Ιταλία Ερωτήσεις και πληροφορίες για Ρώμη

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.758
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Στη Ρώμη τον Αύγουστο του ‘19 υπήρχαν αρκετά εστιατόρια που ήταν κλειστά. Κυρίως πιο παραδοσιακά ταβερνάκια και περισσότερα όσο απομακρυνόσουν από τα πολύ τουριστικά μέρη. Όχι όμως σε βαθμό να μην βρίσκεις να φας.
Στις 15/8 που είμασταν στην Πομπηία ήταν αρκετά περισσότερα καταστήματα κλειστά, ακόμη και καφετέριες. Παρόλα αυτά, επειδή χρειαστήκαμε οδική βοήθεια, δεν υπήρχε θέμα στο να μας εξυπηρετήσουν και μάλιστα ταχύτατα.
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Καλησπέρα σας μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει αν δέχονται πληρωμες με κάρτα στα περισσότερα στη Ρώμη;
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλησπέρα σας μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει αν δέχονται πληρωμες με κάρτα στα περισσότερα στη Ρώμη;
Η τελευταία φορά που είμουν στη Ρώμη ήταν το Φεβρουάριο του 2020, και παντού πλήρωνα με κάρτα.
 
Μηνύματα
9
Likes
0
Καλησπερα . Σε 10 μερες πεταμε για πρωτη φορα μ ετον αντρα μου για Ρωμη . Εχουμε κλεισει κεντρικα να μεινουμε ( pIazza navona )αλλα εχουμε μπερδευτει απολυτα σχετικα με το τι να δουμε και πως να το οργανωσουμε πως να κλεισουμε ξεναγηση κι αν αυτο ειναι απαραιτητο .Εχω διαβασει σχεδον καθε θεμα εδω στο φορομ και μαλλον μπερδευτηκα περισσοτερο . Θα μεινουμε 4 μερες και καθε βοηθεια σας θα ειναι πολυτιμη . Ευχαριστω .
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
αλλα εχουμε μπερδευτει απολυτα σχετικα με το τι να δουμε και πως να το οργανωσουμε
μην κλεισετε τιποτε απο εδω, κλειστε αντιθετα τα βιβλια, τα ματια και τα αυτια σε ολες τις συμβουλες περι αξιοθεατων (πλην φαγητου), πηγαινετε απλα εκει με ανετα παπουτσια και περπατηστε. καλες βολτες.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Καλησπερα . Σε 10 μερες πεταμε για πρωτη φορα μ ετον αντρα μου για Ρωμη . Εχουμε κλεισει κεντρικα να μεινουμε ( pIazza navona )αλλα εχουμε μπερδευτει απολυτα σχετικα με το τι να δουμε και πως να το οργανωσουμε πως να κλεισουμε ξεναγηση κι αν αυτο ειναι απαραιτητο .Εχω διαβασει σχεδον καθε θεμα εδω στο φορομ και μαλλον μπερδευτηκα περισσοτερο . Θα μεινουμε 4 μερες και καθε βοηθεια σας θα ειναι πολυτιμη . Ευχαριστω .
Όπως είπε κ ο Σαμιον, στην Ρώμη το βασικό που χρειάζεται είναι άνετα παπουτσια! Από εκεί κ πέρα, θα πρότεινα μόνο αν θέλετε να δείτε κάτι συγκεκριμένο να δείτε αν χρειάζεται κράτηση πχ αν θέλετε να πάτε galleria borghese & στα μουσεία του βατικανό θα χρειαστείτε σίγουρα κράτηση καθώς στο πρώτο εξαντλουνται συνήθως κ στο δεύτερο έχει αρκετά μεγάλη αναμονή. Eπίσης στο Πανθεον πλέον πρέπει να έχεις κάνει κράτηση έαν θέλεις να το επισκεπτείς ΣΚ & συνήθως εξαντλούνται αν πχ αποφασίσεις να βγαλεις την ίδια μέρα.
Τα αξιοθέατα είναι άπειρα κ δεν καλύπτονται με μια φορά, οπότε μην περιοριστείτε μόνο σε μουσεία κλπ, αλλωστε η πόλη είναι γεμάτη υπαίθρια έργα τέχνης.
 
Μηνύματα
9
Likes
0
μην κλεισετε τιποτε απο εδω, κλειστε αντιθετα τα βιβλια, τα ματια και τα αυτια σε ολες τις συμβουλες περι αξιοθεατων (πλην φαγητου), πηγαινετε απλα εκει με ανετα παπουτσια και περπατηστε. καλες βολτες.
Ευχαριστω πολυ !!!! Αν υπαρχουν τοτε συμβουλες για καλο φαγητο ευπροσδεκτες και ειδικα αν υπαρχουν προτασεις για καλο τιραμισου !!
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.257
Likes
6.758
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Καλησπέρα, έχει βρεθεί κανέις Αύγουστο στη Ρώμη; Πώς είναι από πλευράς κόσμου;
Η Ρώμη έχει κόσμο όλο το χρόνο. Τον Αύγουστο έχει περισσότερους τουρίστες αλλά λιγότερους ντόπιους, οι οποίοι παίρνουν τις άδειές τους.
Γι’ αυτό τον λόγο αρκετά εστιατόρια (όχι τα τουριστικά) είναι κλειστά.
Από ζέστη είναι θέμα τύχης.
Πχ πέρσι τον Ιούνιο βρήκα πολύ ζέστη ενώ τον Αύγουστο του ‘19 που είχα ξαναπάει ήταν μια χαρά.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.047
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom