Πρώτο ταξίδι μόνη με παιδιά

nicolina

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Καλημέρα σε όλους.Ειμαι νέο μέλος.Είμαι μόνη μαμα με 2 παιδια 9 και 11 ετων .Δεν εχουμε ξαναταξιδεψει εξωτερικο και θελω να κανουμε την αρχη μας.Ομως λογω ανασφαλειας σκεφτομαι οτι θα ηταν καλυτερα να επιλεξω ενα ταξιδι με ταξιδιωτικο για να μην ειμαστε μονοι μας.Επίσης αυτη την περίοδο δεν υπαρχει πολυς χρονος για οργανωση.Θ ηθελα να μου πειτε τις αποψεις σας..αν οντως θα ειναι καλα με ταξιδιωτικο ή αν θα ταλαιπωρηθουν χειροτερο τα παιδια με ατελειωτες αναμονες σε ουρες.
Σκεφτομουν για αρχη ενα τετραημερακι στη Ρωμη.Οποια γνωμη δεκτη γιατι ειδικα ο μεγαλος μου το ζηταει επιμονα και θελω να ξεπερσω κι εγω την ανασφαλεια μου.Σκεφτομαι οτι αν κανουμε το πρωτο ταξιδι με ταξιδιωτικο μετα θα ειμαι πιο κουλ ν αμπορω το επομενο να το οργανωσω και να παμε μονοι μας.Το αν θα βγει πιο ακριβο το ταξιδι με ταξιδιωτικο δεν με πειραζει...αρκει να το χαρουν.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Καλημέρα σε όλους.Ειμαι νέο μέλος.Είμαι μόνη μαμα με 2 παιδια 9 και 11 ετων .Δεν εχουμε ξαναταξιδεψει εξωτερικο και θελω να κανουμε την αρχη μας.Ομως λογω ανασφαλειας σκεφτομαι οτι θα ηταν καλυτερα να επιλεξω ενα ταξιδι με ταξιδιωτικο για να μην ειμαστε μονοι μας.Επίσης αυτη την περίοδο δεν υπαρχει πολυς χρονος για οργανωση.Θ ηθελα να μου πειτε τις αποψεις σας..αν οντως θα ειναι καλα με ταξιδιωτικο ή αν θα ταλαιπωρηθουν χειροτερο τα παιδια με ατελειωτες αναμονες σε ουρες.
Σκεφτομουν για αρχη ενα τετραημερακι στη Ρωμη.Οποια γνωμη δεκτη γιατι ειδικα ο μεγαλος μου το ζηταει επιμονα και θελω να ξεπερσω κι εγω την ανασφαλεια μου.Σκεφτομαι οτι αν κανουμε το πρωτο ταξιδι με ταξιδιωτικο μετα θα ειμαι πιο κουλ ν αμπορω το επομενο να το οργανωσω και να παμε μονοι μας.Το αν θα βγει πιο ακριβο το ταξιδι με ταξιδιωτικο δεν με πειραζει...αρκει να το χαρουν.
Καλημέρα!
Δεν ξέρω πολλές λεπτομέρειες, δηλαδή το δεν έχετε ξαναταξιδέψει εξωτερικό σημαίνει μόνο οι τρεις σας μαζί ή κι εσύ μόνη σου δεν έχεις πάει ποτέ; επίσης, θα μπορούσες να συνεννοηθείς μόνη σου; αυτά παίζουν μεγάλο ρόλο στην επιλογή που γίνεται συχνά για ταξίδι με γκρουπ.
Δε γνωρίζω και το μπάτζετ που θα έχετε, αυτό που ήθελα να σου γράψω είναι πως σε αντίστοιχη περίπτωση φίλη μου, με δύο παιδιά αυτής της ηλικίας, κανόνισε μέσω πρακτορείου, ξεναγό και μεταφορές. Το ταξίδι ήταν στην Κωνσταντινούπολη, το κόστος δεν ήταν μεγάλο, είχαν ευχέρεια κινήσεων.
Πάντως, και από όσους ξέρω που ταξιδεύουν γκρουπ έχω ακούσει μια χαρά εντυπώσεις. Η Ρώμη είναι εύκολος προορισμός, απλά ίσως χωρίς γκρουπ μπορεί να επιλέγατε μέρη/δραστηριότητες που να ενδιέφεραν περισσότερο τα παιδιά.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Καλημέρα σε όλους.Ειμαι νέο μέλος.Είμαι μόνη μαμα με 2 παιδια 9 και 11 ετων .Δεν εχουμε ξαναταξιδεψει εξωτερικο και θελω να κανουμε την αρχη μας.Ομως λογω ανασφαλειας σκεφτομαι οτι θα ηταν καλυτερα να επιλεξω ενα ταξιδι με ταξιδιωτικο για να μην ειμαστε μονοι μας.Επίσης αυτη την περίοδο δεν υπαρχει πολυς χρονος για οργανωση.Θ ηθελα να μου πειτε τις αποψεις σας..αν οντως θα ειναι καλα με ταξιδιωτικο ή αν θα ταλαιπωρηθουν χειροτερο τα παιδια με ατελειωτες αναμονες σε ουρες.
Σκεφτομουν για αρχη ενα τετραημερακι στη Ρωμη.Οποια γνωμη δεκτη γιατι ειδικα ο μεγαλος μου το ζηταει επιμονα και θελω να ξεπερσω κι εγω την ανασφαλεια μου.Σκεφτομαι οτι αν κανουμε το πρωτο ταξιδι με ταξιδιωτικο μετα θα ειμαι πιο κουλ ν αμπορω το επομενο να το οργανωσω και να παμε μονοι μας.Το αν θα βγει πιο ακριβο το ταξιδι με ταξιδιωτικο δεν με πειραζει...αρκει να το χαρουν.
Είναι αρκετά μεγάλα.Η Ρώμη για 4 μέρες είναι αρκετά εύκολη.Θα έλεγα καλύτερα να πάτε ανεξάρτητοι και να πηγαίνετε με τους ρυθμούς σας.Θα βρεις πολλές πληροφορίες για Ρώμη στα διάφορα θέματα.
 

nicolina

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Ουτε κι εγω εχω ξαναταξιδεψει...προβλημα επικοινωνιας δεν νομιζω να εχουμε.Μιλαω πολυ καλα αγγλικα οποτε αυτο δε με αγχωνει.Το εχω διαβασει οτι η Ρωμη ειναι ευκολος προορισμος ...εχω διαβασει και εδω μεσα πολλες πληροφοριες απο εμπειριες αλλων μελων.Γι αυτο εξαλλου και ειπα να ξεκινησουμε απο Ρωμη.Κυριως οι μεταφορες με αγχωνουν.Αλλα δε θελω να τα ξεθεωσω στα αξιοθεατα ολη τηνωρα..θελω να εχουμε χρονο να χαζολογησουμε να απολαυσουμε την πολη....να φαμε ησυχα σε ενα εστιατοριο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Ουτε κι εγω εχω ξαναταξιδεψει...προβλημα επικοινωνιας δεν νομιζω να εχουμε.Μιλαω πολυ καλα αγγλικα οποτε αυτο δε με αγχωνει.Το εχω διαβασει οτι η Ρωμη ειναι ευκολος προορισμος ...εχω διαβασει και εδω μεσα πολλες πληροφοριες απο εμπειριες αλλων μελων.Γι αυτο εξαλλου και ειπα να ξεκινησουμε απο Ρωμη.Κυριως οι μεταφορες με αγχωνουν.Αλλα δε θελω να τα ξεθεωσω στα αξιοθεατα ολη τηνωρα..θελω να εχουμε χρονο να χαζολογησουμε να απολαυσουμε την πολη....να φαμε ησυχα σε ενα εστιατοριο.
Ρίξε μια ματιά σε προγράμματα πρακτορείων να δεις πως είναι και τι έχουν μέσα και μετά αποφασίζεις.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ρίξε μια ματιά σε προγράμματα πρακτορείων να δεις πως είναι και τι έχουν μέσα και μετά αποφασίζεις.
Ναι, αυτό θα σου έλεγα κι εγώ. Ρίξε μια ματιά, και ρώτα στην ανάγκη αν μπορούν να προσαρμόσουν κάποια πράγματα σε ατομικό ταξίδι.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.274
Ναι, αυτό θα σου έλεγα κι εγώ. Ρίξε μια ματιά, και ρώτα στην ανάγκη αν μπορούν να προσαρμόσουν κάποια πράγματα σε ατομικό ταξίδι.
Επίσης δεν είναι ανάγκη να παρακολουθείτε όλες τις ξεναγήσεις του πρακτορείου.Μπορεί να πάτε κάπου αλλού(πχ γήπεδα-βάζω ιδέες τώρα.... ;) )
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Καλημέρα σε όλους.Ειμαι νέο μέλος.Είμαι μόνη μαμα με 2 παιδια 9 και 11 ετων .Δεν εχουμε ξαναταξιδεψει εξωτερικο και θελω να κανουμε την αρχη μας.Ομως λογω ανασφαλειας σκεφτομαι οτι θα ηταν καλυτερα να επιλεξω ενα ταξιδι με ταξιδιωτικο για να μην ειμαστε μονοι μας.Επίσης αυτη την περίοδο δεν υπαρχει πολυς χρονος για οργανωση.Θ ηθελα να μου πειτε τις αποψεις σας..αν οντως θα ειναι καλα με ταξιδιωτικο ή αν θα ταλαιπωρηθουν χειροτερο τα παιδια με ατελειωτες αναμονες σε ουρες.
Σκεφτομουν για αρχη ενα τετραημερακι στη Ρωμη.Οποια γνωμη δεκτη γιατι ειδικα ο μεγαλος μου το ζηταει επιμονα και θελω να ξεπερσω κι εγω την ανασφαλεια μου.Σκεφτομαι οτι αν κανουμε το πρωτο ταξιδι με ταξιδιωτικο μετα θα ειμαι πιο κουλ ν αμπορω το επομενο να το οργανωσω και να παμε μονοι μας.Το αν θα βγει πιο ακριβο το ταξιδι με ταξιδιωτικο δεν με πειραζει...αρκει να το χαρουν.
Αν ειναι η πρωτη σου φορα εξωτερικο, καλυτερα με ταξιδιωτικο.
Αν η ανασφαλεια οφειλεται σε φοβο οτι κατι μπορει να παει στραβα, μια πιστωτικη με βαρβατο υπολοιπο λυνει το 99% των προβληματων. Αν κατι παει στραβα, παιρνετε το επομενο αεροπλανο την ιδια μερα και επιστρεφετε.
Αν το "κατι παει στραβα" ειναι κοβιντ, μπλεκετε πολυ αγρια, ειτε μονοι ειτε με ταξιδιωτικο.
 

nicolina

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Η ανασφάλεια είναι στο οτι θα ειμαι μονη σε μια ξενη χωρα με 2 παιδια...Θα μου πεις και με γκρουπ να παμε τηνευθυνη των παιδιων μου παλι εγω την εχω.Αλλα πες ρε παιδι μου οτι κατι τυχει ....χτυπησει καποιος ,χρειαστουμε κατι.Καλα και τον κοβιντ φοβαμαι εννοειται αλλα αυτο δεν εχει σχεση με το γκρουπ.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.005
Likes
40.907
Η ανασφάλεια είναι στο οτι θα ειμαι μονη σε μια ξενη χωρα με 2 παιδια...Θα μου πεις και με γκρουπ να παμε τηνευθυνη των παιδιων μου παλι εγω την εχω.Αλλα πες ρε παιδι μου οτι κατι τυχει ....χτυπησει καποιος ,χρειαστουμε κατι.Καλα και τον κοβιντ φοβαμαι εννοειται αλλα αυτο δεν εχει σχεση με το γκρουπ.
Ολοι την ιδια φοβια εχουμε.
Ξερεις ποσες πτησεις τη μερα εχει απο Ρωμη για Αθηνα? Ταξι, αεροδρομιο και πισω. Δεν εχει διαφορα απο το να πας Θεσσαλονικη. Δωρεαν ταξιδιωτικη ασφαλιση μεσω ασφαλιστικου φορεα και προχωρας.
Φυσικα σε ξενοδοχειο με ρεσεψιον να μπορεις να συνεννοηθεις για να βρει εναν γιατρο η νοσοκομειο, φαρμακειο κλπ, οχι διαμερισμα.
 

dammys

Member
Μηνύματα
379
Likes
696
Κάποιοι "σνομπάρουν" τις εκδρομές με τα ταξιδιωτικά πρακτορεία.
Δεν είναι μόνο η ανασφάλεια ή η μη γνώση ξένων γλωσσών αλλά και η άνεση , ο χρόνος , κτλ που κερδίζεις ..κ.α
Μα περισσοτερο θα έλεγα ότι γνωρίζεις άλλους υπέροχους ανθρώπους και μπορείς να περάσεις υπέροχα. ..Το γκρουπ ένα μικρό κομμάτι μιας κοινωνίας..Αν το δεις κι έτσι ,έχει τρομερό ενδιαφέρον.
Επίσης δε χρειάζεται να ακολουθείς κατά πόδας το γκρουπ..π,χ μια εκδρομή στην Πίζα ή η είσοδος στο Κολοσσαίο θα μπορούσε να αντικατασταθεί με κάτι άλλο...
Ακόμη μπορεί να υπάρχουν και άλλες οικογένειες με παιδιά στο γκρουπ..

Υ.Γ δε θα ξεχάσω ποτέ την Κυρία Έλλη από τη Θεσσαλονίκη ,ηλικιωμένη και προσφάτως χήρα ,σε εκδρομή του Ζορπίδη στη Ρώμη , που κάπνιζε αρειμανίως Καρέλια και χάθηκε χωρίς να ξέρει λέξη Αγγλικά και Ιταλικά και χωρίς κινητό στον Άγιο Πέτρο ενώ το γκρουπ ήταν στο μουσείο του Βατικανού. Τελικά επικοινώνησε με κάποιον τρόπο μέσω ιταλών αστυνομικών με τα παιδιά της στη Θεσσαλονίκη, τα οποία επικοινώνησαν με το γραφείο του Ζ και την βρήκαμε να μας περιμένει στην εκκλησία!!
 

nicolina

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
Εχεις δικιο για την παρεα...σιγουρα θα ηταν πιο καλα και για εμας αν ειμασταν μαζι με αλλα ατομα.Που κι εκει ρισκαρεις δλδ σε τι ατομα θα πεσεις αλλα οκ γενικα ειμαι easy going ανθρωπος...δεν εχω πολλές απαιτησεις /προσδοκιες απο τους αλλους.καλη διαθεση και χιουμορ και ολα καλα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.763
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom