Ρωσία Ρωσία

paulsofmeli

Member
Μηνύματα
40
Likes
24
Θέλω να παω Ρωσία (Μόσχα-αγία πετρούπολη) και θέλω να ρωτήσω οκτώμβριο ή καλοκαίρι ? Επίσης ξέρει κάποιος οικονομικό ξενοδοχείο στη μόσχα ?
Και γενικότερα συμβουλές γιατί θα πάω χωρίς ταξιδιωτικό και δεν ξέρω κατα πόσο είναι ασφαλές...
Γενικά ότι ξερετε και μπορείται να γράψετε είναι ευπρόσδεκτο...
 

vamvakoolas

Member
Μηνύματα
27
Likes
2
κατα τη γνωμη μου Οκτωβριο...

Τωρα ειδικα Μοσχα θα απεφευγα οικονομικες λυσεις γιατι μπορει να σου ερθει μπουμερανγκ απο αποψη ασφαλειας....Γενικα το βραδυ ειναι λιγο περιεργο οχι βεβαια οτι δεν κυκλοφορεις αλλα αν κυκλοφορεις με καμερα σε ασχετες γειτονιες....

Τελειο το μετρο και να το προτιμας απο τα ταξι...οποτε μπορεις..Το σημαντικοτερο παντου να λες οτι εισαι ελληνας (κυριολεκτικα θα σε αγκαλιασουν):clap:
 

DAVID

Member
Μηνύματα
75
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΣΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία
εγώ έκανα αυτό το ταξίδι Αύγουστο και πολλές φορές χρειαζομουν μπουφάν και την ημέρα. Πήγα οργανωμένα ευτυχώς γιατί διαφορετικά θα είχα προβλημα συννενόησης.Ακόμα και στο μετρό οι υπάλληλοι δεν γνώριζαν λέξη Αγγλικά .΄Καί οι δύο πόλεις είναι απέραντα μουσεία οπότε μη ρισκάρεις να χάσεις κάτι.Ξέχνα την οικονομική λύση των ξενοδοχείων ,η ασφάλεια προέχει.
Καλό ταξίδι
 

michael91

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Χιλή
Ταξίδι-Όνειρο
Ουζμπεκιστάν
Μετρο

Με το μετρό της Μόσχας μπορείς να φτάσεις σχεδόν σε κάθε άκρη της πόλης, οι σταθμοί είναι 177 στο σύνολο και συνεχώς ανοίγουν καινούριοι. Συνιστώ να επισκεφτείτε κάποιους σταθμούς του μετρό στο κέντρο, είναι ωραίοι. Οι ανακοινώσεις στάσεων στις αστικές συγκοινωνίες και στο μετρό είναι μόνο στη ρωσική γλωσσά. Να αποφεύγετε τις ώρες αιχμής, έχει πολύ κόσμο στο μετρό.
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Добрый вечер

Добрый вечер!

γυρίσα με το καλό στην Πολώνια, κι την πρώτη μέρα που συναντήθηκα με την παρέα μου, έπεσε στο τραπέζι να πάμε εκδρομή μια βδομάδα σε αυτήν την πραγμάτικα πανέμορφη χώρα. ψάξαμε ψάξαμε για το πως να φτάσουμε φθήνα εκεί. οι δύο φθήνοι τρόποι κι κατάσυναμα ποιο ξεκούραστοι είναι τα τρένα. Κάθε μέρα υπάρχει το EC Polonez που πάει απο Βαρσοβία - Μόσχα μέσω Λευκόρωσιας κι το άλλο να κάνεις το ίδιο δρομολόγιο αλλά με σπάστα τρένα (αρά ποιο οικονομικό) δλδ πέρνεις το τραίνο από Βαροσβία για Terespol (μια πόλη ακρίβως δίπλα στα Λευκορώσιανα σύνορα), εκεί τον μουντζούρη που κάνει το δρομολόγιο Terespol- Брэст (Brest) όπου περνάς τα σύνορα, κι απο το Brest καθημερινά υπάρχουν τουλάχιστον 8 τρένα με κουκέτες που κάνουν την διαδρομή αυτή.

κι εδώ γενάτε το ερώτημα μου.
Ξέρω ότι κι για τις δύο χώρες χρειάζεται βίζα (τουριστική για Ρωσια κι 2xTransit για Λευκορώσια) μέχρι εδώ όλα καλά. Αλλά η Λευκορώσια με την Ρωσία έχουν ανοιχτά σύνορα, δλδ δε θα σφραγιστεί η βίζα η Ρωσσίκη αλλά ούτε κι η βίζα Λευκορώσιας σαν έξοδο. Στην Ρωσία αν η Milicia με πιάσει κι μου ζητήσει να δει το διαβατήριο μου κι δε έχω σφραγίδα, υπάρχει περίπτωση να με πάνε μέσα για εξακρήβωση? το ίδιο ισχύει κι για την έξοδο απο την Λευκορώσια για την Πολώνια?

αυτά προς το παρών, αλλά θα έχω κι άλλες απορίες στο μέλλον :xmas_redface:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.950
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom