω...όπου βλέπετε πινακίδα για radar ελαττώστε γιατί έχει 100% και δουλεύον σίγουρα..
Αγγλικά..τι είναι αυτό? δείχνετε ότι θέλετε να πάρετε και όλα θα πάνε καλά..:xmas_cheesygrin:

Ελβετία για να μπείτε χρειάζεστε να πάρετε μια κάρτα σαν τέλη κυκλοφορίας που έχει διάρκεια για έναν χρόνο..κοστίζει 40 euro και την προμηθεύεστε από κάποιο βενζινάδικο πριν μπείτε Ελβετία αλλιώς από τα σύνορα...καλο είναι πριν μπείτε στην χωρα να έχετε αλλάξει κάποια χρηματα σε Ελβετικά φράγκα για τα πρώτα έξοδα(κατόπιν ότι χρειαστείτε από συνάλλαγμα εγώ προτείνω από το ξενοδοχείο συνήθως έχουν τις καλύτερες τιμές)..η βενζίνη είναι από την πιο φτηνή στην Ευρώπη 1.25..οι δρόμοι είναι με δυο λωρίδες κυκλοφορίας και τους καλοκαιρινούς μήνες συνήθως κάνουν πολλά έργα..υπάρχουν κάποια radar οποτε προσοχή..γενικά κινούνται με ότι ταχύτητα νάνε στον δρόμο..
Αγγλικά και ναι και όχι..

Σε όλες τις χώρες βενζίνη βάζετε μονοι σας και πηγαίνετε να πληρώσετε μέσα στο κατάστημα με βάση τον αριθμό που έχει πάνω η αντλία..

με ένα καλο gps θα έχετε σιγουριά και για εντός και εκτος πόλης..αλλα να διασταυρώνεται την διαδρομή και με τον χάρτη..
γενικός η σήμανση είναι πολύ καλή και δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα..

στην Γερμανία όταν ανάβουν φλας για να περάσουν δεν περιμένουν να τους αφήσετε..περνάνε :p οποτε να το θυμάσαι και όταν θέλετε να περάσετε ότι θα σας αφήσουν..και όταν βλέπετε μπροστά σας κάποιον με αναμμένο φλας..

προτίμησα να μην σου πω πήγαινε εκεί και εκεί αλλα να σε βοηθήσω με γενικές οδηγίες για τις χώρες που ίσως επισκεφθείτε...η Αυστρία έχει απίστευτα χωρια...η Γερμανία επίσης..και η Ελβετική ύπαιθρος θα σε αποζημιώσει και με το παραπάνω αν την προτιμήσεις...

η τελική επιλογή δικη σας να έχετε ένα πολυ όμορφο ταξίδι!!
 

dita

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΟΛΛΑΝΔΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
σας ευχαριστώ όλους και ειδικά το boxeraki που πήρε χαμπάρι οτι είμαι ντιπ άσχετη και μου τα λέει με το νι και με το σίγμα.εννοείται πως - παρακαλώ πολύ-αν σας έρθει στο μυαλό κάποια χρήσιμη λεπτομέρεια, δε την κρατάτε για σας, τη μοιράζεστε με την άβγαλτη που θέλει και οδικώς στην ολλανδία τρομάρα της.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.057
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom