Ρωσία Ρωσία... Είναι εφικτό να ταξιδέψεις τώρα;

tatooine

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
5.944
ισχύει
αλλά αεροπορικά εισιτήρια πως βγάζω ??
Είναι μετρημένα κουκιά, airserbia, Turkish, αποκλειστικά από τις ιστοσελίδες τους.
Όσο πιο κοντά στην αναχώρηση τα βγάλεις τόσο γίνονται απαράδεκτα ακριβότερα.
Και οι δυο έχουν για Αγια Πετρούπολη με μια μόνο ενδιάμεση στάση, Βελιγράδι, Κωνσταντινούπολη.
 

leonan

Member
Μηνύματα
36
Likes
258
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ταξίδι-Όνειρο
ποιο να πρωτοδιαλέξω...
Καλησπέρα! εγώ σκόπευα να πάω Ελσίνκι, να γυρίσω λίγες μέρες τις λίμνες με hiking, Kayak κλπ και από κει να περάσω Αγία Πετρούπολη με λεωφορειο ή τρενο. . παλιά είχε και φτηνές πτήσεις η ryanair για Λαπεενραντα. για τους ίδιους λόγους συνεχώς το ακυρώνω...
 

georgi d

Member
Μηνύματα
65
Likes
133
Ας γράψω κάτι σε αυτό το θέμα για το αεροδρόμιο της Αγίας Πετρούπολης.
Τώρα οι ρωσικές εταιρίες δεν μας ενδιαφέρουν όμως στο μέλλον μπορεί και να μας χρειαστούν.

Αεροδρόμιο Pulkovo.
Πτήσεις από Αρμενία.
Αεροπορικές εταιρίες της Αρμενίας είναι η FlyOne Armenia και η Fly Arna που έχουν δρομολόγιο για Αγία Πετρούπολη.
(Η Rossiya Airlines (όμιλος Aeroflot) αύξησε τον αριθμό των πτήσεων από το αεροδρόμιο Pulkovo προς το Ερεβάν από επτά σε εννέα την εβδομάδα. Επίσης, πτήσεις από το αεροδρόμιο Pulkovo προς το Ερεβάν πραγματοποιούνται από την FlyOne Armenia (πέντε φορές την εβδομάδα), την Fly Arna (τέσσερις φορές την εβδομάδα) και την Utair (δύο φορές την εβδομάδα).)

Πολλοί ταξιδεύουν μέσω Αρμενίας. H aegean έχει δρομολόγιο προς Ερεβάν (από Αθήνα και Θεσσαλονίκη) . Μπορείτε να συνδυάσετε Ελλάδα-Αρμενία-Ρωσία όμως από μια ημέρα καλό θα ήταν να μείνετε στο Ερεβαν.
Fly Arna ( low-cost) πιο πολύ αυτή την εταιρία κοιτάω. Μπορεί να έχει καλές τιμές όμως για τον Αύγουστο θα είναι δύσκολο να βρείτε. Εκτός εάν βάλουν προσφορές.
https://www.flyarna.com/en εδώ το σαιτ της εταιρίας.

https://www.zvartnots.aero/EN/Index και εδώ το σαιτ του αεροδρομίου Zvartnots.

https://el.aegeanair.com/ η aegean από 1 Ιούνιο βάζει απευθείας πτήση από Θεσσαλονίκη προς Ερεβάν.
 
Last edited:

georgi d

Member
Μηνύματα
65
Likes
133
Κάτι ακόμα βρήκα όμως δεν ξέρω εάν θα μας χρειαστεί. Τώρα για τα ορθογραφικά μου λάθη σε αυτά μην δίνετε σημασία. Εγώ και τα ελληνικά και τα ρώσικα δεν τα έμαθα καλά.

Υπάρχει και άλλη διαδρομή όμως μέσω Εσθονίας. Το Φεβρουάριο η Εσθονία θα κλείσει τα σύνορα για αυτοκίνητα όμως από ότι γράφουν με τα πόδια θα μπορέσουν να περάσουν . Μέχρι τον Αύγουστο έχουμε χρόνο και θα δούμε αν αξίζει να το ρισκάρουμε. Στο κάτω κάτω αλλάζουμε τα σχέδια και μπορούμε να δούμε μόνο τις Βαλτικες χώρες.

Άρα έχουμε διαδρομή Ελλάδα (πτήση από Αθήνα με την aegean ) - Εσθονία (Ταλίν) - τρένο προαστιακό μέχρι τα σύνορα της Ρωσίας στη πόλη Νάρβα (περίπου 2,5 ώρες) . Όταν θα περάσουμε τα σύνορα θα βρεθούμε στην ρώσικη πόλη Ιβάνγκοροντ.
Εδώ κάτι σας γράφω όμως από Αγία Πετρούπολη προς Ιβάνγκοροντ.
Κάτι από το ίντερνετ.
(Η οικογένειά μου και εγώ επρόκειτο να πάμε στη γειτονική Εσθονία στην πόλη Narva. Φυσικά, η συγκυρία ήταν ατυχής (όσον αφορά την εποχή του χρόνου), αλλά δεν μπορούσαμε να το κάνουμε αλλιώς για να μπορέσουμε να πάμε όλοι Είτε η γυναίκα μου ήταν στη δουλειά, είτε εγώ, είτε η κόρη μου στο σχολείο. Λοιπόν, τελικά επιλέξαμε την ώρα, κλείσαμε ένα ξενοδοχείο μέσω Booking. Αγοράσαμε εισιτήρια για ένα λεωφορείο (του ΚΤΕΛ) για Ivangorod και στην επιστροφή από τη Narva με λεωφορείο της Ecolines, Στις 7:25 το πρωί ακριβώς, αναχωρήσαμε από τον σταθμό λεωφορείων στο κανάλι Obvodny.
Coach and bus stations, St. Petersburg, Russia εδώ για τον σταθμό.
Ακριβώς σύμφωνα με το πρόγραμμα στις 10:20 ήμασταν στο σταθμό λεωφορείων του Ivangorod. Και μετά ακολούθησα τους ανθρώπους που περπατούσαν προς τα σύνορα και φτάσαμε σε μια διάβαση πεζών. Υπήρχε μια μικρή ουρά μπροστά από την είσοδο(εδώ οποίος είναι στην ΕΕ δεν έχει πρόβλημα και δεν περιμένουν στην ουρά) , αλλά κινήθηκε πολύ γρήγορα, κοιτάζοντας μπροστά, θα πω ότι μας πήρε 30 λεπτά για να φτάσουμε και στα δύο σύνορα με ένα περπάτημα πάνω από την γέφυρα.)

Εδώ βρήκα ένα καλό βίντεο από αεροδρόμιο του Ταλίν μέχρι την πόλη Νάρβα. Βάλτε τους υπότιτλους για να καταλάβετε.
Κοντά στο αεροδρόμιο σε απόσταση 15 λεπτά με τα πόδια(η με το λεωφορείο 15) βρίσκεται ο σταθμός των τρένων, απέναντι από το εμπορικό κέντρο Ulemiste.
Timetables | Elron εδώ έχουμε το σαιτ για τρένα.
Το εισιτήριο έχει από 10 έως 15 ευρώ. Όποιος έχει πάει Ταλίν ας μας γράψει κάτι παραπάνω.
Piletid sinu teekonnale εδώ έχουμε το σαιτ για τα λεωφορεία. Προς το παρών υπάρχει δρομολόγιο Ταλίν - Αγία Πετρούπολη.
Για Ταλίν - Αγία Πετρούπολη βλέπω τιμές ακριβές από 60 ευρώ. Βάζουν λογικά προσφορές όμως και πάλι θα ειναι ακριβές.
Travel Europe by bus and buy bus tickets online
Bus tickets for international routes | ECOLINES
Ο ποιο οικονομικός είναι αυτός που σας γράφω πάνω(2,5 ώρες με τρένο και 3 ώρες με λεωφορείο από Ιβάνγκοροντ μέχρι Αγία Πετρούπολη).
Κοίταξα τις ώρες για την πτήση και βλέπω δεν είναι καλές.
Αυτά για την αρχή.

Και κάτι ακόμα.

Εδώ ο εκπρόσωπος της Luxepress μας λέει ότι και μετά των κλείσιμο των συνόρων θα λειτουργούν κανονικά από Ταλίν μέχρι Νάρβα. Εδώ κλείνουν οι Ρώσοι στα άλλα σύνορα με την Φιλανδία κλείνουν οι Φινλανδοί.
Travel Europe by bus and buy bus tickets online ωραία λεωφορεία έχουν. Οι Ρώσοι έχουν κάτι προπολεμικα.Δεν πειράζει και σε μένα στην αρχή όλα δεν μου άρεσαν όμως μετά από ένα χρόνο τα έβλεπα διαφορετικά.
 
Last edited:

fenia42

Member
Μηνύματα
3.927
Likes
14.953
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Για ποιο λόγο κλείνουν τα σύνορα, δε το κατάλαβα. Θελουμε κι εμείς να πάμε στο Λιενινγκραντ αλλά δε το βλέπω. Επίσης δε ξέρω και τι γίνεται με το θέμα βίζα.
 

georgi d

Member
Μηνύματα
65
Likes
133
Για ποιο λόγο κλείνουν τα σύνορα, δε το κατάλαβα. Θελουμε κι εμείς να πάμε στο Λιενινγκραντ αλλά δε το βλέπω. Επίσης δε ξέρω και τι γίνεται με το θέμα βίζα.
Δεν τα παρακολουθώ για αυτό ιδέα δεν έχω.

Να σας γράψω και κάτι πως να πάτε από Ιβάνγκοροντ μέχρι Αγία Πετρούπολη.
Υπάρχει το ηλεκτρικό /προαστιακό όμως ξεκινάει 6 το πρωί. Το εισιτήριο έχει κάπου 450 ρούβλια (5€).
Τα ρώσικα λεωφορεία δεν είναι για αυτό τα αφήνουμε στην άκρη. Απλώς να γνωρίζετε ότι η τιμή του εισιτηρίου είναι 1050 ρούβλια (10€).

Η Μαρσιουτκα στα 700 ρούβλια (7€).Μέχρι το Φεβρουάριο η τιμή είναι 600 ρούβλια.


Μεταφορά επιβατών.
Αναχώρηση από Ivangorod
(ξενοδοχείο "Vityaz")
Διεύθυνση: Kingiseppskoe highway 7
Πρόγραμμα: 5:00; 7:30; 9:00; 12:30; 15:30; 18:00

Στάσεις στην Αγία Πετρούπολη:
Λεωφόρος Veteranov
Leninsky Avenue
Moskovskaya
Bukharestskaya (Τελική στάση )

🚐
Αναχώρηση από Αγία Πετρούπολη
( "Bukharestskaya"
Απέναντι από την έξοδο "Bukharestskaya"

8:00; 11:00; 13:30; 16:00; 19:00; 21:00

Ο χρόνος ταξιδιού είναι: 2-2,5 ώρες

10 λεπτά πριν την αναχώρηση, η κράτησή σας μπορεί να ακυρωθεί.
Εδώ στο φεισμπουκ που έχουν μπορείτε να τους ρωτήσετε. Αυτή γνωρίζουν καλύτερα τι γίνεται στα σύνορα και θα σας βοηθήσουν.
Пассажирские перевозки Ivangorod | Ivangorod
Το WhatsApp 89602869769

Αυτά δεν σας τα μεταφράζω.

Пассажирские перевозки | Ивангород
Аренда транспорта: микроавтобус. автобус, легковой автомобиль, минивэн. Основное направление: Ивангород - Санкт-Петербург.
Контакты:
Диспетчерская служба: 🇷🇺 +7(960)-286-97-69
🇷🇺 +7(921)-355-52-34
🇪🇪 +37255903707
По вопросам заказных перевозок (Администрация): 🇷🇺 +7(964)-611-18-51
e-mail: [email protected]
Και κάτι ακόμα, εάν κάποιος θα πάει να γνωρίζετε ότι έχουν διαφορά 1 ώρα. Αν βρεθείτε στα εσθονικά σύνορα και είναι 18:00 στην ρώσικη πλευρά θα είναι 19:00 . Αυτό για να προλάβετε το τελευταίο λεωφορείο η μαρσουτκα.
Για να μείνετε για ένα βράδυ στο Ιβάνγκοροντ μου γράφουν ότι δεν έχει τίποτα, το πολύ 1,5 μέχρι 2 ώρες.

Δεν ξέρω όμως νομίζω μέσω Εσθονίας είναι καλύτερα να ταξιδέψεις προς Ρωσία.
 

Attachments

Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.804
Likes
51.299
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα

georgi d

Member
Μηνύματα
65
Likes
133
Νομίζω καλό θα ήταν να μάθουμε κάτι ακόμα για να ταξιδέψουμε προς την Μόσχα .

Ιβάνγκοροντ - Αγία Πετρούπολη - Μόσχα με τρένο.

Κάτι από ένα σαιτ εισητιριων. Απλώς σας τα γράφω για το μέλλον αφού τώρα προσωρινά δεν μπορούμε να τα αγοράσουμε. Κάποιος τρόπος θα βρεθεί.

( Εισιτήρια για το τρένο Ivangorod - Μόσχα.
Υπάρχουν επιλογές ταξιδιού με αλλαγή στην Αγία Πετρούπολη. Υπάρχει 1 τρένο που εκτελεί δρομολόγια από το Ivangorod προς Αγία Πετρούπολη. Η τιμή εισητιριου Ivangorod - Αγία Πετρούπολη είναι περίπου στα 406 ρούβλια(4€). Η μέση διάρκεια ενός ταξιδιού με τρένο από το Ivangorod προς την Αγία Πετρούπολη είναι 3 ώρες 9 λεπτά. Από την Αγία Πετρούπολη προς τη Μόσχα υπάρχουν 62 δρομολόγια . Η διαδρομή του τρένου διέρχεται από τους σταθμούς Moscow, Leningradsky Station, St. Petersburg, Moskovsky Station. Η μέση τιμή ενός εισιτηρίου τρένου Αγία Πετρούπολη - Μόσχα είναι τουλάχιστον 1600 ρούβλια . Η μέση διάρκεια ενός ταξιδιού με τρένο από την Αγία Πετρούπολη στη Μόσχα είναι 8 ώρες 33 λεπτά.) Τα γρήγορα μέχρι 4 ώρες. Τιμές βλέπω από 13€ και πάνω.
Сайт ЖД билеты - ЖД билеты на поезда онлайн εδώ το επίσημο σαιτ για τα τρένα. Δεν πειράζει ότι είναι στα ρώσικα.
Buy cheap air tickets online at anywayanyday και εδώ στα αγγλικά.
Θα μάθω μετά πιο πολλά για τα τρένα και θα σας γράψω αναλυτικά.

Κάτι βρήκα. Έχουν και διώροφα τρένα.
Έτσι και εγώ θα ήθελα να ταξιδέψω :)
Αυτό είναι το τρένο "Σαπσαν"
Sapsan Train Schedule | From St. Petersburg to Moscow έχουν δικό τους σαιτ.
Παρέχουμε τηλεφωνική υποστήριξη από τις 09:00 έως τη 01:00 καθημερινά.
Γραφείο πληροφοριών για γενικές ερωτήσεις: 8 800 775 0000

Εάν έχετε οποιεσδήποτε ερωτήσεις κατά τη διαδικασία έκδοσης εισιτηρίων: +7 495 513-13-45, +7 812 925-39-39
email: [email protected]
 
Last edited:

Panagiotis_Roubis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Μια φτηνή λύση που βολεύει Απο Ελλάδα για Μόσχα είναι με πτήση από Αθήνα για Βίλνιους (Λιθουανία) με Ryanair και μετά από εκεί με λεωφορείο μέχρι το Μινσκ 2,5 ώρες περίπου και μετά παίρνεις τρένο και με καμπίνα αν θέλεις και πας στην Μόσχα περίπου 10 ώρες.
Είναι λίγο κουραστικό άλλο όλο το ταξίδι μπορεί να βγεί πολύ φτηνά ειδικά αν είναι για ολόκληρη οικογένεια.
Πληροφοριακά αρχές του 2023 πήγε η γυναίκα μου κ το παιδί μου από Αθήνα-Μοσχα μέσω Αρμενίας και τα εισιτήρια βγήκαν 1100€ και για τους δύο μαζί.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.927
Likes
14.953
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Είσαι σίγουρος ότι μπορεί να πάει κάποιος Μινσκ ;
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.674
Likes
5.944
Από Κουταΐσι με red wings για Αγία Πετρούπολη Μόσχα και Μινσκ. Και αρκετούς άλλους προορισμούς σε πολλές χώρες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.444
Μηνύματα
892.735
Μέλη
39.088
Νεότερο μέλος
MotherofDragons

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom