Ιταλία Ερωτήσεις και πληροφορίες για Ρώμη

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Καλησπέρα. Θα επισκεφτώ 9 με 15 Αυγούστου την Ρώμη. Διάβασα όμως ότι τα μαγαζιά κλείνουν λόγω διακοπών. Ήθελα να ρωτήσω κάποιον που έχει πάει τον Αύγουστο. Κλείνουν όλα τα μαγαζιά και η πόλη γίνεται "πόλη φάντασμα "? Μπορείς να περπατήσεις ή έχει αφόρητη ζέστη?
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Το κέντρο της Ρώμη δεν είναι άδειο σε καμιά περίπτωση, ίσως λειπουν οι ντόπιοι αλλά είναι high season για τουριστες. Μαγαζιά δεν θυμάμαι να είχαμε συναντήσει πολλα κλειστά στο κέντρο, δεν είχαμε καποιο θλεμα. Από θέμα ζέστης είναι σαν την Αθήνα.
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Το κέντρο της Ρώμη δεν είναι άδειο σε καμιά περίπτωση, ίσως λειπουν οι ντόπιοι αλλά είναι high season για τουριστες. Μαγαζιά δεν θυμάμαι να είχαμε συναντήσει πολλα κλειστά στο κέντρο, δεν είχαμε καποιο θλεμα. Από θέμα ζέστης είναι σαν την Αθήνα.
Γνωρίζετε μήπως 15 του μήνα (ημέρα επιστροφής)που είναι μεγάλη αργία αν λειτουργούν λεωφορεία για αεροδρόμιο ?
 
D

Delmem38110

Guest
Δεν ειναι αργια στην Ιταλια.
είναι τεράστια αργία τον 15αυγουστο. Ferragosto.
Ferragosto
τα πάντα κλειστά αλλά στις τουριστικές περιοχές αλλάζει.
στη Ρώμη δεν έχω βρεθεί για να ξέρω τι παίζει.
λεωφορεία για αεροδρόμιο θα βρείτε σίγουρα. δεν. κλείνουν αυτά.
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
είναι τεράστια αργία τον 15αυγουστο. Ferragosto.
Ferragosto
τα πάντα κλειστά αλλά στις τουριστικές περιοχές αλλάζει.
στη Ρώμη δεν έχω βρεθεί για να ξέρω τι παίζει.
λεωφορεία για αεροδρόμιο θα βρείτε σίγουρα. δεν. κλείνουν αυτά.
Πιο πολύ το λέω για την μετάβαση μας στο αεροδρόμιο. Θα έχει πχ λεωφορεία και μετρό για να φτάσω?
 
D

Delmem38110

Guest
Πιο πολύ το λέω για την μετάβαση μας στο αεροδρόμιο. Θα έχει πχ λεωφορεία και μετρό για να φτάσω?
φυσικά κάνε μετάφραση να δεις τι γράφει.
Per il week end di Ferragosto 2021, tram, metro e bus a Roma saranno attivi. Domenica 15 agosto, la rete del trasporto pubblico seguirà i consueti orari di un giorno festivo. Le metropolitane manterranno i normali orari della domenica, con la prima partenza dai capolinea alle 5,30 e l'ultima dalle 23,30.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Είναι αργία! Εμείς είχαμε ένα θέμα 13/8 με το νοικιασμένο αυτοκίνητο και στα χωριά που ψάχναμε για συνεργείο μας έλεγαν ότι τα πάντα είναι κλειστά λόγω της επικείμενης αργίας, στα τουριστικά όμως μέρη δεν υπήρχε κανένα θέμα.
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Είναι αργία! Εμείς είχαμε ένα θέμα 13/8 με το νοικιασμένο αυτοκίνητο και στα χωριά που ψάχναμε για συνεργείο μας έλεγαν ότι τα πάντα είναι κλειστά λόγω της επικείμενης αργίας, στα τουριστικά όμως μέρη δεν υπήρχε κανένα θέμα.
Στη Ρώμη πως ήταν τα πράγματα? Ήταν κλειστά τα μαγαζιά τον Αύγουστο όπως διαβάζω λόγω διακοπών?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.060
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom