Ιταλία Μεταφορά από/προς Ciampino - Ρώμη

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.149
Likes
20.458
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Το 520 κάνει τέρμα στην στάση του metro cinecitta και το 720 στην στάση laurentina. Ανάλογα με το αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις την γραμμή του metro Α η Β παίρνεις και το ανάλογο λεωφορείο
You can now travel from Ciampino to Rome city centre for €1.50!

Για μεγαλύτερη ευκολία μπορείς να κατεβάσεις στο κινητό την εφαρμογή citymapper. Αυτήν την φορά που την είχα μας διευκόλυνε πάρα πολύ. Σου δείχνει όλες τις επιλογές για το μέρος που θέλεις να πας, πόσο κοστίζει η κάθε επιλογή, την διαδρομή στον χάρτη,τις στάσεις που θα κάνεις,τον χρόνο που θα κάνεις με την κάθε επιλογή και μπορείς να το αποθηκεύσεις όλο αυτό για να το χρησιμοποιήσεις και χωρίς ιντερνετ
 

gioske

Member
Μηνύματα
172
Likes
1.090
Ταξίδι-Όνειρο
Θιβετ
Το 520 κάνει τέρμα στην στάση του metro cinecitta και το 720 στην στάση laurentina. Ανάλογα με το αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις την γραμμή του metro Α η Β παίρνεις και το ανάλογο λεωφορείο
You can now travel from Ciampino to Rome city centre for €1.50!

Για μεγαλύτερη ευκολία μπορείς να κατεβάσεις στο κινητό την εφαρμογή citymapper. Αυτήν την φορά που την είχα μας διευκόλυνε πάρα πολύ. Σου δείχνει όλες τις επιλογές για το μέρος που θέλεις να πας, πόσο κοστίζει η κάθε επιλογή, την διαδρομή στον χάρτη,τις στάσεις που θα κάνεις,τον χρόνο που θα κάνεις με την κάθε επιλογή και μπορείς να το αποθηκεύσεις όλο αυτό για να το χρησιμοποιήσεις και χωρίς ιντερνετ

Κατέβασα και την εφαρμογή και μου δίνει οδηγίες για τρένο FL4 μέχρι termini, αλλά απ'ότι κατάλαβα δεν είναι ακριβώς στο αεροδρόμιο ο σταθμός του.
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.207
Δεν το έχω ψάξει για τραίνο. Η εφαρμογή αυτή συνήθως σου δείχνει και πόσο πρέπει να περπατήσεις μέχρι την στάση. Πρόσεξα ότι σε κάποιες περιπτώσεις έδινε διαθέσιμες μεν κάποιες επιλογές αλλά όχι όλες με την πρώτη αναζήτηση. Σε 2 περιπτώσεις όμως που άλλαξε το αρχικό πρόγραμμα και έπρεπε να βρούμε πως θα πάμε από το σημείο που ήμασταν σε ένα άλλο μας έσωσε.

Συμβουλή δική μου να αγοράσεις και αρκετά εισιτήρια από πριν από το αεροδρόμιο αν δεν θέλεις να βγάλεις εισιτήριο για μία η δύο μέρες κτλ. γιατί δεν μπορείς να βγάλεις πάνω στο λεωφορείο και ορισμένες στιγμές είναι δύσκολο έως ακατόρθωτο να βρεις συν ότι χάνεις χρόνο και την υπομονή σου έτσι
 
Last edited:

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Η πτηση επιστροφη μας ειναι στις 6 το πρωι οποτε βλεπω οτι η πιο ξεκουραστη κ οικονομικη λυση ειναι ταξι μεσω της booking ( περιπου 40 ευρω) . Το εχει χρησιμοποιησει κανεις ειναι; Ειναι αξιοπιστοι;
 
Last edited:

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.422
Θυμάμαι είχα κλείσει taxi/μεταφορά για πρωινή ώρα μέσω mycicero (για Ciampino τότε) και είχα μείνει ευχαριστημένος
 

Xarisd

Member
Μηνύματα
9
Likes
1
Καλημερα μας αλλαξε η ωρα πτησης απο την Ρωμη και εγινε 10.30 το πρωι.Ετσι οπως τα υπολογισα πρεπει να φυγω κατα τις 7.30 απο το ξενοδοχειο (κοντα στο Πανθεον) για να ειμαι 8.30 αεροδρομιο.
Καλυτερη λυση το ταξι πιστευετε η θα προλαβουμε με λεωφορειο/τρενο;;;
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλημερα μας αλλαξε η ωρα πτησης απο την Ρωμη και εγινε 10.30 το πρωι.Ετσι οπως τα υπολογισα πρεπει να φυγω κατα τις 7.30 απο το ξενοδοχειο (κοντα στο Πανθεον) για να ειμαι 8.30 αεροδρομιο.
Καλυτερη λυση το ταξι πιστευετε η θα προλαβουμε με λεωφορειο/τρενο;;;
Δεν είναι πολύ πρωινή η πτήση σας οπότε νομίζω μια χαρά προλαβαίνετε και με το λεωφορείο. Απλά τσεκάρετε λίγο τα δρομολόγια γιατί ενδεχομένως λόγω κοβιντ να είναι κάπως πιο αραια, να δειτε αν σας εξυπηρετουν.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Θέλω να ρωτήσω το εξής :
Έχω κλείσει για δύο νύχτες διαμονή σε ένα σημείο κάτω από το Βατικανό και δίπλα στο σταθμό τραίνου S. Pedro.
Βολεύει για μετακίνηση μου προς το κέντρο Spanish steps di trevi το σημείο αυτό;
Και δεύτερον για μετακίνηση τη δεύτερη μερα προς ciampino μπορώ να μετακινηθω από το σταθμό S Pedro κάτω από το Βατικανό με το τραίνο αυτό;

Πόσο στοιχίζει το εισητηριο του τραίνου και είναι το ίδιο και για τα υπόλοιπα ΜΜΜ;
 
Μηνύματα
135
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θέλω να ρωτήσω το εξής :
Έχω κλείσει για δύο νύχτες διαμονή σε ένα σημείο κάτω από το Βατικανό και δίπλα στο σταθμό τραίνου S. Pedro.
Βολεύει για μετακίνηση μου προς το κέντρο Spanish steps di trevi το σημείο αυτό;
Και δεύτερον για μετακίνηση τη δεύτερη μερα προς ciampino μπορώ να μετακινηθω από το σταθμό S Pedro κάτω από το Βατικανό με το τραίνο αυτό;

Πόσο στοιχίζει το εισητηριο του τραίνου και είναι το ίδιο και για τα υπόλοιπα ΜΜΜ;
Καλησπέρα φίλε και με το καλό να πάτε.Μαγική η Ρώμη! Εισιτήριο μέτρο έχει 1.50€ νομίζω για κάνα δίωρο ισχύει. Αν θυμάμαι καλά ισχύει και για λεωφορεία αλλά δεν πιστεύω για τρένο πχ τύπου Προαστιακού προς αεροδρόμια. Τσέκαρε τα λεωφορεία
Airport Transfers: no booking fee, book now | Terravision
Απλά δεν ξέρω αν σε αφήνει ακριβώς στο αεροδρόμιο (όπως στο Fiumicino).
Απο τον σταθμό που μένεις κοντά είναι δύο στάσεις ο σταθμός του μετρό Barberini. Απο εκεί σε 9' πεζός είσαι στην Piazza Di Spagna & σε 8' στην Fontana di Trevi.
Υπάρχει και η επιλογή (την οποία σου προτείνω) να το κάνεις πεζός.
Είναι 2.7 χιλιόμετρα περίπου 30' αλλά θα σε αποζημιώσει β διαδρομή μιας και στον δρόμο σου είναι Piazza Navona & Pantheon 😉🙏
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.212
Μηνύματα
883.808
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom