Ιταλία Μεταφορά από/προς Ciampino - Ρώμη

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Καλησπέρα φίλε και με το καλό να πάτε.Μαγική η Ρώμη! Εισιτήριο μέτρο έχει 1.50€ νομίζω για κάνα δίωρο ισχύει. Αν θυμάμαι καλά ισχύει και για λεωφορεία αλλά δεν πιστεύω για τρένο πχ τύπου Προαστιακού προς αεροδρόμια. Τσέκαρε τα λεωφορεία
Airport Transfers: no booking fee, book now | Terravision
Απλά δεν ξέρω αν σε αφήνει ακριβώς στο αεροδρόμιο (όπως στο Fiumicino).
Απο τον σταθμό που μένεις κοντά είναι δύο στάσεις ο σταθμός του μετρό Barberini. Απο εκεί σε 9' πεζός είσαι στην Piazza Di Spagna & σε 8' στην Fontana di Trevi.
Υπάρχει και η επιλογή (την οποία σου προτείνω) να το κάνεις πεζός.
Είναι 2.7 χιλιόμετρα περίπου 30' αλλά θα σε αποζημιώσει β διαδρομή μιας και στον δρόμο σου είναι Piazza Navona & Pantheon 😉🙏
Ευχαριστώ πολύ @LorenzoTheGreek Κάτι τελευταίο...για Τραστέβερε η πιο κοντινή προσέγγιση με τα πόδια η με ΜΜΜ;
 
Μηνύματα
135
Likes
261
Επόμενο Ταξίδι
Κεντρική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ευχαριστώ πολύ @LorenzoTheGreek Κάτι τελευταίο...για Τραστέβερε η πιο κοντινή προσέγγιση με τα πόδια η με ΜΜΜ;
Εμείς πήγαμε με λεωφορείο απο το Palazzo Delle Esposizioni με λεωφορείο. Αλλά εμείς μέναμε στην Spagna. Απο Βατικανό το δίνει 40' με πόδια το Trastevere. Έχει αρκετές συγκοινωνίες όπως και Uber . Τσέκαρε το αλλά βγάζεις άκρη εύκολα
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Καλσπερα μια ερωτηση που μπορει και να εχει ειπωθει απλα δεν βρηκα κατι προσφατο

Για μετακινηση με τραινο στο Αεροδρομιο CIA υπαρχει τροπος με το εισητηριου τραινου να φυγω κατευθειαν για αερδρομιο και λεωφορειακι μετα απο ΣΣ CIA .
Ψαχνωντας στην TRENITALIA βρισκω αυτο εδω https://www.lefrecce.it/Channels.We...Trenitalia_boxbannercontainer_boxbannercard_1

Επιπλεον για 2ημερη μετακινηση θα βολευε καρτα 48 ωρων ή 72 προκειμενου να μετακινουμε με τραινο? περιοχη S. Pietro η διαμονη μου?
σας ευχαριστω!
 

vaso22

Member
Μηνύματα
6
Likes
4
Καλημέρα, τέλος Αυγούστου θα πάμε Ρώμη 4 άτομα (οικογένεια) και σκεφτόμαστε να πάρουμε ταξι για να το ξενοδοχείο. Διάβασα ότι το κόστος είναι 50 ευρω. Χρειάζεται να κάνω κράτηση?
 

mariachriss

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω αν το ίδιο εισιτήριο μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο λεωφορείο 520 από Τσιαμπίνο και στη συνέχεια μετά από 9 στάσεις στο nMA. Ευχαριστώ!
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Καλησπέρα σας ,επειδή έχει πολλές ενότητες το θρεντ και δεν βρίσκω αυτό που θέλω.Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει πολύ ευχαρίστως .Από Τσιαμπίνο προς Βατικανό(μένουμε εκεί κοντά) συμφέρει να πάρω το fl4 για roma termini και μετά το 64?
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Καλησπέρα σας ,επειδή έχει πολλές ενότητες το θρεντ και δεν βρίσκω αυτό που θέλω.Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει πολύ ευχαρίστως .Από Τσιαμπίνο προς Βατικανό(μένουμε εκεί κοντά) συμφέρει να πάρω το fl4 για roma termini και μετά το 64?
Termini
Μπορείς να πας πολύ εύκολα με την εφαρμογή που σου περιγράφω στο προηγούμενο ποστ..και πολύ οικονομικα και δεν περπατάς πολύ....και αν χάσεις κάποιο δρομολόγιο πας με το επόμενο, αρκεί να βγάλεις το πακέτο λεωφορείο+ τραίνο. Εγώ το έκανα αντίστροφα
Τώρα για Βατικανό εγώ επειδή εμένα κοντά στο σταθμό S. Pietro trenitalia παλι είναι πρόταση μου.... Γρήγορα τραίνα και φτηνά 1€ και καλό κλίματισμο...τώρα αν θες να μπεις μέσα στο Βατικανό νομίζω ότι η στάση του Μετρό που είναι με άλλο όνομα βαπο πάνω από το Βατικανό ταιριάζει καλύτερα
 

Xaris2999

Member
Μηνύματα
58
Likes
19
Πριν λίγες μέρες γύρισα από Ρώμη. Το πιο οικονομικό πακέτο και κάμποσο βολικό θα έλεγα για να πας Τσιαμπινο Ρώμη και το αντίστροφο είναι trenitalia και λεωφορείο. Το εισιτήριο είναι ένα(τραίνο, λεωφορείο)και πληρώνεις 2.7€ το άτομο.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
Πριν λίγες μέρες γύρισα από Ρώμη. Το πιο οικονομικό πακέτο και κάμποσο βολικό θα έλεγα για να πας Τσιαμπινο Ρώμη και το αντίστροφο είναι trenitalia και λεωφορείο. Το εισιτήριο είναι ένα(τραίνο, λεωφορείο)και πληρώνεις 2.7€ το άτομο.
Και δεν ζοριζεσαι καθόλου βγάζεις στο κινητό το εισητηριο ουδέν άγχος απλά βγάζεις το επόμενο δρομολόγιο τραίνου λεωφορείο....και μπαίνεις σε οποιαδήποτε βρεις διαθέσιμο...
 

kostasz3

Member
Μηνύματα
14
Likes
15
Και εγω πριν λιγες μερες γυρισα απο ρωμη
προτιμησα το λεωφορειο της terravision(12 ευρω με επιστροφη) κυριως για να μην αλλαζω μμμ,πηγα και 4 ωρες νωριτερα στο αεροδρομιο οταν επέστρεφα Ελλάδα ,γιατι οταν είχαμε φτασει είχε τρομερη κινηση απο το τσιαμπινο προς τη ρωμη,και αγχωθηκα μην χάσω την πτηση:haha:
 

Kalliopi27

Member
Μηνύματα
49
Likes
116
Επόμενο Ταξίδι
Βόρεια Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις-Περού
Καλημέρα στην ομάδα! Αρχές Δεκεμβρίου έχω κανονίσει για Ρώμη. Θέλω να ρωτήσω για τις ώρες που λειτουργεί το μετρό καθώς διάβασα στις σχετικές ερωτήσεις του φόρουμ για διάφορες ώρες. Για μέχρι 10 το βράδυ ή 1 30 το πρωί. Έχουμε κάνει κράτηση στο B&B a home in Rome στην οδό Carlo Alberto 53 και αναφέρει πως έχει στάση μετρό την Vittorio Emanuele.
 

alvadi

Member
Μηνύματα
555
Likes
2.825
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Καλημέρα στην ομάδα! Αρχές Δεκεμβρίου έχω κανονίσει για Ρώμη. Θέλω να ρωτήσω για τις ώρες που λειτουργεί το μετρό καθώς διάβασα στις σχετικές ερωτήσεις του φόρουμ για διάφορες ώρες. Για μέχρι 10 το βράδυ ή 1 30 το πρωί. Έχουμε κάνει κράτηση στο B&B a home in Rome στην οδό Carlo Alberto 53 και αναφέρει πως έχει στάση μετρό την Vittorio Emanuele.
Τα δρομολόγια του Μετρό ειναι μέχρι τις 11:30 εκτός από Παρασκευές και Σάββατα που ειναι μεχρι τις 1:30 το πρωί
Μetropolitana di Roma
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom