Γαλλία Πως είναι στα Γαλλικά το φθηνό; Αφιέρωμα στις πόλεις της Γαλλίας.

taver

Member
Μηνύματα
12.485
Likes
28.949
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
την συνηθη δραστηριοτητα της Προβηγκιας παραδιπλα "εχει Βαν Γκογκ", που για μενα ειναι λογος ταξιδιου.
Ξέρεις πόσοι πίνακες του Van Gogh υπάρχουν συνολικά στην Προβηγγία/PACA; Ακριβώς ένας, σε ένα μουσείο στην Avignon που δεν το διαφημίζει καν.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.952
Ξέρεις πόσοι πίνακες του Van Gogh υπάρχουν συνολικά στην Προβηγγία/PACA; Ακριβώς ένας, σε ένα μουσείο στην Avignon που δεν το διαφημίζει καν.
Μα ακριβως, ο Σαγκαλ φουλ σε μουσειο ειναι λογος ταξιδιου, οχι αυτη η καραμελα με τον Βαν Γκογκ.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.485
Likes
28.949
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.952
Δεν τον χωνευω πολυ, θα πω την αληθεια. Εχω δει πολυ Ματις αλλου.

Και 20 λεπτά με το τρένο από τη Nice:
Musée Picasso (Antibes) - Wikipedia
Εχω αλλαξει 2 φορες ενα ταξιδι τον Ιουνη του 24 για να βαλω επιτελους φετος τη Νικαια που ακυρωθηκε περσι λογω απεργιων. Θα δω αν μπαινει και η Αντιμπ.
 
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Από τους πιο ενδιαφέροντες ταξιδιωτικούς οδηγούς του φόρουμ, να πούμε γι' άλλη μια φορά!🍻
Άντε και στον επόμενο, στη νέα σου πατρίδα!

Μα ακριβως, ο Σαγκαλ φουλ σε μουσειο ειναι λογος ταξιδιου, οχι αυτη η καραμελα με τον Βαν Γκογκ.
Για τα μουσεία ζωγραφικής της Κυανής Ακτής, γενικά δεν τα βρίσκω και τρομερό λόγο να τα επισκεφτείς αν δεν είσαι υπερβολικά μουσειόπληκτος, αν και δεν έχω επισκεφτεί το MAMAC (μοντέρνας τέχνης) δυστυχώς, που έκλεισε (προσωρινά) φέτος για τέσσερα χρόνια. Προφανώς υποκειμενικό, αλλά από αυτά που αναφέρονται το μουσείο Πικάσο το βρήκα περισσότερο εντυπωσιακό λόγω κτιρίου παρά εκθεμάτων (αν και είναι το μουσείο που συνήθως προτείνω αν κάποιος θέλει να δει κάτι σε ζωγραφική), στου Ματίς υπήρχε ένα ενδιαφέρον αν και πάλι δεν είχε τα γνωστότερά του εκθέματα, στου Σανγκάλ ενώ είχε εντυπωσιακούς πίνακες και μουσειολογικά μάλλον ήταν το πιο ενδιαφέρον, βρήκα πολύ λίγα τα εκθέματα. Δεν είναι όπως τα μουσεία στο Παρίσι, στο Βερολίνο, στο Λονδίνο που μπορείς να κάθεσαι με τις ώρες.

Για μένα το αξιοθέατο της περιοχής είναι κυρίως οι γραφικές πόλεις και τα χωριά, από τα παραλιακά μέχρι τα κρεμασμένα σε λόφους ή και τα πιο αλπικά, και κυρίως η φύση* (παραθαλάσσια μονοπάτια, φαράγγια, καταρράκτες, σπηλιές, γκρεμοί, βουνά), την οποία ένας επισκέπτης των λίγων ημερών δεν πρόκειται να ανακαλύψει, ενώ παντρεύει δυο από τις πιο όμορφες χώρες της Ευρώπης (ή και του κόσμου - δεν είμαι μεθυσμένος :bleh: ).

*Το κλισέ του "πρωί σκι, απόγευμα βουτιά στη θάλασσα" δεν είναι απλώς ένα κλισέ στον συγκεκριμένο νομό.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.539
Likes
8.506
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Από τους πιο ενδιαφέροντες ταξιδιωτικούς οδηγούς του φόρουμ, να πούμε γι' άλλη μια φορά!🍻
Σ' ευχαριστώ πολύ να σαι καλά!

Άντε και στον επόμενο, στη νέα σου πατρίδα!
Πολύ χλωμό. Μόνο για την Ιταλία θα έκανα κάτι αντίστοιχο αλλά δυστυχώς έχω δει πολύ λιγότερα μέρη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.094
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom