Κροατία Σλοβενία Ρεπούμπλικα Χρβάτσκα , γιατί όχι; Ε λοιπόν ναι και βλέπουμε.

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Συνέχεια στη Σλοβενία
Είδαμε τη θέα, όχι κάτι σπουδαίο.
IMG-7878.jpg

IMG-7890.jpg


Μετά από την κατάβαση που κάναμε , κατά την οποία είχα μια πτώση ( γι αυτό έπρεπε να είχα πληρώσει το αλερετουρ στο τελεφερίκ) γιατί ήταν χιονισμένο και κατηφορικό το δρομάκι από το κάστρο, ευτυχώς δεν κουτρουβάλησα μέχρι το ποτάμι ,
IMG-7895.jpg

(ο σωτήρας μου ούτε καν μου έδωσε σημασία :p )

κάναμε και μια ακόμη βόλτα στην πόλη για να δούμε τα αξιοθέατα , ψάχνοντας κάπου να φάμε τοπικά πιάτα .
IMG-7930.jpg

IMG-7913.jpg


Βέβαια δεν βρήκαμε γκούλας που θέλαμε αλλά συμβιβάστηκα με ένα λουκάνικο με πατάτες και κάτι Σλοβένικα ντάμπλινγκς και μια σούπα για να ζεστεθούμε.
IMG-7928.jpg

IMG-7927.jpg
IMG-7926.jpg



Μέτρια τα πιάτα, ήδη είχα αρχίσει να αναπολώ το cevapi. Που να ξερα ότι το βραδινό θα το πλήρωνα χρυσό και ασημένιο και μπρούτζινο μαζί!
Έπειτα είχε πάει σχεδόν 2 και αποφασίσαμε να πάρουμε το δρόμο της επιστροφής.

Πήραμε λοιπόν το τρένο στις 14:47 για το γυρισμό , η διαδρομή αυτή τη φορά με τα χρώματα του ηλιοβασιλέματος!

IMG-7933.jpg



Επιστροφή στο Ζάγκρεμπ

Φτάσαμε στο Ζάγκρεμπ και βολτάραμε λίγο στην πόλη ανεβαίνοντας από τα σκαλιά για να χωνέψουμε τα σλοβένικα εδέσματα (ομολογουμένως βαρύ το λουκάνικο) και με σκοπό να δούμε καλύτερα την άνω πόλη αλλά και την εκκλησία του Αγίου Μάρκου που ήταν κάτι περίεργο για τα μάτια μας.
IMG-7938.jpg


Μετά ακολούθησε ξεκούραση στο δωμάτιο, τσάμπα τα πληρώναμε τα 40 € ;; Και έπειτα λέμε , μωρέ δεν πάμε για καμιά κροάτικη μπύρα; Η μπύρα έγινε μπριζόλα και η μπριζόλα ρε παιδιά μας κόστισε 71€ ! Τι την ήθελα την έξοδο , δεν έκλεινα ένα ακόμα εισιτήριο με ryan για κάπου να μου βγει το ίδιο;!
Πολύ λυπημένοι για αυτήν την ληστεία που υπεστήκαμε καταλήξαμε στο δωμάτιο γρήγορα για ύπνο.

Ιδού το χρυσό κρέας
IMG-7944.jpg

Δε λέω καλό ήταν αλλά γελάω αν ήξερα πόσο θα πάει θα έτρωγα μόλτο απ' το περίπτερο.
(Διευκρίνηση 71ευρώ πληρώσαμε και οι δύο μαζί. Τα άξιζε , αλλά θα ήθελα να έχω διαβάσει καλύτερα τον κατάλογο γιατί δεν μου περίσσευαν. )

-Τέλος δεύτερης ημέρας-


 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
Τρίτη και καλύτερη!

Ξυπνήσαμε και το μόνο μας άγχος ήταν αν θα πάνε όλα καλά με το ράπιντ που ζητάει ο Κούλης για να μπούμε στη χώρα.

Πήγαμε αρχικά να πιούμε έναν καφέ σε ένα μαγαζί που κάνει τη μόδα και την ζωή στην πόλη που εντέλει πολύ μου άρεσε !
IMG-7953.jpg


Μετά αναζητήσαμε την είσοδο του μουσείου Mimara που όπως είχα διαβάσει έχει διάσημους ζωγράφους αλλά δεν είχα πιστέψει ότι ήταν ακόμη κλειστό από το σεισμό του 2020 και έκανα λάθος γιατί ήταν θεόκλειστο. Ίδιοι με μας οι Κροάτες , για να κάνουν μια δουλειά θέλουν και δέκα χρόνια. Α ρε τι ωραίο που είναι το μετρό στη Θεσσαλονίκη μας.
Λέμε δεν πειράζει πάμε στο Τέσλα μωρέ καλό θα ‘ναι. Τελικά το Τέσλα ήταν όντως έξαιρετικό με πολλά εκθέματα για την εξέλιξη της τεχνολογίας , είσοδος στο υπόγειο που ήταν προσομοίωση ορυχείων (με έπιασε η κλασσική μου κλειστοφοβία) και στο τέλος επίδειξη πειραμάτων και δοκιμών του Τέσλα. Μη νομίζετε ότι καταλαβαίναμε και πολλά γιατί η επίδειξη ήταν μόνο στα κροάτικα. Κάτι σνάγιες (ξέρεις) και κάτι μόζες(θέλεις) έπιανα λίγο από τα ρώσικα που ψιλοξέρω.

IMG-8007.jpg




IMG-8215.jpg



Μετά κάναμε μια ωραία διαδρομή να πάμε να κάνουμε το ράπιντ και χάσαμε 1μιση ώρα και καταλάβαμε ότι δεν προλαβαίναμε την Dolac Market που μόνο τότε μπορούσαμε να την δούμε γιατί ήταν ανοιχτή μόνο τα πρωινά. Χαλάλι όμως οι επιθυμίες του κράτους πάνω απ' τις δικές μας!
IMG-8011.jpg

IMG-8013.jpg

Έξω από το κέντρο τα κτήρια είναι κάπως έτσι , πολύ μ' αρέσουν αυτές οι σοβιετικού τύπου πολυκατοικίες.

Τέλος πάντων αφού βγήκε αρνητικό το ράπιντ, πήγαμε προς το κέντρο μπας και ήταν ακόμα ανοιχτή η αγορά.
IMG-7960.jpg
IMG-7957.jpg
IMG-7956.jpg
Την ψιλο πετύχαμε με λίγους πάγκους, φάγαμε και μια τέλεια κιμαδόπιτα στο φούρνο.

IMG-8020.jpg
Το άγαλμα που έχουν στην αγορά προς τιμήν όλων των εργαζόμενων γυναικών. Μου θύμιζε ''κάτι''
3_lefkaditissa_agrotissa.jpg
6-13.jpg
(Οι Λευκαδίτισσες αγρότισσες και το πως μετέφεραν τα βάρη)

Μετά ανεβήκαμε πιο πάνω πάλι προς την εκκλησία του Αγίου Μάρκου για να την δούμε και μέρα! Δυστυχώς , δεν κατάλαβα γιατί ήταν κλειστή με κιγκλιδώματα και ούτε να πλησιάσουμε δεν γινόταν πάλι.
IMG-8032.jpg
IMG-8041.jpg


Έπειτα έπιασε ένα χιονόνερο και κάτσαμε να πιούμε έναν καφέ σαν άλλοι τουρίστες στην Πλάκα του Ζάγκρεμπ. Πολύ όμορφο σημείο.
IMG-8024.jpg


(Ο cappuccino μέτριος 🙄 )


Κατά τις 6 το απογέυμα και αναλογιζόμενοι το χτεσινό μας φιάσκο , ψάξαμε τα σίγουρα , τα καλά μας τα cevapi. Τα καλά και πάνω απ όλα φτηνά! Είπαμε στην αρχή, αυτό το ταξίδι το κάναμε και κυρίως εγώ για την ψυχική μου ηρεμία και όχι επειδή είχα 71€ να χαλάω για την μπριζόλα μου :p.
IMG-8050.jpg


Ήπιαμε και μια μπύρα σε ένα μπαρ που ήταν παλιό φαρμακείο και όπως με είχατε ενημερώσει στο φόρουμ όλοι μέσα κάπνιζαν και δεν φτάνει που ήταν χάλια η μπύρα( όλη την ήπια παιδιά , την έιχα πληρώσει) καπνίζανε και όλοι γύρω μου και δίπλα μου και παντού.
IMG-8072.jpg
IMG-8068.jpg


-Τέλος τρίτησ μέρας-


Επιστροφή

Το επόμενο πρωί ξυπνήσαμε στις 4 και φύγαμε στις 04:30 με μια φίλη της οικοδέσποινας που δουλεύει στο ούμπερ και μας κόστισε 100 kuna η διαδρομή . Μ αυτό και το χτεσινό cevapi ένιωθα ήδη πως έβγαζα τα σπασμένα απ την μπριζόλα και το τεστ του Κούλη!

Εννοείται ξανά πετάξαμε με LAUDA . Εννοείται πήγαμε να χάσουμε την πτήση γιατί εγώ έκανα την έξυπνη ( και την πολυταξιδεμένη) και έλεγα σιγά έχει μεγάλη ουρά ακόμα το boarding, έλα μου όμως που κοίταγα το διπλανό boarding που πήγαινε στο Stansted ( παιδιά δεν φταίω ήταν δίπλα δίπλα οι πύλες), πάλι καλά μπήκαμε στο αεροπλάνο . Φτάσαμε Θεσσαλονίκη , φάγαμε και ένα brunch που είχαμε και στο χωριό μας και επιτέλους γυρίσαμε στο χωριό μας μετά από 12 ωρίτσες.
IMG-8085.jpg

(Αν ο γαμπρός σου έχει χτίσει όλα τα φαγάδικα της συμπρωτεύουσας , σε στέλνει στα καλύτερα :p )

Επίλογος
(σχόλια, παρατηρήσεις και βρισιές που έλεγε και ένας καθηγητής μου όταν με μυούσε στα μαθηματικά)


Γενικά με όσους Κροάτες μιλήσαμε μας φάνηκαν πολύ συμπαθείς και αρκετά εξελιγμένοι τουριστικά (αναπόφευκτη σύγκριση μιας και τα καλοκαίρια είναι η δουλειά μας στον τουρισμό).
Η ατμόσφαιρα της πόλης ήταν αρκετά νεανική και σε όσα μαγαζιά συναντήσαμε κόσμο φαινόταν πρόσχαρος και ομιλητικός και με διάθεση να διασκεδάσει. Μας έκανε εντύπωση που οι περισσότεροι κάθονταν έξω για να φάνε και να πιούνε και όταν ρωτήσαμε την κοπέλα στο ούμπερ μας είπε ότι συμβαίνει λόγω κορόνας, αλλά και πάλι έξω στον 1 βαθμό; Τρελούληδες οι φίλοι μας οι Κροάτες.

Αυτό το ταξίδι το έκανα για να αποδείξω στον εαυτό μου (αλλά και στον έτερον μου ήμισυ, που το χω σε εκτίμηση) ότι ακόμα και 400χλμ μακριά από το αεροδρόμιο είναι εφικτό να κάνεις ταξίδια σε άλλες χώρες αλλά και γιατί εκτός από ένα ταξίδι που είχαμε κάνει στην Αθήνα για τη δουλειά από Οκτώβρη είμαι σερί σε ένα νησί και είχα βαλτώσει, ήθελα να δω μεγάλες πόλεις, έστω μεγαλύτερες απ' τη Λευκάδα ρε παιδί μου.

Σας ευχαριστώ πολύ !
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Εννοείται πήγαμε να χάσουμε την πτήση γιατί εγώ έκανα την έξυπνη ( και την πολυταξιδεμένη) και έλεγα σιγά έχει μεγάλη ουρά ακόμα το boarding, έλα μου όμως που κοίταγα το διπλανό boarding που πήγαινε στο Stansted ( παιδιά δεν φταίω ήταν δίπλα δίπλα οι πύλες), πάλι καλά μπήκαμε στο αεροπλάνο
Το επιβεβαιώνω κι εγώ αυτό, ήταν τρομερά παραπλανητικό, με αποτέλεσμα να κάθομαι άνετος λέγοντας «έλα μωρέ, έχει κόσμο, μη βιάζεσαι», μέχρι που κατάλαβα ότι οι περισσότεροι πετάνε για Αγγλία.

Κατά τα άλλα πολύ όμορφη ιστορία και περιγραφές, εύχομαι με το καλό καινούρια ταξίδια και ακόμα περισσότερες ιστορίες. Όσο για το Ζάγκρεμπ, καλά να είμαστε και να ξαναπάμε, χωρίς το φόβο της πανδημίας που στέρησε πράγματα.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.119
Likes
20.350
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πολύ όμορφα :) Εύχομαι το επόμενο ταξίδι να είναι τόσο σύντομα όσο δεν φαντάζεσαι!!!

ΥΓ. Θα περιμένω και άλλες ιστορίες εννοείται! Ωραία τα λες και ωραία τα κάνεις! χαχαχα
 

Marinetta

Member
Μηνύματα
326
Likes
2.304
Ταξίδι-Όνειρο
Νησί του Πάσχα
ο επιβεβαιώνω κι εγώ αυτό, ήταν τρομερά παραπλανητικό, με αποτέλεσμα να κάθομαι άνετος λέγοντας «έλα μωρέ, έχει κόσμο, μη βιάζεσαι», μέχρι που κατάλαβα ότι οι περισσότεροι πετάνε για Αγγλία.
Χαχαχα πάλι καλά δεν αισθάνομαι μόνη 😂
Και τρεις κοπέλες παραλίγο να μείνουν απ’ έξω 😋
Κατά τα άλλα πολύ όμορφη ιστορία και περιγραφές, εύχομαι με το καλό καινούρια ταξίδια και ακόμα περισσότερες ιστορίε
Ευχαριστώ πολύ! Περιμένουμε και τη δικιά σου!
Πολύ όμορφα :) Εύχομαι το επόμενο ταξίδι να είναι τόσο σύντομα όσο δεν φαντάζεσαι!!!
Η πιο τέλεια ευχή!

ΥΓ. Θα περιμένω και άλλες ιστορίες εννοείται! Ωραία τα λες και ωραία τα κάνεις! χαχαχα
Ευχαριστώ πολύ 🥰
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Τρίτη και καλύτερη!

Ξυπνήσαμε και το μόνο μας άγχος ήταν αν θα πάνε όλα καλά με το ράπιντ που ζητάει ο Κούλης για να μπούμε στη χώρα.

Πήγαμε αρχικά να πιούμε έναν καφέ σε ένα μαγαζί που κάνει τη μόδα και την ζωή στην πόλη που εντέλει πολύ μου άρεσε !
View attachment 386939

Μετά αναζητήσαμε την είσοδο του μουσείου Mimara που όπως είχα διαβάσει έχει διάσημους ζωγράφους αλλά δεν είχα πιστέψει ότι ήταν ακόμη κλειστό από το σεισμό του 2020 και έκανα λάθος γιατί ήταν θεόκλειστο. Ίδιοι με μας οι Κροάτες , για να κάνουν μια δουλειά θέλουν και δέκα χρόνια. Α ρε τι ωραίο που είναι το μετρό στη Θεσσαλονίκη μας.
Λέμε δεν πειράζει πάμε στο Τέσλα μωρέ καλό θα ‘ναι. Τελικά το Τέσλα ήταν όντως έξαιρετικό με πολλά εκθέματα για την εξέλιξη της τεχνολογίας , είσοδος στο υπόγειο που ήταν προσομοίωση ορυχείων (με έπιασε η κλασσική μου κλειστοφοβία) και στο τέλος επίδειξη πειραμάτων και δοκιμών του Τέσλα. Μη νομίζετε ότι καταλαβαίναμε και πολλά γιατί η επίδειξη ήταν μόνο στα κροάτικα. Κάτι σνάγιες (ξέρεις) και κάτι μόζες(θέλεις) έπιανα λίγο από τα ρώσικα που ψιλοξέρω.

View attachment 386940



View attachment 386941


Μετά κάναμε μια ωραία διαδρομή να πάμε να κάνουμε το ράπιντ και χάσαμε 1μιση ώρα και καταλάβαμε ότι δεν προλαβαίναμε την Dolac Market που μόνο τότε μπορούσαμε να την δούμε γιατί ήταν ανοιχτή μόνο τα πρωινά. Χαλάλι όμως οι επιθυμίες του κράτους πάνω απ' τις δικές μας!
View attachment 386942
View attachment 386943
Έξω από το κέντρο τα κτήρια είναι κάπως έτσι , πολύ μ' αρέσουν αυτές οι σοβιετικού τύπου πολυκατοικίες.

Τέλος πάντων αφού βγήκε αρνητικό το ράπιντ, πήγαμε προς το κέντρο μπας και ήταν ακόμα ανοιχτή η αγορά.
View attachment 386956 View attachment 386957 View attachment 386958 Την ψιλο πετύχαμε με λίγους πάγκους, φάγαμε και μια τέλεια κιμαδόπιτα στο φούρνο.

View attachment 386944 Το άγαλμα που έχουν στην αγορά προς τιμήν όλων των εργαζόμενων γυναικών. Μου θύμιζε ''κάτι''
View attachment 386945 View attachment 386946 (Οι Λευκαδίτισσες αγρότισσες και το πως μετέφεραν τα βάρη)

Μετά ανεβήκαμε πιο πάνω πάλι προς την εκκλησία του Αγίου Μάρκου για να την δούμε και μέρα! Δυστυχώς , δεν κατάλαβα γιατί ήταν κλειστή με κιγκλιδώματα και ούτε να πλησιάσουμε δεν γινόταν πάλι.
View attachment 386947 View attachment 386948

Έπειτα έπιασε ένα χιονόνερο και κάτσαμε να πιούμε έναν καφέ σαν άλλοι τουρίστες στην Πλάκα του Ζάγκρεμπ. Πολύ όμορφο σημείο. View attachment 386949

(Ο cappuccino μέτριος 🙄 )


Κατά τις 6 το απογέυμα και αναλογιζόμενοι το χτεσινό μας φιάσκο , ψάξαμε τα σίγουρα , τα καλά μας τα cevapi. Τα καλά και πάνω απ όλα φτηνά! Είπαμε στην αρχή, αυτό το ταξίδι το κάναμε και κυρίως εγώ για την ψυχική μου ηρεμία και όχι επειδή είχα 71€ να χαλάω για την μπριζόλα μου :p.
View attachment 386950

Ήπιαμε και μια μπύρα σε ένα μπαρ που ήταν παλιό φαρμακείο και όπως με είχατε ενημερώσει στο φόρουμ όλοι μέσα κάπνιζαν και δεν φτάνει που ήταν χάλια η μπύρα( όλη την ήπια παιδιά , την έιχα πληρώσει) καπνίζανε και όλοι γύρω μου και δίπλα μου και παντού.
View attachment 386952 View attachment 386953

-Τέλος τρίτησ μέρας-


Επιστροφή

Το επόμενο πρωί ξυπνήσαμε στις 4 και φύγαμε στις 04:30 με μια φίλη της οικοδέσποινας που δουλεύει στο ούμπερ και μας κόστισε 100 kuna η διαδρομή . Μ αυτό και το χτεσινό cevapi ένιωθα ήδη πως έβγαζα τα σπασμένα απ την μπριζόλα και το τεστ του Κούλη!

Εννοείται ξανά πετάξαμε με LAUDA . Εννοείται πήγαμε να χάσουμε την πτήση γιατί εγώ έκανα την έξυπνη ( και την πολυταξιδεμένη) και έλεγα σιγά έχει μεγάλη ουρά ακόμα το boarding, έλα μου όμως που κοίταγα το διπλανό boarding που πήγαινε στο Stansted ( παιδιά δεν φταίω ήταν δίπλα δίπλα οι πύλες), πάλι καλά μπήκαμε στο αεροπλάνο . Φτάσαμε Θεσσαλονίκη , φάγαμε και ένα brunch που είχαμε και στο χωριό μας και επιτέλους γυρίσαμε στο χωριό μας μετά από 12 ωρίτσες.
View attachment 386960
(Αν ο γαμπρός σου έχει χτίσει όλα τα φαγάδικα της συμπρωτεύουσας , σε στέλνει στα καλύτερα :p )

Επίλογος
(σχόλια, παρατηρήσεις και βρισιές που έλεγε και ένας καθηγητής μου όταν με μυούσε στα μαθηματικά)


Γενικά με όσους Κροάτες μιλήσαμε μας φάνηκαν πολύ συμπαθείς και αρκετά εξελιγμένοι τουριστικά (αναπόφευκτη σύγκριση μιας και τα καλοκαίρια είναι η δουλειά μας στον τουρισμό).
Η ατμόσφαιρα της πόλης ήταν αρκετά νεανική και σε όσα μαγαζιά συναντήσαμε κόσμο φαινόταν πρόσχαρος και ομιλητικός και με διάθεση να διασκεδάσει. Μας έκανε εντύπωση που οι περισσότεροι κάθονταν έξω για να φάνε και να πιούνε και όταν ρωτήσαμε την κοπέλα στο ούμπερ μας είπε ότι συμβαίνει λόγω κορόνας, αλλά και πάλι έξω στον 1 βαθμό; Τρελούληδες οι φίλοι μας οι Κροάτες.

Αυτό το ταξίδι το έκανα για να αποδείξω στον εαυτό μου (αλλά και στον έτερον μου ήμισυ, που το χω σε εκτίμηση) ότι ακόμα και 400χλμ μακριά από το αεροδρόμιο είναι εφικτό να κάνεις ταξίδια σε άλλες χώρες αλλά και γιατί εκτός από ένα ταξίδι που είχαμε κάνει στην Αθήνα για τη δουλειά από Οκτώβρη είμαι σερί σε ένα νησί και είχα βαλτώσει, ήθελα να δω μεγάλες πόλεις, έστω μεγαλύτερες απ' τη Λευκάδα ρε παιδί μου.

Σας ευχαριστώ πολύ !
Πολύ ωραία πέρασαμε την ιστορία σου!! Καλή αρχή!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.652
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom