Ιταλία Αξιοθέατα στη Ρώμη

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Φέτος επισκέφτηκα την Ιταλία και συγκεκριμένα Ρώμη - Φλωρεντία ... Τη τελευταία μέρα του ταξιδιού μας , μιας και είχαμε κάποιο χρόνο στη διάθεσή μας , αποφασίσαμε να επισκεφτούμε τις Κατακόμβες ... Πάω κάτω στη ρεσεψιόν του ξενοδοχείου για πληροφορίες ... Η κοπέλα μας είπε πως οι περισσότερες Κατακόμβες στη πόλη είναι κλειστές και μη επισκέψιμες ... Μόνο του Αγίου Σεβαστιανού ήταν ανοιχτές ... Επίσης μας είπε πως έπρεπε να είχαμε κλείσει νωρίς εισιτήρια μέσω Ίντερνετ καθώς και αγγλόφωνο ξεναγό για εκεί ... Επιπλέον μας είπε πως αν μας πήγαινε ταξί θα καθυστερούσε επειδή εκείνη την ώρα υπήρχε μεγάλη κίνηση στους δρόμους ... Εντέλει δεν καταφέραμε να πάμε ...

Έχει πάει κάποια/ος από εδώ στις Κατακόμβες της Ρώμης ;;; Αξίζει σαν εμπειρία ;;; Είχατε κλείσει από νωρίς εισιτήρια μέσω ίντερνετ και αγγλόφωνο ξεναγό ;;;
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.253
Likes
6.731
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Εμείς είχαμε πάει το ‘19 στις Catacombe di San Callisto χωρίς να κλείσουμε τίποτα από πριν. Η ξενάγηση ήταν ούτως ή άλλως υποχρεωτική και συμπεριλαμβανόταν στο εισιτήριο το οποίο και βγάλαμε επιτόπου Αύγουστο μήνα.
Ως εμπειρία θα την χαρακτήριζα μέτρια. Είχε ενδιαφέρον αλλά δεν ήταν κάτι το εξαιρετικό.
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@gkalla Ευχαριστώ , είναι όπως το βλέπει και ο καθένας μας ... Τώρα με τον covid άλλαξαν πολλά ...
 

dammys

Member
Μηνύματα
380
Likes
698
Έχω πάει εγώ είναι στην Άππια αντίκα οδό , με λεωφορείο και μετά νοικιάσαμε ποδήλατα.Εμένα μου άρεσαν ...Πληρώσαμε ένα εισιτήριο στην είσοδο ...Ήταν πριν τον Κορονοιό .Για μένα αξίζει....
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
Τώρα αλλάξαν τα πράγματα και δεν γνώριζα πως ήθελε από νωρίς κράτηση και οπωσδήποτε ξεναγό ...

@dammys Σε ποιες κατακόμβες πήγατε ;;;
 

Iris_90

Member
Μηνύματα
760
Likes
3.838
Επόμενο Ταξίδι
Στο άγνωστο ...
Ταξίδι-Όνειρο
Γιατί , σε νοιάζει ;;;
@dammys Αγγλόφωνο ή Ελληνόφωνο ;;; Ελληνόφωνος ξεναγός υπάρχει εκεί ή θα πρέπει να συνεννοηθώ με το πρακτορείο στην Ελλάδα ;;;
 

Salaheddine1018

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπέρα! Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο (αξιόπιστο) σάιτ που κλείνεις εισιτήρια για τη Βίλα Μποργκέζε; Κάποιος είχε αναφέρει ένα παλιότερα που δεν ισχύει πλέον.
Επίσης μήπως μπορείτε να βάλετε ένα λινκ με την ακριβή θέση (ή διεύθυνση) των εκδοτηρίων του Παλατίνου για Ρωμαϊκή Αγορά και Κολοσσαίο; Ευχαριστώ!
 

kostasz3

Member
Μηνύματα
13
Likes
13
Καλησπέρα,δεν ξερω αν στεκει η ερώτηση αλλά
στην περιπτωση που δεν χρησιμοποιήσω ΜΜΜ
κατα ποσο συμφέρει η roma pass για χρήση μονο για εισοδο σε αρχαιολογικους χωρους και μουσεία;
 

Grtraveler

Member
Μηνύματα
327
Likes
376
Έχω πάει αρκετά φορές στη ευρύτερη περιοχή και δεν έχω πάει εκεί.......λογικά θα είναι ωραίο. Αλλά και αν πας στη περιοχή του Βατικανού πας και το βλέπεις μόνο από έξω. Ωραίο θα είναι.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
517
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Η ταράτσα του και το roof garden με τη θέα είναι ότι αξίζει κάτ εμέ! Αλλά πάλι προσωπική γνώμη εκφράζω. Επίσης ο χώρος εξωτερικά στην είσοδο και πριν το Τίβερη με τη γέφυρα και αγάλματα μου άρεσε πολύ περισσότερο και από το ίδιο το κάστρο
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.192
Μηνύματα
883.492
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom