Ιταλία Ημερήσια από Ρώμη

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.447
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
(Πάντως αρκετά ταξιδιωτικά πρακτορεία που κοίταξα, προσφέρουν μονοήμερες εκτός σε 4ήμερα και 5νθήμερα πακέτα)
Ένα ταξίδι με ταξιδιωτικό πρακτορείο συνήθως περιλαμβάνει αρκετά αξιοθέατα και προορισμούς για να γίνει ελκυστικό και να πουληθεί. Ο χρόνος όμως που αφιερώνεται σε κάποια από αυτά είναι πολύ λίγος προκειμένου να βγει χρονικά. Οπότε μην συγκρίνεις με πρακτορεία, καλύτερα να πάρεις υπόψη σου τις γνώμες των μελών εδώ.
 

Nicolas

Member
Μηνύματα
193
Likes
459
Επόμενο Ταξίδι
......
Ταξίδι-Όνειρο
Καραϊβική
Καλημέρα, αν ο καιρός είναι καλός μια βόλτα στο κοντινό Τιβολι θα ήταν καλή απόδραση, βέβαια τέσσερις μέρες στην Ρώμη δεν ειναι και πολλές, βρεθήκαμε πέρσι την Πρωτοχρονιά εκει με παρόμοιο πλάνο στο μυαλό μας αλλά τελικά δεν έφτασαν οι μέρες εννοείται :xalara:

Ανήμερα Πρωτοχρονιάς τα περισσότερα καφέ και μαγαζάκια στο κέντρο ήταν ανοιχτά το απόγευμα, οποτε μπορείτε να βάλετε εκείνο το πρωί την εκδρομή και απογευματάκι επιστροφή στην πόλη και χαλαρή βόλτα ή Τραστεβερε προς το βράδυ ακόμα καλύτερα.
 

Mikachu

Member
Μηνύματα
12
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Καλημέρα, αν ο καιρός είναι καλός μια βόλτα στο κοντινό Τιβολι θα ήταν καλή απόδραση, βέβαια τέσσερις μέρες στην Ρώμη δεν ειναι και πολλές, βρεθήκαμε πέρσι την Πρωτοχρονιά εκει με παρόμοιο πλάνο στο μυαλό μας αλλά τελικά δεν έφτασαν οι μέρες εννοείται :xalara:

Ανήμερα Πρωτοχρονιάς τα περισσότερα καφέ και μαγαζάκια στο κέντρο ήταν ανοιχτά το απόγευμα, οποτε μπορείτε να βάλετε εκείνο το πρωί την εκδρομή και απογευματάκι επιστροφή στην πόλη και χαλαρή βόλτα ή Τραστεβερε προς το βράδυ ακόμα καλύτερα.
Έχουμε επισκεφτεί το Τίβολι και τη Villa d'Este και μάλλον επειδή δεν έγινα πολύ σαφής, έχω ξαναεπισκεφτεί και τη Ρώμη. Η διαφορά φέτος είναι ότι θα είναι σε εορταστική περίοδο και δεν θα ήθελα να "κάψω" ένα πρωινό απλώς περιφερόμενη καθώς διάβασα εδώ στο forum ότι κυρίως τα τουριστικά μαγαζιά παραμένουν ανοιχτά. Οπότε θα με ενδιέφεραν συγκεκριμένα προτάσεις για Πρωτοχρονιά
Δεν ξέρω τι πτήσεις έχετε, αλλά όταν έχουμε 3 καθαρές μέρες στη Ρώμη, δεν πάμε και σε άλλη πόλη. 😇
Την Πρωτοχρονιά που θα είναι κλειστά τα μουσεία κάντε βόλτες στις πανέμορφες πλατείες της πόλης. Τις εργάσιμες μέρες προγραμματίστε καμιά επίσκεψη σε μουσείο ή όποιο αξιοθέατο σας ενδιαφέρει.
Είναι τόσο όμορφο το ιστορικό κέντρο της πόλης που μπορείτε να το απολαύσετε σε ημέρα αργίας με καφέ και φαγητό.
Σε ενδιαφέρουν τα μουσεία της Ρώμης ή όχι; Γιατί μόνο το Βατικανό και ο Άγιος Πέτρος μαζί θέλουν μισή μέρα τουλάχιστον.
Την Πρωτοχρονιά δεν θα είναι κλειστά τα καφέ στις πλατείες και φυσικά ούτε όλα τα εστιατόρια.

Επίσης, μια ωραία κοντινή εκδρομή είναι στο Τίβολι στην Villa d'Este που από τι είδα είναι κάθε μέρα ανοικτή και μόνο τη Δευτέρα ανοίγει μετά τις 14.00. Μπορείς να φτάσεις και με τρένο και με λεωφορεία. Δεν ξέρω βέβαια εάν το χειμώνα λειτουργούν τα εντυπωσιακά συντριβάνια στους κήπους της.
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας.:heart:
 

yiannavarda79

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Καλησπερα σας, χαιρομαι πολυ που έγινα μελος αυτης της ομορφης παρεας.
Σχεδιαζω ταξιδι 5 ημερων στην Ρωμη τον Μαρτιο.
Στειλτε μου σας παρακαλω προτασεις σας ποιες πολεις να επισκεπτουμε γυρω απο την Ρωμη.
Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Γιαννα
 

Viaggi

Member
Μηνύματα
1.248
Likes
7.002
Καλησπερα σας, χαιρομαι πολυ που έγινα μελος αυτης της ομορφης παρεας.
Σχεδιαζω ταξιδι 5 ημερων στην Ρωμη τον Μαρτιο.
Στειλτε μου σας παρακαλω προτασεις σας ποιες πολεις να επισκεπτουμε γυρω απο την Ρωμη.
Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Γιαννα
Η συντριπτική πλειοψηφία θα σας προτείνει μονοήμερη στη Φλωρεντία, αλλά κατά τη προσωπική μου άποψη δεν φτάνει μια μέρα σε ένα προορισμό όπως η Φλωρεντία. Θα πρότεινα Τίβολι για μια ημερήσια
 

Extra muros

Member
Μηνύματα
147
Likes
962
Τίβολι όντως αξίζει αν έχει καλό καιρό, και μένουν 4 μέρες ίσα-ίσα για μια πρώτη ιδέα της ίδιας της πόλης. Γνώμη μου μην αναλωθείς σε τρεχάλες, η αιώνια έχει πολύ ψωμί.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.630
Likes
12.447
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπερα σας, χαιρομαι πολυ που έγινα μελος αυτης της ομορφης παρεας.
Σχεδιαζω ταξιδι 5 ημερων στην Ρωμη τον Μαρτιο.
Στειλτε μου σας παρακαλω προτασεις σας ποιες πολεις να επισκεπτουμε γυρω απο την Ρωμη.
Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Γιαννα
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.
Λίγες οι 5 ημέρες για να σκέπτεστε και για ημερήσιες εκτός Ρώμης.
 

nick07

Member
Μηνύματα
297
Likes
567
Παμε μεσα στον Απριλιο Ρωμη για ενα 4ημερο. Θα ειναι η πολλοστη φορα και σκεφτομαστε μηπως αυτη τη φορα κανουμε μια ημερησια καθως παντα επιλεγουμε να μεινουμε κεντρο Ρωμης. Καμια ενδιαφερουσα προταση; Βλεπω στις ημερησιες εκδρομες παιζει αρκετα Πομπηια αλλα δεν ειμαστε πολυ των μουσειων/ αρχαιοτητων και δεν τρελενομαστε. Μια δευτερη επιλογη ειναι το Τιβολι. Φλωρεντια (που ειναι μια ιταλικη πολη που δεν εχουμε παει) ειναι μια τριτη επιλογη, μολις 1.5 ωρα με τρενο, αλλα δεν νομιζω πως ειναι για ημερησια ειδικα οταν προκειται για πρωτη επισκεψη. Δεν ξερω αν υπαρχει και τιποτα πιο ενδιαφερον στην περιοχη.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.114
Likes
3.747
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Παμε μεσα στον Απριλιο Ρωμη για ενα 4ημερο. Θα ειναι η πολλοστη φορα και σκεφτομαστε μηπως αυτη τη φορα κανουμε μια ημερησια καθως παντα επιλεγουμε να μεινουμε κεντρο Ρωμης. Καμια ενδιαφερουσα προταση; Βλεπω στις ημερησιες εκδρομες παιζει αρκετα Πομπηια αλλα δεν ειμαστε πολυ των μουσειων/ αρχαιοτητων και δεν τρελενομαστε. Μια δευτερη επιλογη ειναι το Τιβολι. Φλωρεντια (που ειναι μια ιταλικη πολη που δεν εχουμε παει) ειναι μια τριτη επιλογη, μολις 1.5 ωρα με τρενο, αλλα δεν νομιζω πως ειναι για ημερησια ειδικα οταν προκειται για πρωτη επισκεψη. Δεν ξερω αν υπαρχει και τιποτα πιο ενδιαφερον στην περιοχη.
Villa D' este στο Τίβολι με τους εντυπωσιακούς κήπους της. Δεν έχω πάει εγώ αλλά είδα φωτογραφίες από την αδερφή μου και εντυπωσιάστηκα!
Πάντως η Ρώμη δεν είναι για να πας πάνω από 3 φορές. Εγώ πρόσφατα που ξαναπήγα ψαχνόμουν για να δω κάτι διαφορετικό...
Δεν πετάγεσαι για μία διανυκτέρευση στη Φλωρεντία γιατί για ημερήσια από Ρώμη δεν νομίζω ότι αξίζει το κόστος του τρένου. Αφού δεν έχεις πάει νομίζω ότι είναι μια καλή ευκαιρία να την δεις.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.368
Likes
9.292
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Παμε μεσα στον Απριλιο Ρωμη για ενα 4ημερο. Θα ειναι η πολλοστη φορα και σκεφτομαστε μηπως αυτη τη φορα κανουμε μια ημερησια καθως παντα επιλεγουμε να μεινουμε κεντρο Ρωμης. Καμια ενδιαφερουσα προταση; Βλεπω στις ημερησιες εκδρομες παιζει αρκετα Πομπηια αλλα δεν ειμαστε πολυ των μουσειων/ αρχαιοτητων και δεν τρελενομαστε. Μια δευτερη επιλογη ειναι το Τιβολι. Φλωρεντια (που ειναι μια ιταλικη πολη που δεν εχουμε παει) ειναι μια τριτη επιλογη, μολις 1.5 ωρα με τρενο, αλλα δεν νομιζω πως ειναι για ημερησια ειδικα οταν προκειται για πρωτη επισκεψη. Δεν ξερω αν υπαρχει και τιποτα πιο ενδιαφερον στην περιοχη.
Castelli romani με τις λιμνες στα νοτια, Bolsena-Bracciano στα βορεια, Sabaudia-Sperlonga-villa di Tiberio στα νοτια. Ολες εκδρομες με ΙΧ.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Παμε μεσα στον Απριλιο Ρωμη για ενα 4ημερο. Θα ειναι η πολλοστη φορα και σκεφτομαστε μηπως αυτη τη φορα κανουμε μια ημερησια καθως παντα επιλεγουμε να μεινουμε κεντρο Ρωμης. Καμια ενδιαφερουσα προταση; Βλεπω στις ημερησιες εκδρομες παιζει αρκετα Πομπηια αλλα δεν ειμαστε πολυ των μουσειων/ αρχαιοτητων και δεν τρελενομαστε. Μια δευτερη επιλογη ειναι το Τιβολι. Φλωρεντια (που ειναι μια ιταλικη πολη που δεν εχουμε παει) ειναι μια τριτη επιλογη, μολις 1.5 ωρα με τρενο, αλλα δεν νομιζω πως ειναι για ημερησια ειδικα οταν προκειται για πρωτη επισκεψη. Δεν ξερω αν υπαρχει και τιποτα πιο ενδιαφερον στην περιοχη.
Φλωρεντια με χιλια εστω κ για 1 μερα ή Τιβολι...Πομπηια ουτε με σφαιρες ειναι σκοτωμα και δε φτανει 1 μερα...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.044
Likes
41.066
Παμε μεσα στον Απριλιο Ρωμη για ενα 4ημερο. Θα ειναι η πολλοστη φορα και σκεφτομαστε μηπως αυτη τη φορα κανουμε μια ημερησια καθως παντα επιλεγουμε να μεινουμε κεντρο Ρωμης. Καμια ενδιαφερουσα προταση; Βλεπω στις ημερησιες εκδρομες παιζει αρκετα Πομπηια αλλα δεν ειμαστε πολυ των μουσειων/ αρχαιοτητων και δεν τρελενομαστε. Μια δευτερη επιλογη ειναι το Τιβολι. Φλωρεντια (που ειναι μια ιταλικη πολη που δεν εχουμε παει) ειναι μια τριτη επιλογη, μολις 1.5 ωρα με τρενο, αλλα δεν νομιζω πως ειναι για ημερησια ειδικα οταν προκειται για πρωτη επισκεψη. Δεν ξερω αν υπαρχει και τιποτα πιο ενδιαφερον στην περιοχη.
Γιατι να μην πατε ολες τις μερες Φλωρεντια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.957
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom