Ιταλία Εντυπώσεις από Ρώμη

chris7

Member
Μηνύματα
3.099
Likes
23.958
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Καλημέρα σε όλους! Εικόνες από την ανοιξιάτικη Ρώμη και κάποιες λίγες από την μονοήμερη στη Νάπολη. Δεν θα γράψω ιστορία γιατί όσα κάναμε λίγο πολύ έχουν ξανά ειπωθεί. Θα δώσω λίγα στοιχεία για επισκέψεις -φαγητό-ποτό. 24-25/5 Ρώμη και 26/5 μονοήμερη στη Νάπολη και αναχώρηση από εκεί για Θεσσαλονίκη.
* Αξιοθέατα : Βατικανό, Πάνθεον, Βασιλική της Σάντα Μαρία Ματζόρε, όλες σχεδόν τις μεγάλες πλατείες, Βίλα Μποργκεζε, Τραστεβερέ, Σαντ Άντζελο, Βιτοριο Εμανουέλλε, Ισπανικά Σκαλιά.
* Πρωινό : D’Angelo Caffè & Gastronomia - Republicca ( οπωσδήποτε τα χωνάκια με το φιστίκι), Molino bakery bar & cucina - Santa Maria di Maggiore ( ο καφές τους δυνατός όπως τον θέλω)
Φαγητό-Aperitivo : La buvette- Πιάτσα ντι Σπάνια (αρκετά καλό) , Ristorante Pizzeria - Il Miraggio-Φοντάνα ντι Τρέβι-Πάνθεον ( ήταν οκ αν και οι κριτικές του ήταν μέτριες ) , Otello-Trastevere ( πολλή κακή επιλογή άσχετα που είχε καλές κριτικές) , 50 kalo-Republicca , Pizza & Babà-Via Toledo Napoli (δεν εντυπωσιάζει οκ για μια φορά)
(άριστο τόσο το φαγητό όσο και το γλυκό), Ristorante Fuocolento- Republicca
* Καφές -Κοκτέιλ : San Pietro - Βατικανό, Antico Cafè Prencipe - Napoli, Piazza Municipio
* Παγωτό -Tiramisu : Two sizes - Πάνθεον-Piazza Navona ( συνεχίζει να είναι τέλειο το τιραμισου) , Gelateria La Romana- Republicca (άριστο) , Gelato in Trevi- Fontana di Trevi ( πολύ μέτριο συγκριτικά με την προηγούμενη μου επίσκεψη πριν κάποια χρόνια)
Γενικά σχόλια : Η Ρώμη υπέροχη , τέλειος καιρός, αρκετοί τουρίστες, πιο καθαρή από ότι ήταν την προηγούμενη φορά που πήγα, όλοι μιλούν πλέον λίγα ελληνικά, αρκετά οικονομική σε σχέση με άλλες ευρωπαϊκές πόλεις για τα τωρινά δεδομένα . Η Νάπολη ήταν γεμάτη από τουρίστες σε υπερβολικό βαθμό μπορώ να πω , ( 3 τέταρτα να φτάσουμε στο μνημείο του Μαραντόνα από Via Toledo) , μεγάλη πόλη , την περίμενα μικρότερη , η πιο βρώμικη πόλη που έχω πάει ποτέ μου , φανταστική στάση μετρό 'Toledo '. Δεν μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις , αν και της αξίζει μια ολιγοήμερη επίσκεψη γιατί δεν είδα σχεδόν τίποτα , βρώμικο αεροδρόμιο. Για τη διαδρομή Ρώμη -Νάπολη δεν μπορώ να πω κάτι διότι κοιμόμουν.
Το επόμενο στην Ιταλία λέω να είναι Τορίνο -Κόμο- Λέκκο- Βερόνα.
Καλά ταξίδια σε όλους!
Καλησπέρα
Περίπου τις ίδιες μέρες ήμασταν κι εμείς στη Ρώμη (22 με 26-3-23).
Εντύπωση μας έκανε ο πολύς κόσμος που υπήρχε στα αξιοθέατα, πολλοί Έλληνες.
Ο καιρός ήταν πολύ καλός.
Ας βάλω και μερικές φωτογραφίες.

20230325_115444.jpg
20230325_133535.jpg


20230325_183035.jpg


20230324_181144.jpg
20230325_105553.jpg


Ας είμαστε καλά και να ταξιδεύουμε.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.934
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom